Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony World Photography Awards 2013 – upływa termin nadsyłania prac

Komunikat prasowy   •   Gru 04, 2012 08:00 CET

World Photography Organisation (WPO) informuje o zbliżającym się zakończeniu przyjmowania prac na Sony World Photography Awards 2013, jeden z największych na świecie programów i konkursów fotograficznych.

Zawodowcy i amatorzy z całego świata mają już tylko miesiąc na wybranie i przesłanie swoich najlepszych tegorocznych zdjęć. Profesjonaliści będą rywalizować o prestiżową nagrodę L’Iris D’Or i tytuł zawodowego fotografa roku Sony World Photography Awards 2013, jak również nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 dolarów amerykańskich. W przeznaczonym dla amatorów konkursie otwartym do zdobycia jest tytuł fotografa roku 2013 w kategorii otwartej oraz 5000 dolarów. Zwycięzcy wszystkich kategorii konkursowych otrzymają najnowszy sprzęt fotograficzny Sony.

Wszyscy zwycięzcy i laureaci licznych kategorii konkursowych mogą ponadto liczyć na duże uznanie i popularność.

— Uczestnictwo w konkursie pozwala na dotarcie do znacznie większej grupy odbiorców, otwiera wiele drzwi i stwarza możliwości, które inaczej mogłyby się nie pojawić — komentują Palmer + Pawel, zwycięzcy jednej z kategorii w edycji 2012. — Zwycięstwo w profesjonalnej kategorii „Sport” nie tylko zwiększyło zainteresowanie nami, ale także zapewniło nam sfinansowanie udziału w projekcie Sao Paulo Nights: wykonaliśmy pierwszą część zdjęć, gdy otrzymaliśmy od Sony Brazil zaproszenie na rozmowy o naszej pracy.

Argentyńska fotografka Irina Werning, zwyciężczyni ostatniej edycji konkursu, wsparcie udzielane zwycięzcom przez World Photography Organisation określiła jako „bezcenne”. Dzięki Sony Latin America i WPO, tegoroczny listopad spędziła w trasie objazdowej, która wiodła przez pięć krajów Ameryki Łacińskiej. Poza prezentowaniem wystaw swoich prac Irene Werning prowadziła także warsztaty fotograficzne. W każdym z pięciu krajów robiła również nowe zdjęcia do swojego cyklu „Back to the Future” (Powrót do przyszłości), który w 2012 r. zdobył pierwsze miejsce w profesjonalnej kategorii „Portret”.

Prace wszystkich zwycięzców i finalistów edycji 2013 zostaną zaprezentowane na wystawie w historycznym Somerset House w Londynie, w kwietniu i maju 2013 r. Będzie je również można oglądać na stronach internetowych WPO. Dodatkowo, prace wszystkich laureatów i wybranych finalistów zostaną opublikowane w wydawanym w twardej oprawie roczniku Sony World Photography Awards.

Termin zgłaszania prac w 10 kategoriach konkursu otwartego, przeznaczonego dla amatorów i pasjonatów, upływa 4 stycznia 2013 r. Zgłoszenia do konkursu profesjonalnego, obejmującego 15 kategorii, będą przyjmowane do 9 stycznia 2013 r. Uczestnictwo w konkursie jest bezpłatne. Zgłoszenia można dokonać na stronie www.worldphoto.org. Ogłoszenie finalistów nastąpi 5 lutego 2013 r.

Honorowemu Komitetowi Sędziowskiemu SWPA 2013, który zajmie się oceną zgłoszeń do konkursu profesjonalnego, przewodniczy Catherine Chermayeff, kierująca jedną z czołowych agencji amerykańskich, a od niedawna także Magnum Foundation. W jury zasiadają także zawodowi fotograficy z World Photographic Academy, między innymi: Macduff Everton, specjalizujący się w fotografii podróżniczej; Fiona Shields, fotoedytor dziennika „Guardian”; Chien-Chi Chang z agencji fotograficznej Magnum oraz Olga Sviblova, dyrektor muzeum Moskiewskiego Domu Fotografii.

Więcej informacji o Sony World Photography Awards i World Photography Organisation można znaleźć na www.worldphoto.org

Uwaga: do publikacji prasowej przygotowane są wybrane obrazy zgłoszone w kategoriach otwartych 2013 oraz wywiady ze zwycięzcami poprzednich konkursów.

Kontakt dla prasy:
Jill Cotton, World Photography Organisation
+44 (0) 20 7886 3049 / + 44 (0)7557 261 537 / jill@worldphoto.org

Informacje uzupełniające

Udział we wszystkich konkursach jest bezpłatny. Przyjmowanie zgłoszeń zakończy w piątek 4 stycznia 2013 r. o godzinie 23:59 GMT. Wyjątek stanowi konkurs profesjonalny, na który prace można zgłaszać do środy 9 stycznia 2013 r., godz. 23:59 GMT. Szczegółowe warunki uczestnictwa można znaleźć na www.worldphoto.org

Ważne daty:

*5 lutego – ogłoszenie finalistów w kategoriach otwartych i profesjonalnych

*19 lutego – ogłoszenie finalistów programu uniwersyteckiego (Student Focus)

*19 marca – ogłoszenie laureatów w kategoriach otwartych

*25 kwietnia – ceremonia wręczenia nagród i gala Sony World Photography. Ogłoszenie zdobywcynagrody L'Iris d'Or, zwycięzców w kategoriach profesjonalnych, zwycięzcy konkursu otwartego i zwycięzców programu uniwersyteckiego

*25 kwietnia / maj – festiwal World Photo London w Somerset House, w tym wystawa zdjęć Sony World Photography Awards

World Photography Awards jest konkursem fotograficznym organizowanym od 2007 roku przez World Photography Organisation (WPO). Konkurs sponsoruje firma Sony. WPO wspiera zawodowych fotografików, fotografów-amatorów i studentów kierunków związanych z fotografią. Tworzy globalną płaszczyznę komunikacji, wymiany doświadczeń i prezentacji osiągnięć w takich dziedzinach, jak fotografia dziennikarska, sztuki piękne i fotografia reklamowa. Różne inicjatywy i programy angażują fotografów w działalność komercyjną, kulturalną i edukacyjną, tworząc równocześnie wydarzenia kulturalne dostępne dla szerokiej publiczności. Imprezy organizowane obecnie pod szyldem WPO obejmują program uniwersytecki World Photography Student Focus Competition, festiwal World Photo wraz z imprezami towarzyszącymi oraz program World Photography Focus Programme.