Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony partnerem strategicznym TVP w projekcie HbbTV

Komunikat prasowy   •   Wrz 20, 2012 09:16 CEST

Sony i Telewizja Polska S.A. nawiązały strategiczne partnerstwo przy wprowadzaniu i rozszerzaniu oferty telewizji hybrydowej (HbbTV). Firmy będą wspólnie rozwijać treści i serwisy telewizji hybrydowej oraz prowadzić działania edukacyjne wśród widzów i konsumentów.

Telewizja hybrydowa (HbbTV) to połączenie cyfrowej telewizji linearnej z Internetem. Rozszerza możliwości dotychczasowej telewizji o dodatkowe treści sieciowe. Umożliwia, w trakcie oglądania programu, równoczesne korzystanie z treści internetowych związanych z programem i to bez przerywania oglądanej audycji. Jest to ważny krok w kierunku telewizji interaktywnej, zapewniającej w przyszłości wręcz ingerencję widza w to, co się dzieje na ekranie.

TVP jako pierwsza stacja w Polsce uruchomiła telewizję hybrydową w okresie UEFA EURO 2012. Widzowie wyposażeni w odpowiednie odbiorniki telewizyjne podłączone do Internetu mogli nie przerywając oglądania meczu m.in. śledzić dane statystyczne czy informacje o zawodnikach. Usługa HbbTV była dostępna także przy okazji Igrzysk Olimpijskich. W ostatnim czasie TVP uruchomiło w ramach platformy hybrydowej serwis pogodowy oraz informacyjny. Na bieżąco pracuje również nad serwisami dedykowanymi wybranym programom. Pierwszy taki program to „Pytanie na śniadanie”, gdzie dostępne będą takie aplikacje, jak: Kuchnia, Moda i Uroda, Gwiazdy, Pogoda, Extra.Uruchomienie treści HbbTV jest proste – telewizor podłączony do Internetu sygnalizuje dostępność dodatkowych treści przez wyświetlenie odpowiedniej informacji. Wystarczy wcisnąć czerwony przycisk na pilocie by otworzyć dodatkowe menu z dostępem do treści HbbTV.

Telewizja hybrydowa jest kolejnym wspólnym projektem Sony i Telewizji Polskiej. W 2011 r. na platformę Sony Internet TV wprowadzono serwis VOD z dostępem do oferty programowej TVP w jakości HD. Sony było również partnerem technologicznym popularnego show „Voice of Poland” nadawanego w TVP 2.