Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony tworzy nowe możliwości słuchania nagrań o wysokiej rozdzielczości w każdym miejscu

Komunikat prasowy   •   Wrz 03, 2014 16:45 CEST

Dźwięk o wysokiej rozdzielczości wierniej oddaje nastrój pierwotnego występu artysty. Słuchając go, można czuć się jak w sali koncertowej albo studiu nagrań. Oferta Sony powiększyła się obecnie o nowe urządzenia, które pozwalają słuchać nieskazitelnego dźwięku o wysokiej rozdzielczości w domu, na wakacjach i podczas codziennych dojazdów.

Jednym z nich jest odtwarzacz Walkman® A15, który mimo kieszonkowych rozmiarów ma iście audiofilską jakość i wyznacza nowe standardy stylu oraz brzmienia. Dla słuchaczy poszukujących bogatych wrażeń Sony przygotowało ponadto słuchawki do reprodukcji dźwięku o wysokiej rozdzielczości oraz wzmacniacz słuchawkowy.

Walkman A15

Ekskluzywnie wyglądający Walkman NWZ-A15 to najmniejszy i najlżejszy na świecie odtwarzacz cyfrowy zgodny z dźwiękiem o wysokiej rozdzielczości [i], otaczający słuchacza żywym, bogatym dźwiękiem.

Odtwarzacz A15 ma wszelkie cechy sprzętu audiofilskiego. Jedną z nich jest unikatowy, zaawansowany technologicznie wzmacniacz cyfrowy Sony S-Master HX, który precyzyjnie przetwarza duże ilości szerokopasmowych danych audio oraz ogranicza zakłócenia i zniekształcenia. Na podkreślenie zasługuje również duża sprawność energetyczna wzmacniacza. Dzięki niej nowy Walkman może bez ładowania odtwarzać utwory o wysokiej rozdzielczości przez 30 godzin, a utwory MP3 nawet przez 50 godzin.

Konstruktorzy odtwarzacza A15 sięgnęli nawet po rozwiązania spotykane zwykle tylko w najlepszych komponentach do zestawów hi-fi — na przykład po wysoko oczyszczony lut bezołowiowy, który przyczynia się do uzyskania szczegółowego brzmienia ze zrównoważonymi tonami niskimi, średnimi i wysokimi. Zwiększenie przekroju przewodu zasilającego obniżyło jego impedancję i owocuje mniejszymi zniekształceniami oraz głębokim, donośnym basem. Dalsze osłabienie zakłóceń elektrycznych, jak również większa stabilność dźwięku, to zasługa wyjątkowo sztywnej podstawy montażowej z odlewu aluminiowego. Kolejne rozwiązanie zmniejszające zakłócenia i zniekształcenia wprowadzono w przetwornicy napięcia dla wzmacniacza S-Master HX: zamiast zwykłych kondensatorów ceramicznych zawiera ona kondensator POSCAP [ii] o wysokiej jakości.

W urządzeniu tak wysokiej klasy nie mogło zabraknąć technologii DSEE (Digital Sound Enhancement Engine) HX. Jej działanie polega na inteligentnym przywracaniu wysokich częstotliwości, traconych podczas silnej stratnej kompresji nagrań — na przykład w formacie MP3. Dzięki DSEE HX cała kolekcja muzyczna brzmi niemal tak samo czysto jak nagrania o wysokiej rozdzielczości.

Melomanów i posiadaczy dużych kolekcji nagrań o wysokiej rozdzielczości ucieszy z pewnością informacja, że odtwarzacz jest wyposażony w 16 GB wewnętrznej pamięci — którą w razie potrzeby można rozszerzyć przy użyciu karty microSD.

Słuchawki do reprodukcji dźwięku o wysokiej rozdzielczości MDR-Z7

W nadchodzących tygodniach do sklepów trafią wysokiej jakości słuchawki z pałąkiem MDR-Z7, które idealnie pasują do najlepszych dostępnych obecnie źródeł dźwięku o wysokiej rozdzielczości. Ich bezkompromisowa konstrukcja, w której wykorzystano wiele zaawansowanych materiałów, gwarantuje niespotykaną dotąd szczegółowość dźwięku.

Nowo opracowane przetworniki akustyczne HD mają aż 70 mm średnicy. Całkowicie okrywają uszy i wyjątkowo spójnie odtwarzają wszystkie niuanse brzmienia, od najgłębszego basu po kryształowo czyste tony wysokie. Wierna reprodukcja wysokich częstotliwości — aż do 100 kHz — zapewnia klarowny dźwięk ze wszystkimi składowymi harmonicznymi oryginalnego wykonania.

Powlekane aluminium membrany z polimeru ciekłokrystalicznego skutecznie ograniczają zniekształcenia barwy w całym paśmie częstotliwości, zarówno przy słuchaniu kwartetów smyczkowych, jak i mocnego rocka.

Nowe słuchawki bez najmniejszej trudności reprodukują najbardziej złożone linie basu. To zasługa opracowanego przez Sony systemu Beat Response Control, który ułatwia przepływ powietrza, a w konsekwencji optymalizuje ruch membrany.

Uzupełnieniem niezrównanego dźwięku jest komfort użytkowania. Zapewniają go między innymi duże, zmniejszające nacisk nauszniki uretanowe, łączące wysoki poziom izolacji akustycznej z maksymalną wygodą.

Ulepszenia objęły także przewód słuchawkowy. Wykorzystano w nim 4 żyły i tym samym odseparowano żyły masy dla lewego i prawego kanału. Zaletą takiej konstrukcji są mniejsze przesłuchy między kanałami oraz współpraca z symetrycznym wyjściem audio. Poza standardowym, odłączanym przewodem można użyć przewodu przeznaczonego do podłączania urządzeń z symetrycznym wyjściem audio — na przykład nowego wzmacniacza słuchawkowego PHA-3AC. Warto jeszcze dodać, że poszczególne żyły w przewodzie są wykonane z posrebrzanej miedzi beztlenowej OFC — materiału zmniejszającego straty w przesyłanym sygnale.

Do słuchania muzyki o wysokiej rozdzielczości poza domem znakomicie nadają się słuchawki MDR-1A. Mają one wiele innowacyjnych cech modelu MDR-Z7, jak powlekane aluminium membrany LCP w 40-milimetrowych przetwornikach akustycznych HD oraz wykonane z posrebrzanej miedzi beztlenowej żyły przewodu z niezależnymi masami obu kanałów.

Wzmacniacz słuchawkowy dźwięku o wysokiej rozdzielczości PHA-3AC i słuchawki MDR-1ADAC

Odtwarzając nagrania z plików o wysokiej rozdzielczości przechowywanych na komputerze, w smartfonie, tablecie lub odtwarzaczu muzycznym, można uzyskać większą niż dotychczas szczegółowość i klarowność brzmienia.

Zapewnia je wzmacniacz słuchawkowy PHA-3AC, który zamienia sygnał o wysokiej rozdzielczości (PCM 384 kHz/32 bity i DSD) z wyjścia cyfrowego urządzenia na sygnał do reprodukcji przez słuchawki, na przykład nowe MDR-Z7. Do uzyskania przestrzennej, trójwymiarowej sceny dźwiękowej i znakomitej separacji kanałów przyczynia się zaawansowana technologia przetwarzania cyfrowo-analogowego. Wzmacniacz jest wyposażony w symetryczne wyjście sygnału, doskonałe w warunkach domowych. Można do niego podłączyć słuchawki MDR-Z7, uzyskując wówczas najlepszą możliwą ścieżkę sygnału — prowadzącą wprost do uszu słuchacza.

W ofercie znajdują się także słuchawki MDR-1ADAC, przeznaczone do użytku w domu i poza nim. Ich wyposażenie obejmuje przetwornik C/A obsługujący sygnały o wysokiej rozdzielczości (do 192 kHz/24 bity) oraz DSD 2,8 MHz / 5,6 MHz. Słuchawki mają system automatycznego wyboru wejścia. Ułatwia on podłączanie różnorodnych urządzeń, w tym współpracujących odtwarzaczy Walkman i urządzeń Xperia, komputerów, iPodów, iPadów i telefonów iPhone (za pośrednictwem cyfrowej przejściówki AV do złącza Lightning). Za zapewnienie maksymalnej czystości sygnału odpowiada wzmacniacz cyfrowy Sony S-Master HX. Urządzenie jest przystosowane do ładowania przez łącze USB. Po naładowaniu jego akumulator wystarcza na maksymalnie 7,5 godziny słuchania dźwięku o wysokiej rozdzielczości.

Odtwarzacz dźwięku o wysokiej rozdzielczości Walkman NWZ-A15, słuchawki MDR-Z7, MDR-1A i MDR-1ADAC oraz wzmacniacz słuchawkowy PHA-3AC firmy Sony będą do nabycia w Europie od października 2014 r.   

[i] W stosunku do wielkości. Stan na sierpień 2014 r., badanie przeprowadzone przez Sony.

[ii] POSCAP jest zastrzeżonym znakiem towarowym SANYO Electric Co., Ltd.


Dane techniczne

Nazwa modelu

NWZ-A15 

Dostępne kolory

Czarny / srebrny

Wewnętrzna pamięć

16 GB

Pamięć zewnętrzna

microSD (karta nie należy do wyposażenia)

Rozmiar/rozdzielczość wyświetlacza

Kolorowy wyświetlacz TFT 2,2" (5,6 cm), QVGA (320×240)

Obsługiwane formaty

Muzyka: FLAC/Apple Lossless (ALAC)/MP3/AAC [i] /HE-AAC/WMA* [ii] /Linear PCM (WAV)/AIFF

Filmy: MPEG-4/AVC (H.264/AVC)/Windows Media Video 9

Efekty dźwiękowe / przetwarzanie dźwięku

S-Master HX/DSEE HX/Clear Audio+/Clear Bass/korektor/VPT (efekt przestrzenny)/Kompresor dynamiki

Czas pracy akumulatora

MP3: 50 godzin [iii]

Dźwięk o wysokiej rozdzielczości: 30 godzin [iv]

Bluetooth

System łączności: Bluetooth 2.1 + EDR1

Zgodność z profilami Bluetooth: A2DP/AVRCP/OPP

Obsługiwane kodeki: SBC/aptX

Radio FM

87.5~108.0 MHz [v]

Inne funkcje

Karaoke, taniec, wyświetlanie tekstu, nauka języka, kanały SensMe™

Wymiary (bez wystających elementów)

43,6 x 109 x 8,7 mm

Waga

66 g

 

Nazwa modelu

MDR-Z7 

Typ

Zamknięte, dynamiczne

Przetwornik akustyczny

φ70 mm, kopułkowy (cewka dźwiękowa CCAW)

Czułość

102 dB/mW

Pasmo przenoszenia

4 Hz – 100 000 Hz

Impedancja

70 Ω (przy 1 kHz)

Maksymalna moc wejściowa

2000 mW

Wtyk

Pozłacany wtyk mini stereo (przewód słuchawkowy), pozłacany wtyk mini x2 (symetryczny przewód słuchawkowy)

Waga (bez przewodu)

Około 335 g

Dostarczane wyposażenie

Przewód słuchawkowy (3 m),  symetryczny przewód do podłączenia słuchawek (2m),  Pozłacana przejściówka do wtyku 

 

Nazwa modelu

PHA-3AC 

Zakres częstotliwości

10 Hz – 100 kHz (wejście AUDIO IN)

Zniekształcenia 0,01% lub mniej (1 kHz)

Obsługiwana impedancja

8Ω – 600Ω

Maksymalny poziom wejściowy

2 V wartości skutecznej (wejście AUDIO IN)

Maksymalna moc wyjściowa

(przy korzystaniu z wbudowanego akumulatora litowego)

Połączenie symetryczne

Około 320 mW + 320 mW (32Ω, zniekształcenia 1%)

Normalne połączenie

Około 100 mW + 100 mW (32Ω, zniekształcenia 1%)

Gniazdo wyjściowe

3-biegunowe mini jack (BALANCED-L / R)

Gniazdo stereo mini jack (-NORMAL)

Gniazdo/port wejściowy

Port do podłączenia komputera/odtwarzacza WALKMAN®/urządzenia Xperia

Port do podłączenia telefonu iPhone/iPada/iPoda

Port wejścia sygnału optycznego (port OPT IN)

Mini jack stereo

Źródło zasilania

Napięcie stałe 5 V: przy korzystaniu z zasilacza sieciowego

Znamionowy pobór mocy

13,5 W

Wymiary

Około 80 x 29 x 140,5 mm

(Szer. x wys. x gł., bez wystających elementów)

Waga

Około 231 g

Obsługiwane częstotliwości próbkowania/rozdzielczości bitowe

PCM: przy podłączaniu komputera: maksymalnie 384 kHz/32 bity

Przy podłączaniu telefonu iPhone/iPada/iPoda: maksymalnie 48 kHz/24 bity

Dla łącza optycznego: maksymalnie 192 kHz/24 bity

DSD: 2,8 MHz, 5,6 MHz

Dostarczane wyposażenie

Wzmacniacz słuchawkowy (1 szt.)

Przewód cyfrowy do odtwarzacza WALKMAN® (1 szt.)

Przewód cyfrowy do urządzeń Xperia (1 szt.)

Przewód Micro-USB (2 szt.)

Przewód audio (stereo mini) (1 szt.)

Zasilacz sieciowy USB (2 szt.)

Pasek silikonowy (4 szt.)

Środowisko pracy

Obsługiwane systemy operacyjne:

Windows 8.1/Windows 8.1 Pro/Windows 8/Windows 8 Pro

Windows 7

Windows Vista

Mac OS X (v10.6.8 lub nowszy)

Procesor: Intel Core 2, 1,6 GHz lub szybszy

Pamięć: co najmniej 1 GB

Port USB (USB 2.0 High Speed)

Nazwa modelu

MDR-1ADAC

Typ

Zamknięte, dynamiczne

Przetwornik akustyczny

φ40 mm, kopułkowy

Czułość

102 dB/mW

Charakterystyka częstotliwościowa

4 Hz – 40 000 Hz (wejście cyfrowe)

4 Hz – 100 000 Hz (wejście analogowe)

Impedancja

40Ω (przy 1 kHz)

Maksymalna moc wejściowa

1500 mW

Czas pracy akumulatora

Około 7,5 godziny

Czas ładowania

Około 4 godzin

Wtyk

Pozłacane wtyki mini stereo (przewód słuchawkowy)

Waga (bez przewodu)

Około 300 g

Dostarczane wyposażenie

Przewód cyfrowy do urządzeń Xperia (1,2 m)

Przewód cyfrowy do odtwarzacza Walkman (1,2 m)

Specjalny przewód lightning (1,2 m)

Przewód MicroUSB (1,5 m)

Przewód słuchawkowy (1,2 m)

Pokrowiec 


[i] Nie można odtwarzać plików AAA-LC chronionych przed kopiowaniem.

[ii] Nie można odtwarzać plików WMA chronionych przed kopiowaniem.

[iii] MP3 128 kb/s (przy wyłączonym łączu Bluetooth)

[iv] FLAC 192 kHz/24 bity (przy wyłączonym łączu Bluetooth)

[v] Słuchawka nie należy do wyposażenia


Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2014, wyniósł w przybliżeniu 75 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net