Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony NEX-6: stworzony dla fotografów

Komunikat prasowy   •   Wrz 12, 2012 06:00 CEST

W najbliższym czasie firma Sony wprowadzi do sprzedaży nowy systemowy aparat NEX-6, którego kieszonkowe wymiary idą w parze z możliwościami obrazowania, szybkością działania, sposobem obsługi i funkcjonalnością na miarę lustrzanki cyfrowej.

Dzięki coraz bogatszej ofercie wymiennych obiektywów z mocowaniem typu E, NEX-6 pozwala podróżować bez nadmiernego obciążenia i bez obaw o pogorszenie jakości obrazu. Duży przetwornik obrazu w małej obudowie będzie również atutem dla tych użytkowników, którym przestają już wystarczać możliwości posiadanego aparatu kompaktowego.

Aparat NEX-6 zawiera szereg innowacji zaprezentowanych niedawno w modelu NEX-5R, takich jak szybki system automatyki ostrości Fast Hybrid AF czy łączność Wi-Fi.

Nowy aparat stworzono z myślą o wymagających użytkownikach i dlatego zastosowano w nim rozwiązania z flagowego modelu NEX-7: precyzyjny wizjer elektroniczny oraz wzorowany na lustrzankach cyfrowych system obsługi.

Duży przetwornik obrazu Exmor APS HD CMOS ma efektywną rozdzielczość 16,1 megapiksela. Pozwala na rejestrację szczegółowych filmów HD oraz wykonywanie fotografii o jakości jak z lustrzanki cyfrowej. Uzupełnienie przetwornika stanowi wydajny procesor BIONZ, odpowiedzialny za zapewnienie nieskazitelnej jakości obrazu oraz niskiego poziomu szumów — nawet podczas zdjęć w słabo oświetlonych wnętrzach, przy ustawieniach czułości sięgających ISO 25600.

Model NEX-6, tak jak i ostatnio ogłoszony NEX-5R, jest wyposażony w innowacyjny system automatyki ostrości Fast Hybrid AF, który wykorzystuje zarówno technikę wykrywania fazy, jak i wykrywania kontrastu. Autofokus oparty na wykrywaniu fazy pozwala szybko określić odległość od obiektu. Jego uzupełnieniem jest system wykrywania kontrastu, który dokładniej nastawia ostrość. W trybie priorytetu szybkości aparat NEX-6 automatycznie przełącza się na śledzący ostrość autofokus oparty wyłącznie na wykrywaniu fazy. Przy fotografowaniu szybkich akcji aparat działa równie szybko jak lustrzanki cyfrowe i umożliwia zdjęcia seryjne w tempie do 10 klatek na sekundę.

W momencie wprowadzenia na rynek system Fast Hybrid AF będzie współpracował znastępującymi obiektywami: E 18-55mm F3,5-5,6 OSS; E 55-210mm F4,5-6,3 OSS; E 18-200mm F3,5-6,3 OSS; E 24mm F1,8ZA Sonnar T*; E PZ 16-50 mm F3,5-5,6 OSS. Gama obiektywów zgodnych z systemem Fast Hybrid AF będzie systematycznie rozszerzana przez aktualizacje wewnętrznego oprogramowania.

Aparat NEX-6 jest — podobnie jak model NEX-7 — wyposażony jest w uznany wizjer XGA OLED Tru-Finder™, umożliwiający dokładne komponowanie ujęć i nastawianie ostrości. Wyświetlany w nim obraz odznacza się dużą jasnością, szczegółowością i wysokim poziomem kontrastu. Wizjer pokrywa 100% kadru, a jego szerokie pole widzenia dorównuje wielu profesjonalnym wizjerom optycznym. Dla ułatwienia komponowania ujęć, wizjer pozwala ponadto na wyświetlenie siatki linii i cyfrowej poziomicy.

Oprócz wizjera Tru-Finder™, użytkownik ma do dyspozycji 3-calowy (7,5cm) wyświetlacz Xtra Fine LCD. Można go odchylać do 90° w górę lub do 45° w dół, co ułatwia wykonywanie zdjęć z różnych perspektyw. Dzięki znacznemu osłabieniu refleksów światła, ekran ten wyświetla szczegółowy, kontrastowy obraz i ułatwia komponowanie ujęć nawet podczas zdjęć w plenerze i przy silnym oświetleniu.Entuzjaści lustrzanek polubią nieduży aparat NEX-6 za sposób obsługi. U góry korpusu znajduje się bowiem strategicznie umieszczone pokrętło wyboru trybów pracy, takich jak P/A/S/M czy panoramy — zupełnie jak w znacznie większych modelach z wymienną optyką. Pod pokrętłem trybów pracy umieszczono pokrętło sterujące. Całości dopełnia obrotowa tarcza z tyłu aparatu, służąca do wprowadzania precyzyjnych korekt ekspozycji czułości ISO, balansu bieli i innych ustawień.

Rozwiązaniem zapożyczonym z wysokiej klasy aparatów Sony z mocowaniem typu A jest stworzony z myślą o zawodowcach system obsługi Quick Navi, który umożliwia zmienianie ustawień bez odrywania oka od wizjera.

Podczas nagrywania filmów Full HD w słabym oświetleniu z pomocą przychodzi nowa funkcja Auto Slow Shutter. Dzięki niej, po rozpoznaniu ciemnego wnętrza lub sceny nocnej aparat automatycznie wydłuża czas otwarcia migawki, pozwalając na uzyskanie jaśniejszego obrazu.

Wspólną cechą z modelem NEX-5R jest wbudowana sieć Wi-Fi. Umożliwia ona łatwe, bezprzewodowe przesyłanie zdjęć i filmów do różnych smartfonów i tabletów, na których jest uruchomiona darmowa aplikacja PlayMemories Mobile. Obrazy można też przesyłać bezprzewodowo do połączonego z siecią komputera, a także wyświetlać na telewizorach zgodnych z DLNA.Poza wygodną, podnoszoną lampą błyskową, wyposażenie aparatu obejmuje nową, uniwersalną stopkę Multi Interface, która umożliwia nawiązywanie „inteligentnych” połączeń z różnymi akcesoriami.

Nieduże obiektywy do aparatów z mocowaniem typu E

Oferta wymiennych obiektywów Sony do aparatów z mocowaniem typu E powiększy się o kolejne trzy modele.SELP1650 to niezwykle lekki, nieduży obiektyw 16 — 50mm F3,5-5,6 wyposażony w system elektrycznej regulacji ogniskowej oraz w stabilizator obrazu Optical SteadyShot, poprawiający ostrość obrazu przy zdjęciach z ręki. Ten wysuwany obiektyw może mieć zaledwie 29,9mm długości, idealnie nadaje się więc do zabrania w podróż. Użytkownik ma ponadto do dyspozycji dwufunkcyjny pierścień, który w zależności od wybranego trybu pracy służy do elektrycznej regulacji zoomu lub ręcznego nastawania ostrości. Przy wybranym trybie AF pierścień umożliwia szybkie, płynne regulowanie zoomu. Kiedy aparat pracuje w trybie MF, pierścień pozwala na ręczne nastawianie ostrości. Płynna, elektryczna regulacja zoomu jest szczególnie przydatna podczas nagrywania filmów.Model SEL35F18 to jasny, stałoogniskowy obiektyw 35mm o maksymalnej przysłonie F1,8, wyposażony w stabilizator obrazu Optical SteadyShot. Wyróżnia go znakomita ostrość i czystość obrazu oraz miękkość rozmywanego tła. Obiektyw ten dobrze sprawdza się przy zdjęciach portretowych, fotografowaniu życia ulicy i nagrywaniu filmów HD, a dzięki nowo zaprojektowanej obudowie jest lekki i wygodny w użyciu.Dzięki zastosowaniu szkła Super ED (o bardzo małej dyspersji), zmiennoogniskowy obiektyw SEL1018 skutecznie osłabia aberrację chromatyczną. Ten superszerokokątny model ma stałą maksymalną przysłonę F4 wcałym zakresie ogniskowych, od 10 do 18 mm; jego wyposażenie obejmuje ponadto stabilizator obrazu Optical SteadyShot. Obiektyw ten świetnie nadaje się do fotografowania krajobrazów i wnętrz, a przy najszerszym kącie umożliwia uzyskanie niecodziennej, przerysowanej perspektywy.

Nowe akcesoria do aparatu NEX-6

Wykonana z prawdziwej skóry kabura LCS-ELC6 stanowi połączenie stylowego pokrowca na korpus i osłony obiektywu. Zaprojektowana specjalnie do użytku z modelem NEX-6, pozwala na schowanie aparatu z założonym obiektywem SELP1650 lub SEL16F28. Po założeniu pokrowca nadal możliwe jest odchylanie ekranu LCD oraz zamontowanie statywu.

Torby LCS-EJA można używać do przechowywania wszystkich aparatów α z mocowaniem typu E, najlepiej z założonym obiektywem SEL16F28 lub nowym SELP1650. Wewnętrzne kieszonki można wykorzystać do schowania przedniej przykrywki obiektywu i zapasowej karty pamięci.

Więcej informacji ooferowanych obiektywach iakcesoriach można znaleźć pod adresem: http://www.sony.pl/hub/nex-system-aparatow-kompaktowych/akcesoria

Nowy systemowy aparat kompaktowy z wymiennymi obiektywami NEX-6 będzie dostępny w Europie od połowy listopada 2012 r.

– Koniec –

Najważniejsze dane techniczne

Cechy

NEX-6

Typ

kompaktowy systemowy aparat cyfrowy z wymiennymi obiektywami

Współpraca z obiektywami

System obiektywów z mocowaniem typu E; współpraca z obiektywami z typu A przy użyciu oferowanego oddzielnie adaptera (ciągłość automatyki ostrości zapewniana przez adapter LA-EA2)

Przetwornik obrazu

APS-C (23,5 x 15,6 mm), Exmor™ APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 16,1 megapiksela

Procesor

Procesor obrazu BIONZ™

Zakres czułości ISO

ISO 100 — 25 600 (fotografie)

Nagrywanie filmów HD

Zgodność z Full HD AVCHD 2.0 / MPEG-4 AVC (H.264); MP4;

Maks. 1920 x 1080 50p

Ekran LCD

Panoramiczny 7,5 cm (3,0") TFT Xtra Fine LCD o rozdzielczości około 1,921 mln punktów. Regulacja kąta nachylenia: ok. 90° w górę, ok. 45° w dół

Wizjer elektroniczny

OLED Tru-Finder™ 1,3 cm (0,5") o efektywnej rozdzielczości ok. 2,359 mln punktów, pokrycie 100% kadru, powiększenie około 1,09x dla obiektywu 50 mm nastawionego na nieskończoność przy -1m-1 (dioptrii)

Zoom cyfrowy

Clear Image Zoom: około 2x (fotografie)

Inteligentny zoom: około 1,4x/2x (fotografie)

Zoom cyfrowy: około 4x (fotografie/filmy)

Stabilizator obrazu SteadyShot™ INSIDE

(Optyczny stabilizator obrazu dostępny w wybranych obiektywach z mocowaniem typu E)

Autofokus

Fast Hybrid AF (wykrywanie fazy/wykrywanie kontrastu); 99 pól ostrości (wykrywanie fazy) / 25 pól ostrości (wykrywanie kontrastu);

Śledzenie obiektu przez automatykę ostrości

Efekty w obrazie

11 rodzajów (15 odmian): posteryzacja (kolor, cz.-b.), kolor pop, zdjęcie retro, częściowy kolor (R,G,B,Y), obraz czarno-biały o dużym kontraście, aparat-zabawka, high-key, miękka ostrość, HDR, obraz czarno-biały z bogatymi przejściami tonalnymi, miniatura

Zdjęcia seryjne

Do 10 kl./s (w trybie priorytetu szybkości)

Czas pracy akumulatora (fotografowanie)

Około 270 zdjęć (wizjer), około 360 zdjęć (ekran LCD)

(pomiar Camera & Imaging Products Association)

Wbudowana lampa błyskowa

Liczba przewodnia 6 (w metrach, przy ISO 100)

Inne cechy

Automatyczne komponowanie autoportretów; rozpoznawanie twarzy i wykrywanie uśmiechu; zaawansowana automatyka (Superior Auto); panorama; automatyka HDR; DRO; tryb zdjęć z ręki o zmierzchu; style twórcze; interfejs „Kreatywność fotograficzna”; Wi-Fi; ładowanie przez USB;

Nośniki danych

Memory Stick PRO Duo/Memory Stick PRO-HG Duo; SD/SDHC/SDXC

Wymiary
(szer. x wys. x gł.)

Około 119,9 × 66,9 × 42,6 mm (bez wystających elementów)

Waga

Około 287 g (sama obudowa)

Około 345 g (z akumulatorem i kartą Memory Stick PRO Duo)

Dostarczane oprogramowanie

PlayMemories Home