Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony World Photography Awards 2013: znamy nazwiska zwycięzców i zdobywcę nagrody L’Iris d’Or

Komunikat prasowy   •   Kwi 26, 2013 00:05 CEST

32-letnia Norweżka Andrea Gjestvang została dziś zwyciężczynią konkursu fotograficznego Sony World Photography Awards. Cykl jej zdjęć wybrano spośród przeszło 122 000 zgłoszeń ze 170 krajów. Podczas galowego wieczoru w Londynie laureatka odebrała cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony i nagrodę w wysokości 25 000 dolarów amerykańskich

Jury jednogłośnie postanowiło nagrodzić przejmujący cyklu fotografii Gjestvang, na który złożyły się portrety dzieci i młodzieży ocalałych z masakry na wyspie Utoeya koło Oslo w lipcu 2011 r. Cykl nosi tytuł „Jeden dzień z historii”, a tworzące go zdjęcia ocalałych młodych ludzi zwracają uwagę niezwykłą wrażliwością i uczciwością. Są trwałym świadectwem ich determinacji w obliczu niewysłowionej tragedii.

— Jako przewodnicząca Honorowego Komitetu Sędziowskiego bardzo się cieszę, że nagroda L'Iris d'Or przypadła Andrei Gjestvang. Jury było jednomyślne. "Jeden dzień z historii" to spokojny, wyważony, ale niezwykle silny głos wsparcia dla ocalałych z norweskiej masakry. Poruszyły nas godność i piękno bijące z tych zdjęć." — powiedziała Catherine Chermayeff, przewodnicząca Honorowego Komitetu Sędziowskiego i dyrektor ds. projektów specjalnych w agencji Magnum Photos.

W ciągu zaledwie kilku lat Andrea Gjestvang awansowała do grona najciekawszych fotografów młodego pokolenia. Jej prace były publikowane w takich czasopismach, jak Newsweek, M Le Monde, Stern i D Republica, a także wystawiane na całym świecie. W 2010 Andrea Gjestvang uczestniczyła w programie Joop Swart Masterclass, a w 2012 znalazła się na liście „30 nowych i wschodzących fotografów” magazynu PDN. W ostatnim czasie otrzymała także nagrodę w konkursie Norweska Fotografia Roku 2012 za portret przedstawiający Ylvę Helen Schwenke, uratowaną z masakry na wyspie Utøya. Nagrodzony cykl Gjestvang „Jeden dzień z historii” został w zeszłym roku wydany w Norwegii w formie albumu. Andreę Gjestvang reprezentuje agencja Moment Agency.

Nagrodzony cykl Andrei Gjestvang oraz prace pozostałych zwycięzców będzie można oglądać od 26 kwietnia do 12 maja w londyńskim Somerset House, w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2013. Zostaną również opublikowane w księdze laureatów Sony World Photography Awards 2013, którą będzie można nabyć na worldphoto.org/2013book


Fotograf Roku w kategorii otwartej –
Hoang Hiep Nguyen, Wietnam

Tytuł Fotografa Roku w kategorii otwartej zdobył 21-letni mieszkaniec Hanoi, który — trudno uwierzyć — dopiero przed rokiem kupił sobie pierwszy aparat cyfrowy.

Hoang Hiep Nguyen wykonał zdjęcie przedstawiające dziewczynkę w czasie burzy i otrzymał w nagrodę aparat Sony α77 i 5000 dolarów USA. W konkursie otwartym jury oceniało pojedyncze zdjęcie wykonane przez niezawodowego fotografa.

— Zwycięskie zdjęcie zachwyca romantyzmem i klimatem mistycznej fantazji — mówi Damien Demolder, przewodniczący jury konkursu otwartego i redaktor brytyjskiego magazynu „Amateur Photographer”. — Jest owocem połączenia nadzwyczajnych zdolności twórczych ze znakomitym warsztatem, jakim dysponuje wielu dzisiejszych fotografów-amatorów. W pełni zasłużyło sobie na laury w tym prestiżowym, światowym konkursie.

Zwycięzcy i laureaci w kategoriach profesjonalnych

Podczas ceremonii wręczenia nagród poznaliśmy również nazwiska zwycięzców i zdobywców 2. i 3. miejsca w konkursie dla zawodowców. Organizatorzy zaprosili do Londynu wszystkich 15 zwycięzców poszczególnych kategorii dla zawodowców, którzy na co dzień pracują w tak odległych krajach, jak Australia czy Peru. W czasie wieczoru galowego otrzymali oni nagrody w postaci aparatu fotograficznego Sony α99.

Nagrodzone prace reprezentują pierwszą ligę współczesnej światowej fotografii, a ich zróżnicowana tematyka obejmuje czarno-białe „portrety” Matterhornu, cykl dowcipnych zdjęć z wnętrza limuzyny w Argentynie oraz gorzkie spojrzenie na życie mieszkańców Korei Północnej. Zwycięzcami zostali:
 • Architektura – Fabrice Fouillet, Francja
 • Kultura i sztuka – Myriam Meloni, Włochy
 • Kampania reklamowa – Christian Åslund, Szwecja
 • Fotografia konceptualna – Roman Pyatkovka, Ukraina
 • Współczesność – Valerio Bispuri, Włochy
 • Wydarzenia bieżące – Ilya Pitalev, Rosja
 • Moda – Klaus Thymann, Dania
 • Krajobraz – Nenad Saljic, Chorwacja
 • Styl życia – Alice Caputo, Włochy
 • Natura i dzika przyroda – Satoru Kondo, Japonia
 • Ludzie – Andrea Gjestvang, Norwegia
 • Portret – Jens Juul, Dania
 • Sport – Adam Pretty, Australia
 • Martwa natura – Vanessa Colareta, Peru
 • Podróż – Gali Tibbon, Izrael

Pełną listę zwycięzców oraz zdobywców 2. i 3. miejsca zamieszczono w informacjach uzupełniających.

Nagroda za wybitny wkład w fotografię – William Eggleston

Nagrodę za wybitny wkład w fotografię otrzymał William Eggleston — ikona amerykańskiej fotografii. Jury postanowiło uhonorować w ten sposób wkład Egglestona w rozwój fotografii barwnej — oraz, pośrednio, jego wpływ na działalność wielu cenionych fotografów obecnych czasów. W imieniu ojca nagrodę odebrał Winston Eggleston.

Przyznanie nagrody Williamowi Egglestonowi stało się okazją do zorganizowania wystawy jego rzadko prezentowanych prac. Będzie je można oglądać od 26 kwietnia do 12 maja w londyńskim Somerset House, a wybrane obrazy zostaną też opublikowane w księdze Sony World Photography Awards 2013. Wcześniej nagrodę za wybitny wkład w fotografię otrzymali William Klein, Eve Arnold, Bruce Davidson, Marc Riboud i Phil Stern.

Zwyciężczyni programu uniwersyteckiego Student Focus – Natalia Wiernik, Polska

Program uniwersytecki Student Focus jest największą imprezą tego rodzaju. Obecnie uczestniczy w nim ponad 230 uczelni z całego świata. W tegorocznej edycji zwyciężyła Natalia Wiernik, studentka ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Nagrodą dla uczelni będzie cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony o wartości 35 000 euro.

Fotograf Roku w kategorii młodzieżowej – Alecsandra Dragoi, Rumunia

Zdjęcie z noworocznego festiwalu w Rumunii zrobiło duże wrażenie na jurorach tegorocznego konkursu. W rezultacie 19-letnia Rumunka Alecsandra Dragoi, studiująca obecnie w Wielkiej Brytanii, otrzymała tytuł Fotografa Roku w kategorii młodzieżowej. W konkursie tym oceniane było pojedyncze zdjęcie wykonane przez fotografa w wieku do 20 lat.

Laureaci konkursu Kraszna-Krausz Book Awards 2013

Kraszna-Krausz Book Awards to konkurs na najlepsze książki poświęcone fotografii i obrazowi filmowemu, organizowany wspólnie z Sony World Photography Awards. W tym roku nagrodą w wysokości 10 000 funtów wyróżniono dwie niezwykłe pozycje:

 • Najlepsza książka o fotografii – War / Photography: Images of Armed Conflict and Its Aftermath (Wojna i fotografia: zdjęcia konfliktów zbrojnych i ich następstw) autorstwa Anne Wilkes Tucker, Willa Michelsa i Natalie Zest (Yale University Press)
 • Najlepsza książka o obrazie filmowym – Hollywood Costume (Kostium Hollywood) autorstwa Deborah Nadoolman Landis (V&A Publishing)

Podczas gali Fundacja Kraszna-Krausz uhonorowała również Thomasa Neuratha, prezesa wydawnictwa Thames and Hudson, nagrodą za wybitny wkład tej oficyny w działalność wydawniczą.

Galerie zdjęć wszystkich laureatów można obejrzeć na www.worldphoto.org

W celu uzyskania dodatkowych informacji i przeprowadzenia wywiadów prosimy o kontakt:

Jill Cotton, World Photography Organisation
+44 (0) 20 7886 3146 / + 44 (0)7557 261 537 / jill@worldphoto.org

Nagrodzone obrazy można pobrać z press.worldphoto.org lub za pośrednictwem Image.net

Przedstawiciele mediów mogą się rejestrować na press.worldphoto.org/register

Informacje uzupełniające

Na konkurs Sony World Photography Awards 2013 zgłoszono ogółem 122 665 obrazów: 62 654 w kategoriach dla zawodowców, 54 851 w kategoriach otwartych i 5160 w konkursie dla młodzieży.

Honorowy Komitet Sędziowski

 • Przewodniczącą Honorowego Komitetu Sędziowskiego edycji 2013 była Catherine Chermayeff (USA), dyrektor ds. projektów specjalnych w agencji Magnum Photos
 • Członkowie: Caroline Metcalfe (Wielka Brytania), dyrektor działu fotograficznego miesięcznika „Condé Nast Traveller”; Tim Paton (Wielka Brytania), dyrektor zarządzający agencji fotograficznej Balcony Jump; Francesca Sears (Wielka Brytania), dyrektor działu Panos Profile agencji fotograficznej Panos Pictures i Andrew Sanigar (Wielka Brytania), redaktor ds. zamówień w wydawnictwie Thames & Hudson
 • Sędziowie uzupełniający: Juana de Aizpuru (Hiszpania), dyrektor galerii Juana de Aizpuru; Chien-Chi Chang (Tajwan), agencja fotograficzna Magnum; Edmund Clark (Wielka Brytania) fotografik; Brandei Estes (Francja), wicedyrektor galerii Nelson Freeman; Macduff Everton (USA), fotografik; Fiona Shields (Wielka Brytania), fotoedytor dziennika „Guardian” i Monica Suder (Niemcy), konsultantka i instruktorka fotografii

Wyniki konkursu dla zawodowców:

Architektura

Zwycięzca: Fabrice Fouillet, Francja
2. miejsce: Reinis Hofmanis, Łotwa
3. miejsce: Christof Pluemacher, Niemcy

Kultura i sztuka

Zwycięzca: Myriam Meloni, Włochy
2. miejsce: Niccolo Rastrelli, Włochy
3. miejsce: Danish Siddiqui/Reuters, Indie

Kampania reklamowa

Zwycięzca: Christian Åslund, Szwecja
2. miejsce: Scout Tufankjian, USA
3. miejsce: Spencer Murphy, Wielka Brytania

Fotografia Konceptualna

Zwycięzca: Roman Pyatkovka, Ukraina
2. miejsce: Florian Ruiz, Francja
3. miejsce: Edurne Aguinaga, Hiszpania

Wydarzenia bieżące

Zwycięzca: Ilya Pitalev/RIA Novosti, Rosja
2. miejsce: Paolo Pellegrin/ Magnum Photos Za projekt „Postcards from America” i magazyn „ZEIT”, Włochy
3. miejsce: Fabio Bucciarelli, Włochy

Współczesność

Zwycięzca: Valerio Bispuri/Echo Press, Włochy
2. miejsce: Samuel James, USA
3. miejsce: Daesung Lee/SIPA Press, Korea Płd.

Moda i uroda

Zwycięzca: Klaus Thymann/Adamsky, Dania
2. miejsce: Thierry Bouët, Francja
3. miejsce: Alice Pavesi, Włochy

Krajobraz

Zwycięzca: Nenad Saljic, Chorwacja
2. miejsce: Regis Boileau, Francja
3. miejsce: Arjen Schmitz, Holandia

Styl życia

Zwycięzca: Alice Caputo, Włochy
2. miejsce: Kuni Takahashi, Japonia
3. miejsce: Fausto Podavini, Włochy

Natura i dzika przyroda

Zwycięzca: Satoru Kondo, Japonia
2. miejsce: Ernest Goh, Singapur
3. miejsce: Hudson Garcia, Brazylia

Ludzie

Zwycięzca: Andrea Gjestvang, Norwegia
2. miejsce: Balazs Gardi, Węgry
3. miejsce: Pete Muller, USA

Portret

Zwycięzca: Jens Juul, Dania

Sport

Zwycięzca: Adam Pretty/Getty Images, Australia
2. miejsce: Ryan Pierse/Getty Images, Australia
3. miejsce: Isabela Pacini, Brazylia

Martwa natura

Zwycięzca: Vanessa Colareta, Peru

Podróż

Zwycięzca: Gali Tibbon, Izrael
2. miejsce: Daniel Duart, Hiszpania
3. miejsce: Johannes Heuckeroth, Niemcy

Tworząc listę finalistów, jurorzy mieli za zadanie wybrać od 3 do 10 fotografów w każdej z kategorii. W konkursie dla zawodowców oceniana była całość materiału zgłoszonego przez autora do danej kategorii, czyli od 3 do 10 zdjęć. Wszystkie zdjęcia musiały być wykonane bądź pierwszy raz opublikowane w 2012 roku.

Informacja o World Photography Organisation
WPO wspiera zawodowych fotografików, fotografów-amatorów i studentów kierunków związanych z fotografią. Tworzy globalną płaszczyznę komunikacji, wymiany doświadczeń i prezentacji osiągnięć w takich dziedzinach, jak fotografia dziennikarska, sztuki piękne i fotografia reklamowa. Różne inicjatywy i programy angażują fotografów w działalność komercyjną, kulturalną i edukacyjną, tworząc równocześnie wydarzenia kulturalne dostępne dla szerokiej publiczności. Imprezy organizowane obecnie pod szyldem WPO obejmują konkurs Sony World Photography Awards, program uniwersytecki World Photography Student Focus Competition oraz program Youth on Assignment. Ponadto WPO rozpoczęło prace nad organizacją Photo Shanghai: pierwszych w regionie Azji i Pacyfiku targów sztuki poświęconych fotografii.

Celem konkursu The Kraszna-Krausz Book Awards jest promowanie najlepszych publikacji poświęconych fotografii i obrazowi filmowemu. Nagrodę ufundował w 1985 roku węgierski wydawca Andor Kraszna-Krausz, założyciel wydawnictwa Focal Press. Co roku wyróżniane są dwie książki, wydane w Wielkiej Brytanii między 1 stycznia a 31 grudnia: jedna dotycząca fotografii i jedna poświęcona obrazowi filmowemu (w tym filmowi i telewizji). Wszystkie zgłoszone pozycje stają się częścią kolekcji Kraszna-Krausz przechowywanej w księgozbiorze National Media Museum w Bradford. www.kraszna-krausz.org.uk

Kraszna-Krausz Foundation istnieje od 1985 roku. Jej założycielem jest Andor Kraszna-Krausz, twórca wpływowego wydawnictwa Focal Press. Fundacja przyznaje coroczne nagrody za książki poświęcone fotografii i obrazowi filmowemu oraz roczne granty na rozwój fotografii i obrazu filmowego w Wielkiej Brytanii.