Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony ogłasza nowe możliwości użycia kompaktowego modelu RX0 do zdjęć z różnych perspektyw

Komunikat prasowy   •   Sty 09, 2018 02:00 CET

Akcesoria do RX0 służą do rozszerzenia zakresu twórczych zastosowań

Firma Sony, światowy lider w technologii przetwarzania obrazu cyfrowego i największy na świecie producent przetworników obrazu, ogłasza nowe, przewodowe i bezprzewodowe rozwiązania do systemów z wieloma aparatami, w których wykorzystywany jest model RX0. Zapewnią one twórcom więcej elastyczności, funkcjonalności i możliwości twórczych.

Ogłoszony na targach IFA 2017 aparat RX0 łączy zaawansowane możliwości rejestracji obrazu, z których znana jest seria RX firmy Sony, z wytrzymałą, wodoodporną[i] i superminiaturową obudową, które wymiary wynoszą
59 x 40,5 x 29,8 mm (szer. x wys. x gł.)[ii], a waga tylko 110 g[iii]. Ze względu na minimalne wymiary i wszechstronność ten nowy model ma imponujący potencjał — zarówno gdy jest używany pojedynczo, jak i w połączeniu z innymi aparatami RX0, służącymi do rejestracji obrazu z różnych perspektyw. Umieszczenie obiektywu w osi korpusu ułatwia montaż w ograniczonej przestrzeni. Do rozszerzenia zakresu twórczych zastosowań przyczynia się ponadto funkcja obracania obrazu.

Miniaturowy model RX0 można połączyć z dwoma rozwiązaniami przeznaczonymi do sterowania wieloma aparatami: przewodowym, gwarantującym dokładność synchronizacji i sterowania, oraz bezprzewodowym, zapewniającym dodatkową wygodę i uniwersalność.

Nowy, przewodowy moduł sterujący aparatem RX0 do zdjęć z różnych perspektyw

Firma Sony ogłosiła nowy moduł sterujący aparatem (CCB-WD1). Jest on podłączany bezpośrednio do aparatu RX0[iv] i umożliwia sterowanie przez łącze IP, z zainstalowanej na komputerze z przeglądarki internetowej[v]. Przesyłanie sygnałów sterujących przez sieć IP daje możliwość niezawodnego sterowania ustawieniami aparatu[vi] z podłączonego do sieci komputera znajdującego się w dowolnym miejscu. Przewodowe podłączenie znakomicie ułatwia też obsługę i synchronizację wielu aparatów RX0 połączonych z modułami sterującymi — maksymalnie może być ich 100[vii]. Pozwala to twórcom uzyskiwać wysokiej jakości efekty filmowe „bullet time”, utrwalać prestiżowe imprezy z nietypowych perspektyw lub tworzyć wirtualną rzeczywistość.

Użytkownicy wielu aparatów RX0 połączonych z modułami sterującymi mogą równocześnie zmieniać ustawienia wszystkich aparatów i włączać/zatrzymywać nagrywanie. Dostępna jest też funkcja synchronizacji obrazu, która pozwala w prosty sposób synchronizować klatki filmów z poszczególnych aparatów. Eliminuje ona różnice czasowe między aparatami i wspomaga proces łączenia wielu obrazów w celu uzyskania efektów specjalnych.

System pozwala przesyłać pliki bezpośrednio do podłączonego komputera[viii], jak również definiować i zmieniać nazwy plików w celu uniknięcia pomyłek przy pracy z wieloma aparatami. Połączyć można nawet 100 niezależnych aparatów RX0 i modułów sterujących CCB-WD1, uzyskując obraz na żywo z wielu źródeł. Moduł sterujący aparatem pozwala ponadto użytkownikowi programować ustawienia i sposoby fotografowania oraz inne parametry.

Dostępność

Sprzedaż nowego modułu sterującego aparatem CCB-WD1 rozpocznie się w lutym 2018 r.

Udoskonalony bezprzewodowy tryb zdjęć z różnych perspektyw w nowej aplikacji PlayMemories™ Mobile

Aplikacja PlayMemories Mobile w najnowszej wersji 6.2 daje większe możliwości sterowanie wieloma sparowanymi aparatami RX0. Pozwala między innymi połączyć smartfon lub tablet przez punkt dostępowy[ix] z maksymalnie 50 aparatami RX0 i równocześnie nimi sterować[x]. Obecną możliwość zmieniania głównych ustawień aparatu uzupełniono funkcją równoczesnego włączania i wyłączania wszystkich aparatów[xi]. Użytkownik może też niezależnie sterować samodzielnie zdefiniowanymi „grupami” aparatów i używać ich do rejestracji obrazu.

Nowa wersja 6.2 aplikacji PlayMemories Mobile będzie dostępna w bieżącym miesiącu.

[i] Zgodność z poziomami ochrony JIS/IEC (na podstawie testów Sony). Zdjęcia na głębokości do 10 m możliwe są przez maksymalnie 60 minut. (JIS: Japońskie Stowarzyszenie Standardów Przemysłowych, IEC: Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna). W zależności od warunków pracy i okoliczności nie gwarantuje się wodoodporności aparatu ani jego ochrony przed uszkodzeniem lub niewłaściwym działaniem.

[ii] Przybliżone wymiary

[iii] Przybliżona waga z akumulatorem i nośnikiem danych

[iv] Wymagana jest aktualizacja oprogramowania systemowego aparatu RX0 (zaplanowana na styczeń 2018 r.)

[v] Zalecane środowisko komputerowe

System operacyjny: Windows 7 / Windows 8.1 / Windows 10, Mac OS X 10.11 / macOS 10.12–10.13

Przeglądarka internetowa: Google Chrome, Internet Explorer, Safari

[vi] Używać tylko w środowisku sieciowym z zabezpieczeniami

[vii] Liczba urządzeń, które można podłączyć, zależy od parametrów używanego sprzętu. Sprawdzono połączenie z maksymalnie 100 urządzeniami (na podstawie testów Sony)

[viii] Przesyłany plik może mieć maksymalnie 4 GB

[ix] Liczba możliwych do podłączenia urządzeń będzie zależała od parametrów używanego punktu dostępowego, smartfona i tabletu oraz warunków transmisji radiowej w miejscu instalacji. Sprawdzono połączenie z maksymalnie 50 urządzeniami (na podstawie testów Sony)

[x] Używać tylko sieci Wi-Fi z zabezpieczeniami

[xi] Wymagane jest połączenie Bluetooth. Liczba urządzeń, którymi można sterować, będzie zależała od parametrów używanego smartfona lub tabletu.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2017, wyniósł w przybliżeniu 76 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net