Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony World Photography Awards 2013: zwycięzcy w kategorii otwartej, młodzieżowej i 3D

Komunikat prasowy   •   Mar 19, 2013 01:01 CET

Zwycięzcy w kategorii otwartej

Na konkurs otwarty, w którym oceniane było pojedyncze zdjęcie wykonane przez fotografa‑amatora, wpłynęło blisko 55 000 zgłoszeń. Zwycięzcami zostali:

 • Architektura – Martina Biccheri, Włochy
 • Kultura i sztuka – Gilbert Yu, Hongkong
 • Po retuszu – Hoang Hiep Nguyen, Wietnam
 • Słabe światło – Elmar Akhmetov, Kazachstan
 • Natura i dzika przyroda – Krasimir Matarov, Bułgaria
 • Panorama – Yeow Kwang Yeo, Singapur
 • Ludzie – Hisatomi Tadahiko, Japonia
 • Uśmiech – Mac Kwan, Chiny
 • Ułamek sekundy – Matías Gálvez, Chile
 • Podróż - Manny Fajutag, Filipiny

Spośród dziesięciorga zwycięzców kategorii otwartej wyłoniona zostanie jedna osoba, która zdobędzie tytuł fotografa roku Sony World Photography Awards w kategorii otwartej oraz nagrodę w wysokości 5 tysięcy dolarów USA. Jej nazwisko poznamy 25 kwietnia.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają w nagrodę aparaty Sony SLT-A77, a ich prace będzie można oglądać od 26 kwietnia do 12 maja w londyńskim Somerset House, w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2013. Zostaną one również opublikowane w księdze laureatów Sony World Photography Awards 2013.

— Amatorzy nieustannie zaskakują mnie nie tylko swoją pasją i determinacją, ale także jakością prac — komentuje Damien Demolder, przewodniczący jury konkursu otwartego i redaktor brytyjskiego magazynu Amateur Photographer. — Potrafią być niezwykle twórczy i konsekwentnie dążyć do zamiany cudownego pomysłu albo chwili w piękną fotografię. Zdjęcia amatorskie, będące owocem zamiłowania do fotografii, często lepiej oddają rzeczywistość i mają w sobie więcej ducha. Doskonale widać na przykładzie tegorocznych finalistów i zwycięzców konkursu otwartego.

Konkurs dla młodzieży

Celem konkursu dla młodzieży, przeznaczonego dla osób w wieku do 19 lat, jest odkrywanie nowego pokolenia talentów fotograficznych. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach są:

 • Kultura – Alecsandra Dragoi, Rumunia
 • Środowisko – Xu Wei Shou, Tajwan
 • Portrety – Berta Vicente, Hiszpania

Spośród trojga wymienionych powyżej fotografów jury wybierze zwycięzcę całego konkursu dla młodzieży. Jego nazwisko poznamy podczas uroczystej gali Sony World Photography Awards, która odbędzie się 25 kwietnia.

Konkurs 3D

W tej kategorii laury zwycięstwa przypadły słoweńskiemu fotografowi Matjažowi Tančičowi.

Działający aktywnie w Pekinie i Lubljanie Matjaž Tančič należy do czołówki fotografów mody 3D. Jest absolwentem londyńskiego College of Fashion, a jego prace były wystawiane i publikowane na całym świecie. Pomysł obrazu zatytułowanego TIME KEEPER zrodził się pod wpływem utrzymanych w stylu Hui wnętrz domów w starych osadach powiatu Yixian w Chinach.

Zwycięzców w kategoriach profesjonalnych oraz zdobywcę nagrody L’Iris D’Or i tytułu Fotografa Roku Sony World Photography Awards poznamy 25 kwietnia, podczas wieczoru galowego w Londynie. Zdobywca głównej nagrody L’Iris d’Or otrzyma nagrodę w wysokości 25 tysięcy dolarów USA.

Dalsze informacje i dostęp do zdjęć w centrum prasowym WPO:

Jill Cotton, World Photography Organisation
+44 (0) 20 7886 3146 / + 44 (0)7557 261 537 / jill@worldphoto.org

Informacje uzupełniające

 • Nagrodzone zdjęcia można pobrać za pośrednictwem press.worldphoto.org. Dodatkowe obrazy dostępne są na Image.net Kontakt w sprawie rejestracji konta dla prasy: jill@worldphoto.org
 • Wywiady ze zwycięzcami można przeprowadzić za pośrednictwem World Photography Organisation.
 • Na konkurs Sony World Photography Awards 2013 zgłoszono ogółem 122 665 obrazów: 62 654 w kategoriach dla zawodowców, 54 851 w kategoriach otwartych i 5160 w konkursie dla młodzieży.
 • World Photography Awards jest konkursem fotograficznym organizowanym od 2007 roku przez World Photography Organisation (WPO). Konkurs sponsoruje firma Sony. WPO wspiera zawodowych fotografików, fotografów-amatorów i studentów kierunków związanych z fotografią. Tworzy globalną płaszczyznę komunikacji, wymiany doświadczeń i prezentacji osiągnięć w takich dziedzinach, jak fotografia dziennikarska, sztuki piękne i fotografia reklamowa. Różne inicjatywy i programy angażują fotografów w działalność komercyjną, kulturalną i edukacyjną, tworząc równocześnie wydarzenia kulturalne dostępne dla szerokiej publiczności. Imprezy organizowane obecnie pod szyldem WPO obejmują program uniwersytecki World Photography Student Focus Competition, festiwal World Photo wraz z imprezami towarzyszącymi oraz program World Photography Focus Programme.