Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony World Photography Awards 2014 - ogłoszenie zwycięzców i zdobywcy nagrody L’Iris d’Or

Komunikat prasowy   •   Kwi 30, 2014 16:32 CEST

Mary Ellen Mark nagrodzona za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografięStudentka z Wielkiej Brytanii zwyciężczynią konkursu studenckiego (Student Focus); nagroda w kategorii młodzieżowej dla NiemkiOgłoszenie zwycięzców konkursu KKF Book Awards na najlepsze książki o fotografii i obrazie filmowym
 • Amerykańska fotografik Sara Naomi Lewkowicz zdobywczynią nagrody L’Iris d’Or i 25 tysięcy dolarów
 • Ogłoszenie zwycięzców w kategorii profesjonalnej
 • Chen Li z Chin fotografem roku w kategorii otwartej
 • Mary Ellen Mark nagrodzona za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię
 • Studentka z Wielkiej Brytanii zwyciężczynią konkursu studenckiego (Student Focus); nagroda w kategorii młodzieżowej dla Niemki
 • Ogłoszenie zwycięzców konkursu KKF Book Awards na najlepsze książki o fotografii i obrazie filmowym

31-letnia Amerykanka Sara Naomi Lewkowicz została dziś ogłoszona laureatką nagrody L’Iris d’Or i tytułu fotografa roku Sony World Photography Awards. Jej zdjęcia pokonały blisko 140 tysięcy prac ze 166 krajów świata – rekordową liczbę w całej siedmioletniej historii konkursu. Wręczenie nagrody w postaci cyfrowego sprzętu fotograficznego Sony i 25 tysięcy dolarów odbyło się w czasie finałowej ceremonii Sony World Photography Awards 2014 w Londynie.

Członkowie jury jednogłośnie uznali, że stworzony przez Lewkowicz demaskatorski cykl zdjęć „Shane and Maggie” – wnikliwa analiza rodzenia się przemocy domowej – zasługuje na główną nagrodę. W swoim projekcie Lewkowicz dokonuje pogłębionej, chłodnej, bezlitosnej analizy przemocy domowej jako pewnego procesu, a nie jednorazowego wydarzenia. Ukazuje, jak rodzą się wzorce przemocy i jakie są ich skutki, jak przemoc wpływa na ofiary i ich rodziny, a także na samych sprawców. Jej opowieść robi na widzu ogromne wrażenie; jest zarazem przerażająca i subtelna, gwałtowna i tajemnicza, ukazana w jaskrawych barwach.

- Jestem całkowicie zaskoczona; wobec tak silnej konkurencji byłam pewna, że nie zdobędę tej prestiżowej nagrody – wygrałam przecież jedną z kategorii, co było dla mnie wielkim sukcesem. Teraz jestem oszołomiona kolejnym wyróżnieniem. - powiedziała Sara Lewkowicz. 


– Ostre kolory, mocny przekaz, dramatyczna i silnie oddziałująca na widza historia – komentuje przewodniczący jury, W.M. Hunt. – Te zdjęcia są jednocześnie intymne i niepokojąco prowokacyjne.

Sara Lewkowicz urodziła się i wychowała w Nowym Jorku. Obecnie kończy studia magisterskie na wydziale komunikacji wizualnej Ohio University w Athens, wcześniej zdobyła tytuł licencjacki, studiując dziennikarstwo na University of North Carolina. Jej prace ukazywały się już między innymi na łamach takich magazynów, jak „Time”, „Stern” czy „Days Japan”. Zdobyła kilka grantów i nagród, między innymi grant Alexia Foundation w 2013 r., pierwsze miejsce w kategorii Contemporary Issues konkursu World Press Photo i fundowaną przez miasto Perpignan nagrodę imienia Rémi Ochlika. Również w roku 2013 zdobyła tytuł Fotografa Roku w konkursie College Photographer of the Year i wyróżnienia w konkursach Pictures of the Year International (POYi), „Days Japan”, a także nagrodę World Report Award przyznawaną w czasie Festival della Fotografia Etica we Włoszech – i wiele innych.

Sara Lewkowicz_zdobywczyni nagrody L’Iris d’Or 2014 (SWPA 2014)

Nagroda L’Iris d’Or – najbardziej prestiżowe wyróżnienie konkursu – przyznawana jest przez Honorowy Komitet Sędziowski jednemu fotografowi, którego zdjęcia zostaną uznane za najlepsze z nadesłanych prac. Laureata nagrody wybiera się spośród zdobywców pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach profesjonalnych. Zdjęcia zdobywcy L’Iris d’Or – podobnie jak prace pozostałych zwycięzców – będzie można oglądać w czasie wystawy Sony World Photography Awards 2014 w londyńskim Somerset House, w dniach od 1 do 18 maja. Zostaną one również opublikowane w księdze laureatów Sony World Photography Awards 2014.

Fotograf Roku w kategorii otwartej – Chen Li, Chiny

Chiński fotograf-amator Chen Li zdobył tytuł fotografa roku w kategorii otwartej. Zwycięskie zdjęcie, zatytułowane „Rain in an ancient town” („Deszcz w starożytnym mieście”) wybrano spośród przeszło 65 tysięcy prac z całego świata. W konkursie otwartym jury oceniało pojedyncze zdjęcie wykonane przez fotografa-amatora lub po prostu miłośnika fotografii. Chen Li mieszka w Fenghuang w prowincji Hunan. Fotografią zajmuje się amatorsko od ponad 30 lat. 

Fot. Chen-Li, Chiny, Kategoria Podróż

Zwycięzcy i laureaci w kategoriach profesjonalnych

W czasie ceremonii ogłoszono także zwycięzców i zdobywców drugich i trzecich miejsc w kategoriach profesjonalnych. Wszystkich zwycięzców kategorii profesjonalnych organizatorzy zaprosili na swój koszt do Londynu po odbiór nagrody.

Zwycięskie cykle reprezentują pierwszą ligę współczesnej światowej fotografii i obejmują szeroki zakres tematów: od martwych natur przez obrazy architektury pozwalające widzowi dostrzec zaskakujące aspekty codzienności aż po zabawne zdjęcia mokrych psów. Zwycięzcami zostali:

 • Architektura – Ludovic Maillard, Francja
 • Kultura i sztuka – Viviana Peretti, Włochy
 • Kampania reklamowa – Spencer Murphy, Wielka Brytania
 • Fotografia Konceptualna – Thomas Brummett, USA
 • Współczesność – Sara Naomi Lewkowicz, USA
 • Wydarzenia bieżące – Guy Martin, Wielka Brytania
 • Krajobraz – Roei Greenberg, Izrael
 • Styl życia – Myriam Meloni, Włochy
 • Natura i dzika przyroda – Michael Nichols, USA
 • Ludzie – Mario Wezel, Niemcy
 • Portret – Sophie Gamand, Francja
 • Sport – Salvatore Di Gregorio, Włochy
 • Martwa natura – Amanda Harman, Wielka Brytania
 • Podróż – Ricardo Teles, Brazylia

Pełną listę zwycięzców oraz zdobywców 2. i 3. miejsca zamieszczono w informacjach uzupełniających.

Mary-Ellen-Mark SWPA 2014

Nagroda za wybitny wkład w fotografię – Mary Ellen Mark

Nagrodę za wybitny wkład w fotografię otrzymała Mary Ellen Mark — ikona amerykańskiej fotografii. 

Mary Ellen Mark uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej fotografii, a jej prace – za przykład najwyższej klasy fotografii dokumentalnej.

Karierę zaczynała ponad czterdzieści lat temu, jako freelancer, fotografując głównie na planach filmowych. Później dużo podróżowała, zajmując się przede wszystkim fotografią dokumentalną i portretem. Wszystkie jej prace łączy głęboki humanizm i zrozumienie ludzkich emocji i przeżyć. Znana jest zwłaszcza z portretów ludzi żyjących na obrzeżach społeczeństwa.

Dla podkreślenia wagi tej nagrody, w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2014 w londyńskim Somerset House w dniach od 1 do 18 maja odbędzie się retrospektywna wystawa prac Mary Ellen Mark. Obszerniejszy wybór jej zdjęć zostanie ponadto opublikowany w księdze laureatów Sony World Photography Awards 2014. Wcześniej nagrodę za wybitny wkład w fotografię otrzymali William Eggleston, William Klein, Eve Arnold, Bruce Davidson, Marc Riboud i Phil Stern. Więcej informacji TUTAJ

Zwyciężczyni programu uniwersyteckiego Student Focus – Scarlet Evans, Wielka Brytania

Tytuł fotografa roku w programie Student Focus wywalczyła brytyjska fotograf Scarlet Evans. Jej uczelnia – brytyjski Central Saint Martins College of Art and Design – otrzyma w nagrodę cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony o wartości 35 tysięcy euro. Student Focus to jeden z największych międzynarodowych programów skierowanych do studentów kierunków związanych z fotografią. Uczestniczy w nim 230 placówek edukacyjnych z całego świata. Celem programu jest wspieranie i inspirowanie nowego pokolenia fotografików.

Fotograf roku w kategorii młodzieżowej – Paulina Metzscher, Niemcy

Przepiękne zdjęcie małej dziewczynki w nocnym pociągu w Chinach zapewniło dziewiętnastoletniej Paulinie Metzscher tytuł fotograf roku w kategorii młodzieżowej. Zdjęcie zostało wybrane jako najlepsza pojedyncza fotografia autorstwa osoby poniżej 20. roku życia.

Laureaci konkursu Kraszna-Krausz Book Awards 2014

Kraszna-Krausz Book Awards to konkurs partnerski Sony World Photography Awards. Główną nagrodę w wysokości 10 tysięcy funtów (do podziału) otrzymują dwie wybitne książki: o fotografii i o obrazie filmowym. Tegoroczni zwycięzcy to:

 • Najlepsza książka o fotografii: „Sergio Larrain: Vagabond Photographer”, Agnès Sire i Gonzalo Leiva Quijada (wyd. Thames and Hudson)
 • Najlepsza książka o obrazie filmowym: „Charles Urban: Pioneering the Non-Fiction Film in Britain and America, 1897 - 1925”, Luke McKernan (wyd. University of Exeter Press)

Fundacja Kraszna-Krausz wręczyła także nagrodę za wybitny wkład w działalność wydawniczą Philippie Brewster, zajmującej się problematyką kultury wizualnej w wydawnictwie I.B. Tauris. Nagroda ta stanowi wyraz uznania dla jej długoletniej, pełnej oddania pracy i ogromnego wpływu, jaki wywarła na całą branżę wydawniczą.

Wystawa Sony World Photography Awards 2014

Wszystkie zwycięskie cykle fotografii, a także prace finalistów Sony World Photography Awards 2014, będą prezentowane w londyńskim Somerset House w dniach od 1 do 18 maja w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2014. Ekspozycja obejmie także wybór zdjęć znakomitej amerykańskiej fotograf Mary Ellen Mark, uhonorowanej tegoroczną nagrodą za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię.

Program Global Imaging Ambassadors firmy Sony: zdjęcia Williama Kleina i fotografów Panos Pictures

Global Imaging Ambassadors to program realizowany z inicjatywy Sony we współpracy z World Photography Organisation. Jego celem jest popularyzowanie sztuki fotograficznej i umożliwienie współpracy najlepszym fotografom na świecie. W grupie pierwszych mistrzów zaproszonych do tego programu znalazł się słynny fotograf William Klein i grupa fotografów z agencji Panos Pictures. Ich zdjęcia także znajdą się na wystawie kończącej tegoroczny konkurs SWPA.

Galerie zdjęć wszystkich laureatów można obejrzeć na www.worldphoto.org


Informacje uzupełniające

Na konkurs Sony World Photography Awards 2014 zgłoszono ogółem 139 554 obrazy: 69 114 w kategoriach profesjonalnych, 65 512 w kategoriach otwartych i 4928 w konkursie dla młodzieży.

Honorowy Komitet Sędziowski 2014:
Przewodniczący: W.M. Hunt (USA), nowojorski kolekcjoner zdjęć, kurator wystaw fotograficznych i konsultant, Ruth Eichhorn (Niemcy), szefowa działu fotograficznego magazynu GEO, Isabella Icoz (Turcja), doradca ds. sztuki, Johanna Neurath (Wielka Brytania), dyrektor ds. projektowania w wydawnictwie Thames & Hudson, Poorna Bell (Wielka Brytania), redaktor działu „styl życia” portalu Huffington Post, Hannah Brenchley (Wielka Brytania), fotoedytor magazynu Tatler, Guy Harrington (Wielka Brytania), dyrektor w agencji Soho Management, Simon Barnett (USA), dyrektor działu fotografii CNN Digital, Harry Hardie Candlestar (Wielka Brytania), Panos Pictures / HERE Press, Matthew Pillsbury (USA), fotografik.

Wyniki konkursu dla zawodowców:

Architektura
1. Ludovic Maillard / Babel Photo, Francja
2. Herman Van Den Boom, Belgia 
3. Sungseok Ahn, Korea Płd.

Kultura i sztuka
1. Viviana Peretti, Włochy
2. Elisa Sturaro, Włochy 
3. Chloe Bartram, Australia 

Kampania reklamowa
1. Spencer Murphy, Wielka Brytania
2. Morten Germund, Dania

Fotografia Konceptualna
1. Thomas Brummett, USA
2. Hao Li, Tajwan
3. Frauke Thielking, Niemcy

Wydarzenia bieżące
1. Guy Martin / Panos, Wielka Brytania
2. Salvatore Esposito / Contrasto, Włochy
3. Dan Kitwood / Getty Images, Wielka Brytania

Współczesność
1. Sara Naomi Lewkowicz / Getty Reportage, USA
2. Stanislav Krupar / LAIF, Czechy 
3. Alejandro Cegarra, Wenezuela 

Krajobraz
1. Roei Greenberg, Izrael
2. Kacper Kowalski / Panos, Polska
3. Matthew Baum, Wielka Brytania

Styl życia
1. Myriam Meloni, Włochy
2. Salvatore Esposito / Contrasto, Włochy
3. Mikhail Petrov, Rosja 

Natura i dzika przyroda
1. Michael Nichols / National Geographic, USA
2. Christian Ziegler, Panama
3. Tony Hertz, USA

Ludzie
1. Mario Wezel, Niemcy
2. Stacy Kranitz, USA
3. Vinicio Drappo, Włochy

Portret
1. Sophie Gamand, Francja
2. Anna Di Prospero, Włochy
3. Ken Hermann, Dania 

Sport
1. Salvatore Di Gregorio, Włochy
2. John Quintero, Kolumbia 
3. YongSheing Zheng, Chiny 

Martwa natura
1. Amanda Harman, Wielka Brytania
2. Matteo Mezzadri, Włochy 
3. Kei-Uwe Gundlach, Niemcy 

Podróż
1. Ricardo Teles, Brazylia 
2. Wilfred Berthelsen, Norwegia 
3. Christian Vizl, Meksyk

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2013, wyniósł w przybliżeniu 72 miliardy dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net