Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony World Photography Awards 2018 ogłasza najlepsze zdjęcia z całego świata

Komunikat prasowy   •   Mar 20, 2018 01:01 CET

© Veselin Atanasov, Bulgaria, Shortlist, Open, Landscape & Nature (2018 Open competition), 2018 Sony World Photography Awards

● Ogłoszono 10 zwycięzców poszczególnych kategorii konkursu otwartego oraz 63 zdobywców nagród National Award

● Zwycięskie fotografie pochodzą z całego świata, należą do różnych gatunków i dotyczą wielu tematów

● Zdjęcia dostępne są na www.worldphoto.org/press

Ogłoszono laureatów konkursu otwartego i zdobywców nagród National Award w ramach konkursu Sony World Photography Awards 2018. Ich prace wybrano spośród setek tysięcy zgłoszeń.

Zwycięzców 10 kategorii konkursu otwartego i niemal 70 laureatów nagród National Award wyłoniło grono ekspertów w dziedzinie fotografii, którzy poszukiwali najlepszych pojedynczych zdjęć z całego świata oraz najlepszych obrazów autorstwa osób określonych narodowości. Nagrodzone prace pochodzą z wielu kontynentów: nadesłali je fotografowie z Arabii Saudyjskiej, Argentyny, Australii, Chin, Kambodży, Kenii i innych krajów.

Zdjęcia mają niezwykle zróżnicowaną tematykę. Są wśród nich wspaniałe krajobrazy i kameralne portrety, zapisy poruszających spotkań i zatrzymane w kadrze wydarzenia sportowe.

— Oceniając zgłoszenia nadesłane na konkurs otwarty i analizowane przy przyznawaniu nagród narodowych, odkryłam naprawdę znakomite i ciekawe prace z różnych stron świata — komentuje przewodnicząca jury Zelda Cheatle. — Nagrodziliśmy te obrazy, w których znaleźliśmy coś szczególnego: mogła to być kompozycja, oddziaływanie na widza, umiejętności autora, wyjątkowość przedstawionego wydarzenia czy zupełnie nowy sposób ukazania tematu. Ale poza tym każda zwycięska fotografia musiała być po prostu wyjątkowa.

Zwycięzcy kategorii konkursu otwartego oraz zdobywcy nagród National Award otrzymają najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony. Ich prace znajdą się w albumie podsumowującym tegoroczną edycję konkursu oraz na wystawie Sony World Photography Awards w Londynie, która odbędzie się w dniach od 20 kwietnia do 6 maja.

Dziesięcioro zwycięzców kategorii otwartych będzie także konkurować o tytuł Fotografa Roku w konkursie otwartym i nagrodę w wysokości 5000 dolarów. Zdobywca tej nagrody oraz zwycięzcy kategorii profesjonalnych zostaną ogłoszeni w Londynie 19 kwietnia.

Organizowany przez World Photography Organisation konkurs fotograficzny Sony World Photography Awards jest najbardziej różnorodną imprezą tego rodzaju na świecie. Na 11. edycję fotografowie z ponad 200 krajów i terytoriów zgłosili przeszło 320 000 prac, wśród których nie brakuje najwybitniejszych światowych fotografii z ubiegłego roku.

Zwycięzcy w kategoriach konkursu otwartego

Zdjęcia do konkursu otwartego mogą zgłaszać fotografowie z całego świata. Jurorzy nagradzają najlepsze pojedyncze zdjęcie w każdej z 10 kategorii. Ponieważ wielu laureatów to amatorzy, ich osiągnięcia zasługują na szczególne odnotowanie.

Zwycięzcami poszczególnych kategorii konkursu otwartego są:

● Architektura: Andreas Pohl z Niemiec za zdjęcie The Man and the Mysterious Tower (Człowiek i tajemnicza wieża)

● Kultura: Panos Skordas z Grecji za zdjęcie Young Minotaur (Młody Minotaur)

● Po retuszu: Klaus Lenzen z Niemiec za zdjęcie Every Breath you Take (Każdy twój oddech)

● Krajobrazy i natura: Veselin Atanasov z Bułgarii za zdjęcie Early Autumn (Wczesna jesień)

● Ruch: Fajar Kristianto z Indonezji za zdjęcie The Highest Platform (Najwyższy pomost)

● Portret: Nick Dolding z Wielkiej Brytanii za zdjęcie Emile

● Martwa natura: Richard Frishman z USA za zdjęcie Sunday Buffet at Jerry Mikeska's BBQ; Columbus, Texas 2017 (Niedzielny bufet w restauracji Jerry Mikeska’s BBQ w Columbus w Teksasie)

● Fotografia uliczna: Manuel Armenis z Niemiec za zdjęcie Old Friends (Starzy przyjaciele)

● Podróż: Mikkel Beiter z Danii za zdjęcie Shapes of Lofoten (Kształty Lofotów)

● Dzika przyroda: Justyna Zduńczyk z Polski za zdjęcie An Unexpected Meeting (Nieoczekiwane spotkanie)

Zwycięzcy konkursu National Award

W konkursie National Award brano pod uwagę prace nadesłane z blisko 70 krajów. Celem było nagrodzenie najlepszego pojedynczego zdjęcia autorstwa fotografa z danego kraju.

Pełną listę 63 laureatów nagród National Award można znaleźć na stronie:

https://www.worldphoto.org/2018-national-awards

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2017, wyniósł w przybliżeniu 76 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net