Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony powiększa ofertę o nowy adapter LA-EA5 do obiektywów z mocowaniem typu A

Komunikat prasowy   •   Wrz 01, 2020 16:00 CEST

Nowy adapter pozwoli wykorzystywać zaawansowany system AF użytkownikom obiektywów z mocowaniem typu A zamontowanych na najnowszych korpusach z mocowaniem typu E

Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu do oferty adaptera LA-EA5, który pozwala w prosty sposób montować pełnoklatkowe obiektywy z mocowaniem typu Ai na zaawansowanych korpusach z mocowaniem typu E.[i]

Nowy adapter LA-EA5 jest przeznaczony do obiektywów z mocowaniem typu A z napędem SSM (Super Sonic wave Motor) lub SAM (Smooth Autofocus Motor)[ii], jak również obiektywów z mocowaniem typu A bez napędu ostrości. Dzięki niemu posiadacze takich obiektywów mogą używać najnowszych korpusów Sony z mocowaniem E, w tym zaawansowanego systemu AF oraz funkcji szybkiego fotografowania.

Użytkownicy korpusów α7R IV[iii] i α6600iii z zamontowanym obiektywem SSM/SAM lub obiektywem bez wbudowanego napędu ostrości, na przykład Sonnar T* 135 mm F1.8 ZA i Planar T* 85 mm F1.4 ZA, mogą wykonywać zdjęcia seryjne ze śledzeniem ostrości i ekspozycji[iv] z szybkością do 11 kl./s[v]. W pełni obsługiwany jest też system AF z wykrywaniem fazy w płaszczyźnie ogniskowej,[vi], pokrycie szerokiego obszaru przez system AF z wykrywaniem fazyvi, ustawianie ostrości na oczy ludzi lub zwierząt w czasie rzeczywistym (Real-time Eye AF), śledzenie w czasie rzeczywistym i śledzenie AF/AEiv (ostrości/ekspozycji).

Adapter LA-EA5 ma zwartą konstrukcję i jest wyposażony w moduł napędu przysłony oraz nowo opracowany, zminiaturyzowany moduł napędu AF. Średnica adaptera jest taka sama jak mocowania typu A. Zapewnia to idealne dopasowanie i wygodę użycia na pełnoklatkowych korpusach z mocowaniem typu E, również z zamontowanym uchwytem pionowym.

Dostępność

Adapter LA-EA5 będzie dostępny na przełomie października i listopada 2020 r.

Zdjęcia wykonane z użyciem nowego adaptera i materiały poświęcone temu i innym produktom fotograficznym Sony można też znaleźć w serwisie alphauniverse.com, stworzonym w celu kształcenia i inspirowania wszystkich fanów marki i użytkowników produktów Sony α.

Szczegółowe informacje o adapterze znajdują się pod adresem: https://www.sony.pl/electronics/konwertery-adaptery-mocowania/la-ea5

[i] Według stanu na wrzesień 2020 r. obsługa systemu AF opartego na wykrywaniu fazy w płaszczyźnie ogniskowej zapewniona jest dla obiektywów SSM/SAM zamontowanych na korpusach α7 III, α7R III, α7R IV, α6100, α6400, α6600, α9, α9 II i α7S III. W przypadku korpusów α7R IV i α6600 obsługa systemu AF opartego na wykrywaniu fazy w płaszczyźnie ogniskowej nie jest zapewniona, gdy obiektyw nie ma wbudowanego napędu ostrości.

[ii] Obiektywy STF wymagają ręcznego nastawiania ostrości. Nie są obsługiwane telekonwertery.

[iii] Wymagana jest aktualizacja oprogramowania aparatu α7R IV do wersji 1.20 lub nowszej, a aparatu α6600 do wersji 1.10 lub nowszej.

[iv] Przy śledzeniu AE ustawienie przysłony jest dostosowywane do pierwszej klatki i blokowane, a regulacja ekspozycji odbywa się poprzez zmiany czasu otwarcia migawki i czułości ISO.

[v] Maksymalna szybkość zdjęć seryjnych przy fotografowaniu aparatami α7R IV, α9 i α9 II wynosi 10 kl./s, a aparatem α6600 — 11 kl./s. Szybkość zdjęć seryjnych zależy od używanego obiektywu.

[vi] System AF nie działa podczas nagrywania filmów.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net/