Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony World Photography Awards 2012: znamy już nazwiska zwycięzców i zdobywcę nagrody L’Iris d’Or

Komunikat prasowy   •   Kwi 26, 2012 23:30 CEST

Dziś, 26 kwietnia 2012 r., amerykański fotograf Mitch Dobrowner został ogłoszony zwycięzcą tegorocznego konkursu Sony World Photography Awards – zdobył nagrodę L’Iris d’Or i tytuł Fotografa Roku.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w czasie gali Sony World Photography Awards w londyńskim hotelu Hilton przy Park Lane. Dobrowner został nagrodzony za niezwykłą serię zdjęć pod wspólnym tytułem Storms (Burze). W tym roku już po raz drugi gala wręczenia nagród odbyła się w Londynie; w poprzednich latach uroczystości miały miejsce w pałacu festiwalowym w Cannes. Na konkurs Sony World Photography Awards 2012 zgłoszono ponad 112 tysięcy fotografii wykonanych przez zawodowców i amatorów ze 171 krajów świata. Jest to największa liczba zgłoszonych prac w całej historii konkursu.

Mitch Dobrowner wychowywał się na Long Island. Jako nastolatek dostał stary, dalmierzowy aparat fotograficzny Argus. Zaczął eksperymentować, oglądał zdjęcia znanych fotografów – między innymi Minora White’a i Ansela Adamsa – i wkrótce bez reszty zafascynował się fotografią. Dziś robi przede wszystkim zdjęcia mające pokazać innym, w jaki sposób on sam widzi naszą planetę. — Wiele zawdzięczam wielkim fotografom z przeszłości, przede wszystkim Anselowi Adamsowi — mówi. — To byli ludzie całkowicie oddani swojej sztuce. Zafascynowałem się ich twórczością już jako nastolatek. Choć nigdy nie miałem okazji spotkać ich osobiście, ich fotografie były dla mnie inspiracją, wyznaczyły mi drogę!

Zespół dziewięciu jurorów uznał, że to właśnie Dobrowner zasługuje na tytuł Fotografa Roku i nagrodę L’Iris d’Or. Zwycięzca otrzymał 25 tysięcy dolarów i najnowszy sprzęt fotograficzny firmy Sony; został także, podobnie jak poprzedni zdobywcy tej nagrody - Alejandro Chaskielberg, Tommaso Ausili, David Zimmerman i Vanessa Winship – członkiem World Photographic Academy.

Zwycięzcą Sony World Photography Awards w kategorii otwartej został Tobias Bräuning – nagrodzono go za niezwykłe, nowatorskie zdjęcie zatytułowane Dancing Queen (dosł. Tańcząca królowa) z nowej kategorii „Ułamek sekundy”. Inspiracją dla tej fotografii były obrazy kropel wody, które Bräuning zobaczył na jednym z niemieckich internetowych forów fotograficznych. Dwudziestodziewięcioletni fotograf-amator – z zawodu programista – otrzyma 5 tysięcy dolarów i najnowszy sprzęt fotograficzny firmy Sony.

W czasie uroczystej gali ogłoszono także zwycięzców w kategorii profesjonalnej. Znalazł się wśród nich Peter Franck z Niemiec, laureat z 2010 r., którego prace tym razem trafiły do finału w czterech kategoriach. Ostatecznie Frank zdobył laury w kategorii „Fotografia reklamowa i komercyjna” oraz „Moda”. Drugim zwycięzcą jest Simon Norfolk z Wielkiej Brytanii, uznany za najlepszego w kategorii „Fotografia dziennikarska i dokumentalna”, autor między innymi książki Bleed (dosł. Krwotok) na temat skutków wojny w Bośni.

Na uroczystości wręczenia nagród pojawiły się najważniejsze postaci świata fotografii, a także brytyjski minister kultury, Ed Vaizey.

— Mieliśmy w tym roku okazję zobaczyć naprawdę imponujący wachlarz znakomitych fotografii we wszystkich kategoriach konkursowych — powiedział Tatsuya Akashi, wiceprezes działu Digital Imaging firmy Sony Europe. — Chcemy inspirować fotografów, tak zawodowców, jak i amatorów, do odkrywania własnej kreatywności. To dla nas ogromna satysfakcja, że możemy tworzyć platformę komunikacji pomiędzy nimi i miejsce, gdzie mogą prezentować owoce swojego talentu. Dzięki temu całe środowisko fotograficzne może spotykać się i wspólnie świętować swoją pasję!

Zwycięskie zdjęcia – i wiele innych fotografii – będzie można obejrzeć na wystawie The Sony World Photography Awards Exhibition w Somerset House. Zwiedzający będą mogli podziwiać ogromną kolekcję współczesnej fotografii z najróżniejszych dziedzin – od fotografii dziennikarskiej i dokumentalnej po zdjęcia mody, przyrody, architektury i wydarzeń sportowych. Wystawa jest częścią odbywającego się w Londynie festiwalu World Photo, uznawanego za największe fotograficzne wydarzenie roku. W ramach festiwalu będzie także miało miejsce wiele różnego rodzaju spotkań, wykładów, seminariów i wystaw.

Wybitny wkład

Tegoroczną nagrodę za całokształt twórczości otrzymał William Klein, jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych fotografów i
filmowców XX w. Osiemdziesięciotrzyletni dziś Klein poza fotografią i filmem zajmował się także malarstwem – i w każdej z tych dziedzin jego prace były równie nowatorskie i niezwykłe.

Program studencki

Zwycięzcą programu studenckiego został Asef Ali Mohammad z Middlesex University w Wielkiej Brytanii. W tym roku prace na ten konkurs nadesłało ponad 200 szkół i uczelni z całego świata.

Asef użył aparatu Sony SLT-A65, aby stworzyć serię poruszających zdjęć młodych ludzi żyjących w Kabulu. Jego reportaż, przygotowany w ramach zadanego tematu „Your world in colour” (dosł. „Twój świat w kolorze”), został uznany za najlepszy spośród dziesięciu dopuszczonych do finału. Uczelnia Asefa dostanie najnowszy sprzęt fotograficzny firmy Sony o łącznej wartości 45 tysięcy euro.

— Zważywszy na zadany uczestnikom temat, byłam naprawdę zaskoczona wyjątkowo subtelnym użyciem kolorów w zwycięskim reportażu — mówi Virginia Morrison z USA, członek jury i dyrektor wykonawcza Society for Photographic Education. — Bohaterowie tego reportażu patrzą nam prosto w oczy, a siła tych spojrzeń jest dodatkowo wzmocniona przez wykorzystanie koloru jako struktury podkreślającej wymowę każdego zdjęcia. Kolory użyte są delikatnie, ale konsekwentnie i w sposób głęboko przemyślany.

Konkurs dla młodzieży

Zwycięzcą Sony World Photography Awards w kategorii młodzieżowej został Rosjanin Sergey Kolyaskin za zdjęcie zatytułowane The Last Hero (dosł. Ostatni bohater). Laureat otrzymał sprzęt fotograficzny firmy Sony, a jego praca znajdzie się na wystawie prezentującej zwycięskie fotografie. Kategoria młodzieżowa pojawiła się w tym roku po raz pierwszy – swoje prace mogły w niej prezentować osoby poniżej 20. roku życia.

Nagroda za fotografię trójwymiarową

Nagrodę za fotografię trójwymiarową, przyznawaną w tym roku po raz pierwszy, zdobył Nick Saglimbeni z USA za niezwykłe zdjęcie zatytułowane Nuclear Summer (dosł. Atomowe lato). Nick jest autorem zdjęć do wielu kampanii reklamowych z udziałem znanych ludzi – i jednym z pionierów fotografii trójwymiarowej. W konkursie mógł wziąć udział każdy fotograf używający technologii trójwymiarowej w fotografii lub kręceniu filmów wideo, w dwóch kategoriach: „3D Panoramic” i „3D Still”.

Obraz filmowy

Nagroda programu Moving Image trafiła w ręce dwojga Kanadyjczyków, Natashy Nicholson i Michaela McDougalla za krótkometrażowy film Dead Languages (Martwe języki). Michael zajmuje się projektowaniem i kręceniem filmów, Natasha jest fotografem. Wspólnie stworzyli dzieło niezwykle emocjonalne i naprawdę piękne w warstwie wizualnej.

World Photography Focus Programme

W czasie gali rozdania nagród została także ogłoszona tematyka kolejnej edycji programu Focus – "Zadanie dla młodych". Tym razem młodzi fotografowie wezmą udział w programach CSR Sony (społecznej odpowiedzialności biznesu) na Sumatrze, w Argentynie, RPA, Malawi i w kilku innych miejscach. Uczestnicy będą mieli okazję zaangażować się w autentyczną pracę humanitarną – i pokazać ja światu na swoich zdjęciach.

KATEGORIA PROFESJONALNA

FOTOGRAFIA DZIENNIKARSKA I DOKUMENTALNA

Wydarzenia bieżące

· Zwycięzca: Donald Weber (Kanada) / VII PHOTO

· II miejsce: Fernando Alfonso Brito Lizárraga (Meksyk)

· III miejsce: Rémi Ochlik (Francja) / IP3 Press

Współczesność

· Zwycięzca: Kasia Bielska (Polska)

· II miejsce: Gustavo Jononovich (Argentyna)

· III miejsce: Alessandro Grassani (Włochy)

Ludzie

· Zwycięzca: Simon Norfolk (Wielka Brytania)

· II miejsce: Maja Daniels (Szwecja)

· III miejsce: Alejandro Cartagena (Meksyk)

Sport

· Zwycięzca: Palmer + Pawel (Wielka Brytania)

· II miejsce: Pawel Kopczyński (Polska)

· III miejsce: Andrew McConnell (Irlandia)

Kultura i sztuka

· Zwycięzca: Rob Hornstra (Holandia)

· II miejsce: Mattia Vacca (Włochy)

· III miejsce: Anastasia Taylor-Lind (Wielka Brytania)

Natura i dzika przyroda

· Zwycięzca: Jacek Kusz (Polska)

· II miejsce: David Chancellor (Wielka Brytania) / Institute

· III miejsce: Palani Mohan (Indie)

FOTOGRAFIA REKLAMOWA

Kampania reklamowa

· Zwycięzca: Peter Franck (Niemcy) / Bürostoltenhoff

· II miejsce: Laura Pannack (Wielka Brytania)

· III miejsce: Javier Arcenillas (Hiszpania)

Podróż

· Zwycięzca: Luis Henry Agudelo Cano (Kolumbia)

· II miejsce: Peter Franck (Niemcy)

· III miejsce: Jan Brykczynski (Polska)

Moda

· Zwycięzca: Peter Franck (Niemcy)

· II miejsce: Elizaveta Porodina (Niemcy)

· III miejsce: Jayden Tang (Chiny)

SZTUKI PIĘKNE

Architektura

  • Zwycięzca: David Airob (Hiszpania)
  • II miejsce: Simon Norfolk (Wielka Brytania)
  • III miejsce: Igor Chirikov (Rosja)

Portret

· Zwycięzca: Irina Werning (Argentyna)

· II miejsce: Paolo Marchetti (Włochy)

· III miejsce: Lei Liu (Chiny)

Krajobraz

· Zwycięzca: Mitch Dobrowner (USA)

· II miejsce: Lee CheeWai (Malezja)

· III miejsce: Rona Chang (USA)

Martwa natura

· Zwycięzca: Helen Thompson (Wielka Brytania)

· II miejsce: Renan Cepeda (Brazylia)

· III miejsce: Rena Effendi (Azerbejdżan) / INSTITUTE

Fotografia Konceptualna

· Zwycięzca: Manuel Geerinck (Belgia)

· II miejsce: Cristina De Middel (Hiszpania)

· III miejsce: Luis Mallo (USA)

Więcej informacji:

Amy Barder / Kiri Gillespie

ColmanGetty

Tel.: + 44 (0)20 7631 2666

amybarder@colmangetty.co.uk/kiri@colmangetty.co.uk

Informacje uzupełniające

Wywiadów na temat konkursu udzielają Astrid Merget, dyrektor kreatywny World Photography Organisation, i członkowie jury – za pośrednictwem agencji ColmanGetty.

Wywiady ze zwycięzcami – za pośrednictwem agencji ColmanGetty

Zdjęcia można pobrać z sekcji prasowej witryny www.worldphoto.org. Ich wykorzystanie musi być zgodne z regulaminem SWPA. Informacje o haśle można otrzymać z agencji ColmanGetty.

Zgłaszane zdjęcia na konkurs otwarty musiały być wykonane w 2011 roku; w przypadku konkursu dla zawodowców zdjęcia musiały być wykonane lub pierwszy raz opublikowane w 2011 roku.

Wystawa wybranych prac Williama Kleina będzie prezentowana w ramach Sony World Photography Awards Exhibition w londyńskim Somerset House w dniach od 27 kwietnia do 20 maja, a jej kuratorem będzie Michael Benson. Obszerniejszą ekspozycję Kleina, połączoną z wystawą dzieł DaidoMoriyamy, będzie można oglądać od 10 października 2012 r. do 20 stycznia 2013 r. w galerii Tate Modern.Ponadto, od 21 września do 20 grudnia br. w galerii HackelBury Fine Art czynna będzie wystawa zatytułowana William Klein: Paintings Etc.

World Photography Awards jest konkursem fotograficznym organizowanym od 2007 roku przez World Photography Organisation (WPO). Konkurs sponsoruje firma Sony. WPO wspiera zawodowych fotografików, fotografów-amatorów i studentów kierunków związanych z fotografią. Tworzy globalną płaszczyznę komunikacji, wymiany doświadczeń i prezentacji osiągnięć w takich dziedzinach, jak fotografia dziennikarska, sztuki piękne i fotografia reklamowa. Różne inicjatywy i programy angażują fotografów w działalność komercyjną, kulturalną i edukacyjną, tworząc równocześnie wydarzenia kulturalne dostępne dla szerokiej publiczności. Imprezy organizowane obecnie pod szyldem WPO obejmują program uniwersytecki World Photography Student FocusCompetition, festiwal World Photo wraz z imprezami towarzyszącymi oraz program World Photography FocusProgramme.

Na stronie internetowej WPO — www.worldphoto.org — można znaleźć galerię on-line i dział z wiadomościami. Strona zawiera także szczegółowe informacje na temat nagród i kategorii, aktualną listę członków World Photographic Academy i najważniejsze daty.