Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony prezentuje Nimway: rozwiązanie do inteligentnego biura

Komunikat prasowy   •   Sie 31, 2017 13:15 CEST

  • Nimway poprawia jakość życia w biurze: pomaga trafić na spotkanie, ułatwia znalezienie wolnej sali i pozwala sprawdzić, gdzie pracuje kolega
  • Rozwiązanie dla dużych biur, zatrudniających ponad 200 pracowników
  • Wykorzystanie światowej klasy systemu firmy Sony służącego do pozycjonowania w pomieszczeniach
  • Pierwsza firma pochodząca z europejskiego inkubatora biznesu Sony Seed Acceleration Program

W europejskim inkubatorze biznesu „Seed Acceleration Program” (SAP) firmy Sony narodziło się właśnie pierwsze rozwiązanie komercyjne: Nimway. System Nimway rozwiązuje typowe problemy pracowników biurowych: z trafieniem na następne spotkanie, znalezieniem wolnej sali czy odszukaniem kolegów. Zapewnia ponadto bezcenny wgląd w faktyczne wykorzystanie zasobów biurowych.

Zapotrzebowanie

Początki Nimway sięgają kilku lat wstecz — wtedy właśnie grupka projektantów wrażeń użytkownika z Sony Mobile Communications („Sony Mobile”) oraz inżynierów z działu badawczego postawiła sobie za cel rozwiązanie wewnętrznych problemów z przemieszczaniem się między poszczególnymi budynkami, odszukiwaniem kolegów i znajdywaniem wolnych sal na spotkania. Rozmowy z potencjalnymi klientami pokazały, że z takimi problemami boryka się wiele firm i że pracownicy tracą co dzień sporo czasu wskutek nieefektywności związanych ze spotkaniami czy znajdowaniem drogi.

Sony Mobile stworzyło więc kompleksowe rozwiązanie cyfrowe, dostosowane do nowoczesnych metod pracy i umożliwiające spontaniczne spotkania, dynamiczną współpracę i zaoszczędzenie cennego czasu. Ma ono trzy podstawowe zastosowania:

  • Określanie, jak dotrzeć na czas na następne spotkanie
  • Znajdowanie wolnych sal na spotkania
  • Wyszukiwanie kolegów

Cyfryzacja miejsca pracy może przyczynić się do poprawy wykorzystania zasobów, zwiększenia wydajności, a nawet powstania innowacji. W Nimway firma Sony łączy swoją gruntowną wiedzę o konsumentach, talent do technologii oraz zamiłowanie do tworzenia wysokiej jakości rozwiązań dla przedsiębiorstw — mówi Lars-Gunnar Lundgren, dyrektor Nimway.

Jak to działa

Rozwiązanie Nimway wykorzystuje aplikacje mobilne na iPhone lub telefony z systemem Android oraz cyfrowe plany pięter rozmieszczone w strategicznych punktach budynku. Działanie Nimway opiera się na opracowanej przez Sony technologii pozycjonowania w pomieszczeniach. Jest to rozwiązanie światowej klasy, wykorzystujące sygnalizatory Bluetooth i bezprzewodowe czujniki obecności.

Używając swoich urządzeń mobilnych, pracownicy mogą szybko znaleźć miejsce spotkania lub trafić do kolegi. Przechodząc obok planu piętra, zobaczą też spersonalizowane informacje o najbliższych spotkaniach, dzięki czemu punktualnie i bez kłopotu dotrą do odpowiedniej sali.

System Nimway umożliwia podejmowanie decyzji dotyczących zarządzania obiektem, opartych na danych z wbudowanego narzędzia analitycznego. Rozwiązanie monitoruje wykorzystanie pomieszczeń i stref z poszanowaniem prywatności. Zarządzający obiektem otrzymują informacje o sposobie wykorzystania biura — w tym powiadomienia o zapotrzebowaniu na dodatkowe sale spotkań lub o niedostatecznie wykorzystanych strefach. Nimway poprawia globalne użytkownie pomieszczeń poprzez lepsze uświadomienie pracownikom, gdzie znajdują się wolne sale w poszczególnych budynkach.

Nimway zapewnia narzędzia cyfrowe, które pomagają sprostać wyzwaniom napotykanym przy wdrażaniu miejsc pracy dostosowanych do konkretnych aktywności (ang. activity based workplaces).

Dostępność

Firma Sony rozpoczyna wprowadzanie rozwiązania Nimway w krajach europejskich.

Jest ono aktywnie wykorzystywane w siedzibie działu badawczo-rozwojowego Sony Mobile, jak również przez strategicznych klientów z sektora publicznego i prywatnego. Zapewni to wysoką jakość tego produktu i jego przygotowanie do wprowadzenia na rynek.

Informacja o programie SAP

Inkubator biznesu SAP rozpoczął działalność w Japonii w kwietniu 2014 r. Jego celem było przekuwanie obiecujących pomysłów biznesowych zgłaszanych przez pracowników grupy Sony w całkowicie samodzielne firmy wprowadzające dalsze innowacje. Efektem programu SAP w Japonii jest jak dotąd powstanie 12 firm. W 2016 roku program został rozszerzony na Europę. Jego ośrodek mieści się w Lund w Szwecji. Nimway to pierwszy podmiot komercyjny, który powstał dzięki programowi SAP, a 13. w całej historii programu.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2017, wyniósł w przybliżeniu 76 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net