Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony World Photography Awards 2020: nowe kategorie konkursowe oraz ogłoszenie zdobywców grantów Sony

Komunikat prasowy   •   Cze 04, 2019 12:49 CEST

Nowa kategoria dla autorów ukazujących problematykę środowiska naturalnego

Granty Sony dla czworga wybitnych zawodowych fotografów i trzech utalentowanych studentów

Zmieniona formuła konkursu młodzieżowego otwierająca dodatkowe możliwości przed młodymi fotografami

Objazdowe wystawy zdjęć z edycji 2019 w Japonii, Włoszech i Niemczech

Londyn, 4 czerwca 2019 r. — Rozpoczyna się 13. edycja renomowanego międzynarodowego konkursu Sony World Photography Awards. Impreza ma charakter otwarty, a prace można zgłaszać za pośrednictwem serwisu www.worldphoto.org.

W edycji 2020 pojawią się dwie nowości: kategoria Środowisko naturalne, odzwierciedlająca znaczenie tego tematu we współczesnej fotografii profesjonalnej, i zmieniona formuła konkursu młodzieżowego, mająca na celu przyciągnięcie i nagradzanie młodych fotografów z całego świata.

Ogłoszono również zdobywców grantów Sony na rok 2019, wybranych spośród laureatów i finalistów konkursu Sony World Photography Awards 2019. Otrzymali oni środki na pracę nad nowymi cyklami zdjęć lub długoterminowymi projektami. Doskonałym tego przykładem jest sfinansowany z grantu Sony film Alys Tomlinson, zdobywczyni tytułu Fotografa roku 2018. Stanowi on rozszerzenie nagrodzonego cyklu Ex-Voto, a jego premiera odbędzie się latem, na Spotkaniach Fotograficznych w Arles we Francji.

Rozpoczyna się również światowe tournée prac finalistów i laureatów edycji 2019, których wystawę w Londynie obejrzało 25 000 osób. Od 1 czerwca będą one prezentowane w Japonii, a później w Niemczech, Włoszech, Indiach i Meksyku, dzięki czemu najlepsze ubiegłoroczne fotografie dotrą do publiczności z całego świata.

Nowa kategoria profesjonalna: podkreślenie znaczenia ochrony środowiska

Celem konkursu profesjonalnego jest nagradzanie autorów fotografii artystycznych i prasowych, którzy znajdują nowe, pionierskie zastosowania tego medium. W konkursie tym oceniane są cykle zdjęć. Można je zgłaszać w 10 kategoriach — między innymi w nowej kategorii Środowisko adresowanej do fotografów, którzy pokazują zagrożone środowisko naturalne współczesnego świata. Zwycięzcy i laureaci konkursu profesjonalnego zyskują globalną platformę do prezentacji swoich osiągnięć.

Zwycięstwo w konkursie Sony World Photography Awards 2019 było jednym z najważniejszych wydarzeń w mojej karierze zawodowej i całym życiu — mówi Fotograf roku z poprzedniej edycji, włoski artysta Federico Borella. — Moje prace zyskały olbrzymi, prawdziwie globalny rozgłos. Od czasu ogłoszenia wyników stale odbieram telefony. Ludzie chcą wysłuchać tego, co mam do powiedzenia. Czego chcieć więcej?

Borella zdobył pierwsze miejsce w roku 2019 za przejmujący esej fotograficzny, na którym ukazał społeczne konsekwencje zmian klimatu zachodzących w indyjskim stanie Tamilnadu.

Nowe możliwości dla młodych fotografów

Tegoroczny konkurs młodzieżowy, przeznaczony dla fotografów w wieku od 12 do 19 lat, odbędzie się w nowej formule. Co miesiąc, od czerwca do grudnia 2019 r., uczestnicy będą mogli nadesłać do 3 zdjęć dotyczących zadanego tematu. W każdym miesiącu jurorzy wybiorą jedną zwycięską i jedną wyróżnioną fotografię, a autorzy siedmiu zwycięskich zdjęć będą rywalizować o tytuł Fotografa Roku w konkursie młodzieżowym.

Wprowadzenie miesięcznej formuły pomoże młodym talentom w promowaniu swoich prac. Uczestnicy będą mogli korzystać z doświadczenia specjalistów z branży, którzy podpowiedzą, jak zmierzyć się z tematem każdego miesiąca.

Oprócz konkursów profesjonalnego i młodzieżowego odbędą się także konkurs otwarty, w którym nagradzane są pojedyncze zdjęcia wybrane z dziesięciu kategorii, oraz konkurs studencki dla studentów kierunków związanych z fotografią. W ramach programu National Awards wyróżnienia otrzymują natomiast utalentowani lokalni fotografowie z ponad 60 krajów.

Nadesłane prace są oceniane anonimowo przez czołowych ekspertów z branży, dzięki czemu fotografowie z całego świata mają równe szanse na zwycięstwo.

Na uczestników konkursu czekają nagrody pieniężne w łącznej wysokości 60 000 dolarów USA oraz cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony. Wielu zwycięzców otrzymuje również zaproszenie na ceremonię wręczenia nagród i bilety na przelot do Londynu. Prace wszystkich finalistów prezentowane są na wystawie Sony World Photography Awards, najpierw w Londynie, a następnie w innych krajach z całego świata. Na konkurs Sony World Photography Awards 2019 wpłynęło ogółem 327 000 zgłoszeń ze 195 krajów. Dalsze informacje o poszczególnych konkursach i kategoriach są dostępne pod adresem www.worldphoto.org/swpa

Zdobywcy grantów Sony na rok 2019

World Photography Organisation i Sony aktywnie wspierają współczesnych fotografów i dalszy rozwój kultury fotograficznej na świecie.

Za przykład może posłużyć zainicjowany w 2016 r. program grantów Sony, przyznawanych wybranym zwycięzcom i finalistom konkursu profesjonalnego oraz studenckiego. W roku 2019 granty dla fotografów profesjonalnych przyznano Yan Wang Preston (Wielka Brytania), Edowi Thompsonowi (Wielka Brytania), Kohei Ueno (Japonia) i Thomasowi Uusheimo (Finlandia). Otrzymają oni po 7000 dolarów USA oraz sprzęt fotograficzny Sony na realizację wybranej przez siebie pracy.

Zdobywcami grantów dla studentów na rok 2019 są Joel Davies (Central St Martins, Wielka Brytania), Sam Delaware (Pacific Union College, USA) i Tobias Kristensen (Danish School of Media & Journalism, Dania). Każdy z nich otrzyma 3500 dolarów USA, a dodatkowo cała trójka będzie miała za zadanie wspólnie przygotować nowy cykl zdjęć.

Prace powstałe dzięki grantom zostaną zaprezentowane na wystawie Sony World Photography Awards 2020. Dodatkowe informacje o grantach Sony znajdują się pod adresem www.worldphoto.org/sony-grant

Zdjęcia z poprzednich edycji konkursu można pobrać ze strony www.worldphoto.org/press

Pełny terminarz wystawy objazdowej Sony World Photography Awards 2019 zamieszczony jest na stronie https://www.worldphoto.org/sony-world-photography-awards/travelling-exhibition

Terminy nadsyłania zgłoszeń w edycji 2020

●Konkurs młodzieżowy: ostatni dzień miesiąca, od czerwca do grudnia 2019 r.

●Konkurs studencki: 29 listopada 2019 r.

●Konkurs otwarty / program National Awards: 7 stycznia 2020 r.

●Konkurs profesjonalny: 11 stycznia 2020 r.

Informacja o World Photography Organisation
World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działamy w blisko 180 krajach, a naszym celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczycimy się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych — oraz PHOTOFAIRS: czołowe międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii. Więcej informacji podano na stronie www.worldphoto.org

Informacja o Sony Corporation
Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net/

Sony Imaging Products & Solutions Inc. jest podmiotem całkowicie zależnym od Sony Corporation, odpowiedzialnym za produkty i rozwiązania do obrazowania cyfrowego — od aparatów konsumenckich poprzez rozwiązania dla telewizji i użytkowników profesjonalnych po sektor medyczny.