Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony ogłasza najmniejsze na świecie aparaty podróżnicze z dużym zoomem, funkcją zapisu filmów 4K i ulepszonym procesorem obrazu

Komunikat prasowy   •   Sie 30, 2018 13:30 CEST

  • Zapewniający wysoką jakość odwzorowania obrazu obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–720 mm[i] o dużej krotności zoomu w kompaktowej obudowie
  • Fantastyczne filmy 4K[ii] z odczytem wszystkich pikseli matrycy bez ich łączenia w grupy
  • Procesor obrazu BIONZ X™ i nowo opracowany układ o dużej skali integracji zapewniający imponujące zdjęcia
  • Uniwersalność i funkcjonalność zapewniana przez takie funkcje, jak „Eye AF”, wizjer elektroniczny, pierścień regulacyjny[iii], dotykowe ustawianie ostrości / wyzwalanie migawkiiii czy uchylny ekran LCD

Rodzina aparatów kompaktowych Cyber-shot® firmy Sony powiększa się o dwa aparaty podróżnicze z dużym zoomem: DSC-HX99 i DSC-HX95.

Oba modele są przeznaczone dla osób szukających poręcznego aparatu, który zawsze można nosić przy sobie. Mają najmniejsze na świecie[iv] obudowy i naprawdę uniwersalny zakres ogniskowych: od szerokiego kąta 24 mmi do superteleobiektywu 720 mmi. Połączenie wysoko wydajnego procesora obrazu BIONZ X z układem o dużej skali integracji pozwala nagrywać wspaniałe filmy 4Kii oraz wykonywać zdjęcia seryjne z szybkością do 10 kl./s, z buforem na maksymalnie 155 zdjęć[v]. Kolejnym autem nowych modeli jest szybki system AF, ustawiający ostrość w 0,09 sekundy[vi]. Pojawiło się także kilka nowości: funkcja „Eye AF” do ustawiania ostrości na oko fotografowanej osoby, zapis w formacie RAW, funkcja dotykowego ustawiania ostrości / wyzwalania migawkiiii oraz pobieranie danych o lokalizacji[vii] przez łącze Bluetooth®.

Zapewniający wysoką jakość odwzorowania obrazu obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–720 mm o dużej krotności zoomu

Bardzo szeroki zakres ogniskowych aparatów HX99 i HX95 doskonale sprawdzi się przy fotografowaniu na co dzień i w podróży. Stabilizujący obraz system Optical SteadyShot™ efektywnie kompensuje drgania aparatu i przeciwdziała zamazywaniu się obrazu przy fotografowaniu z ręki i przy dużych zbliżeniach. Wyposażenie obu modeli obejmuje też funkcję Zoom Assist. Podczas fotografowania przy największych ogniskowych pozwala ona tymczasowo zmniejszyć zbliżenie i podejrzeć obiekt w szerszym ujęciu.

Wydajne przetwarzanie

Aparaty HX99 i HX95 mogą utrwalać materiał filmowy z użyciem wszystkich pikseli matrycy bez łączenia ich w grupy. Oznacza to doskonały wygląd detali w obrazie, bez efektu mory i postrzępienia krawędzi. Filmowanie szybko poruszających się obiektów ułatwia tryb nagrywania obrazu HD[viii] w tempie do 100 kl./s[ix]. Takie ujęcia można przekształcać w czasie montażu w imponujące sekwencje w zwolnionym tempie.

Okazje do wykonania świetnych zdjęć często nadarzają się niespodziewanie, dlatego duże znaczenie ma szybkość reakcji aparatu. Szybki, inteligentny system AF ustawia ostrość w zaledwie 0,09 sekundyvi. Dzięki połączeniu go z ulepszonym procesorem obrazu BIONZ X[x] i układem o dużej skali integracji aparaty HX99 i HX95 pozwalają robić zdjęcia seryjne z szybkością do 10 kl./s, z użyciem bufora mieszczącego do 155 obrazówv. Z myślą o pięknym wyglądzie portretów, w nowych modelach wprowadzono cenioną, pochodzącą z rodziny α™ technologię ustawiania ostrości na oko Eye AF. Fotografowie, którzy preferują późniejszą edycję zdjęć w narzędziach programowych, mogą wybrać zapis zdjęć w formacie RAW. Gasnące światło dnia? Dzięki maksymalnej czułości ISO 6400[xi] nie stanowi to problemu.

Intuicyjna i wygodna obsługa

Kierując się sugestiami użytkowników serii HX90, Sony wprowadziło w modelu HX99 funkcje dotykowego ustawiania ostrości / wyzwalania migawki, pozwalające bezpośrednio wskazać główny motyw i wykonać zdjęcia. Funkcja panelu dotykowego pozwala z kolei bezproblemowo przemieszczać pola ostrości podczas podglądu obrazu w wysuwanym wizjerze OLED Tru-Finder™. Osobom oczekującym większej kontroli nad ustawieniami aparat HX99 umożliwia użycie pierścienia regulacyjnego i przypisanie do niego takich funkcji, jak ręczna regulacja ostrości lub zaprogramowane ustawienia zoomu. Oba modele są ponadto wyposażone w funkcję Moje menu, pozwalającą stworzyć własne menu szybkiego dostępu do 30 często używanych ustawień i funkcji.

Komponowanie selfie i zdjęć grupowych ułatwia odchylany o 180° ekran LCD. Unowocześnienia objęły też uchwyt aparatux: teraz lepiej leży on w ręce i zwiększa stabilność przy fotografowaniu. Funkcja pobierania danych o lokalizacji przez łącze Bluetooth® pozwala zapisywać dane o lokalizacji uzyskane z urządzenia mobilnegovii, a tryb zapisu małych plików proxy umożliwia przesłanie zdjęć do smartfona w celu ich szybkiej publikacji w serwisach internetowych.

Nowe aparaty Sony Cyber-shot HX99 i HX95 będą sprzedawane w Europie od października 2018 r.

Dalsze informacje są dostępne na stronie sony.pl: HX99/HX95

[i] Kąt widzenia (w przeliczeniu na format 35 mm).

[ii] 3840 x 2160 pikseli. Czas ciągłego nagrywania wynosi około 5 min i zależy od warunków rejestracji.

[iii] Tylko DSC-HX99

[iv] Wśród aparatów cyfrowych z niewymiennym obiektywem, wbudowanym wizjerem i maksymalną ogniskową od 700 mm wzwyż (kąt widzenia, w przeliczeniu na format 35 mm). Stan w momencie publikacji komunikatu prasowego w sierpniu 2018 r., badanie Sony.

[v] W trybie zdjęć seryjnych „Zdjęcia seryjne z priorytetem szybkości” przy ustawieniu „Jakość obrazu: Fine”

[vi] Pomiar wewnętrzny, norma Camera & Imaging Products Association, przy f = 4,25 mm (szeroki kąt), EV 8,5, automatyce programowej, szerokiej strefie AF, w trybie NTSC.

[vii] Możliwość nawiązania łączności Bluetooth z następującymi urządzeniami (stan w momencie publikacji komunikatu prasowego w sierpniu 2018 r.):

Smartfony z systemem Android 5.0 lub nowszym oraz łączem Bluetooth 4.0 lub nowszym,

iPhone/iPad: iPhone 4S lub nowszy / iPad III generacji lub nowszy

[viii] Do nagrywania filmów w formacie XAVC S wymagana jest karta pamięci microSDHC/microSDXC klasy 10 lub wyższej. Do nagrywania przy przepływności 100 Mb/s wymagana jest karta UHS-I (U3).

[ix] PAL. 120 kl./s w formacie NTSC.

[x] W porównaniu z serią DSC-HX90

[xi] Po włączeniu rozszerzonej czułości ISO

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net/