Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony wprowadza na rynek nową markę wymiennych obiektywów G Master™

Komunikat prasowy   •   Lut 04, 2016 10:30 CET

Firma Sony przedstawiła G Master™ — swoją nową, flagową markę wymiennych obiektywów. Obejmuje ona trzy nowe obiektywy z mocowaniem typu E do matryc pełnoklatkowych: standardowy obiektyw typu zoom 24-70 mm ze stałą maksymalną przysłoną F2,8, obiektyw stałoogniskowy 85 mm F1,4 oraz teleobiektyw zmiennoogniskowy 70-200 ze stałą maksymalną przysłoną F2,8. Nowe obiektywy, zapewniające wysoką rozdzielczość i możliwość uzyskania pięknego efektu rozmycia tła, to połączenie innowacyjnych elementów układu optycznego firmy Sony, doskonałej konstrukcji i precyzyjnej kalibracji. Dzięki temu pozwalają one na tworzenie zdjęć i filmów tak wyrazistych i pełnych szczegółów, jak nigdy wcześniej.

„Nowa marka G Master to zestaw najlepszych i najbardziej imponujących obiektywów, jakie firma Sony kiedykolwiek wprowadziła na rynek” — mówi Yosuke Aoki, wiceprezes działu Digital Imaging Sony Europe. „Aby skonstruować te obiektywy wykorzystaliśmy całą wiedzę o tym, co niesie ze sobą przyszłość fotografii cyfrowej. Jestem przekonany, że marka G Master przez długie lata będzie inspirować i zachwycać fotografów i filmowców.”

Nowy standardowy obiektyw zmiennoogniskowy FE 24-70 mm F2,8 GM

Nowy obiektyw FE 24-70 F2,8 (model SEL2470GM) zawiera najbardziej zaawansowane technicznie soczewki i jest doskonałym wyborem dla każdego, komu zależy na najwyższych parametrach optycznych przy wykonywaniu zdjęć portretowych, podróżniczych czy reporterskich — ale też przy codziennym fotografowaniu[i].

Nowy obiektyw został wyposażony w trzy soczewki asferyczne, w tym jeden nowy element XA (extreme aspherical), mający za zadanie redukować aberrację i zapewnić najwyższą rozdzielczość w całym zakresie ogniskowych i przysłony, zarówno w centrum, jak na brzegach kadru. Dodatkowo soczewki ED (Extra-low-Dispersion) i Super ED minimalizują aberrację chromatyczną oraz optymalizują rozdzielczość i efekt rozmycia tła, nie powodując jednocześnie powstawania nienaturalnej kolorystyki.

Pomagać ma w tym także 9-listkowa przysłona, niezależnie od ustawienia zachowująca niemal dokładnie kolisty kształt, oraz elementy układu optycznego pokryte powłoką Nano AR, redukującą odbłyski i zapewniającą doskonały kontrast i ostrość obrazu.

Nowy obiektyw FE 24-70 F2,8 GM wyposażony jest w silnik SSM (Super Sonic wave Motor) z bezpośrednim napędem, który reguluje ostrość z ogromną sprawnością dzięki nowemu zestawowi algorytmów, pozwalających ustawiać elementy optyczne we właściwym położeniu szybko i dokładnie. Silnik działa cicho i płynnie, doskonale sprawdzając się zarówno przy robieniu zdjęć, jak przy nagrywaniu filmów.

Aby zwiększyć funkcjonalność obiektywu zaprojektowano go tak, aby był odporny na pył i wilgoć, a jego konstrukcja była zwarta i elegancka. Na obiektywie znajdziemy przełącznik trybu AF/MF, przycisk blokady ostrości, pierścień blokady zoomu i przyciski zwalniające osłonę przeciwsłoneczną.

Razem z nowym obiektywem FE 24-70 F2,8 GM zaprezentowano także dwa pasujące do niego filtry: ochraniacz MC VF-82MP oraz kołowy filtr polaryzacyjny VF-82CPAM.

Nowy teleobiektyw stałoogniskowy FE 85 mm F1,4 GM

Zaprojektowany z myślą o zdjęciach portretowych, długo oczekiwany teleobiektyw stałoogniskowy FE 85 mm F1,4 GM (model SEL85F14GM) przy stosunkowo niewielkich rozmiarach zachowuje idealną równowagę pomiędzy doskonałą rozdzielczością a pięknym efektem rozmycia tła.

Układ optyczny składa się z nowej soczewki XA (extreme aspherical) oraz trzech elementów ED, dzięki czemu udaje się połączyć bardzo wysoką rozdzielczość w ostrych obszarach obrazu i piękne, miękkie rozmycie obszarów tła. Obiektyw wyposażony jest w 11-listkową przysłonę kołową — najczęściej używaną w obiektywach α — dzięki której rozmycie tła jest płynne i daje ciekawy efekt wizualny. Elementy optyczne pokryte są powłoką Nano AR, która pomaga redukować odbłyski i „duszki” nawet wtedy, kiedy zdjęcia robione są pod światło czy w innych trudnych warunkach — to szczególnie ważne w przypadku obiektywu do zdjęć portretowych.

Aby automatyka ostrości działała sprawnie i precyzyjnie, obiektyw FE 85 mm F1,4 GM wyposażony jest w pierścieniowy silnik SSM, zapewniający wystarczającą moc i szybkość, aby precyzyjnie przemieszczać masywną grupę soczewek służących do ustawiania ostrości. Płynną kontrolę ostrości zapewniają dwa czujniki położenia.

Ten nowy, profesjonalny obiektyw do fotografii portretowej jest odporny na pył i wilgoć, a jego pierścień przysłony ma dwa tryby pracy — z charakterystycznym kliknięciem i bez niego — które można przełączać w zależności od tego, czy użytkownik robi zdjęcia, czy nagrywa film. Na obiektywie znajdziemy także przełącznik trybu AF/MF i przycisk blokady ostrości[ii].

Nowy teleobiektyw zmiennoogniskowy FE 70-200 mm F2,8 GM OSS

Nowy teleobiektyw zmiennoogniskowy FE 70-200 mm F2,8 GM OSS (model SEL70200GM) pokrywa popularny zakres ogniskowych od 70 do 200 mm. Obiektyw ten zapewnia znakomite odwzorowanie obrazu, doskonałe działanie automatyki ostrości, a przy tym wyposażony jest w system stabilizacji obrazu, dzięki czemu jest doskonałym wyborem zarówno w przypadku fotografii ślubnej czy okolicznościowej, jak sportowej czy przyrodniczej.

Ten nowy, flagowy model teleobiektywu typu zoom pozwala robić wyjątkowo ostre i wyraźne zdjęcia w całym zakresie ogniskowych. Pozwala na to układ optyczny złożony z trzech zaawansowanych soczewek XA, Super ED i ED, a także powłoka Nano AR.

To pierwszy zmiennoogniskowy obiektyw α, który wyposażono w szybujący mechanizm ustawiania ostrości, dzięki czemu jego minimalna odległość ostrzenia wynosi zaledwie 0,96 metra, a automatyka ostrości działa optymalnie zarówno w czasie robienia zdjęć, jak przy nagrywaniu filmów. Obiektyw wyposażony jest w silnik SSM (Super Sonic Motor) i dodatkowo w dwa silniki liniowe, które pozwalają na szybkie przemieszczanie dużych elementów optycznych, co wymaga dużej dokładności i pozwala na bardzo precyzyjne ustawianie ostrości. Nowy model ma także wbudowany stabilizator obrazu Optical SteadyShot™, umożliwiający robienie ostrych, stabilnych zdjęć niezależnie od ogniskowej. Obrotowy uchwyt do statywu sprawia, że aparat można w razie potrzeby bardzo szybko odłączyć od statywu.

Teleobiektyw jest odporny na pył i wilgoć, a przednia soczewka pokryta jest dodatkowo fluorową powłoką. Na obiektywie znajdziemy także przycisk blokady ostrości i ogranicznik zakresu ogniskowania.

Firma Sony zaprezentowała także dwa nowe, kompaktowe telekonwertery 1,4x i 2x — odpowiednio modele SEL14TC i SEL20TC — które umożliwiają zwiększenie zasięgu obiektywu przy jednoczesnym zachowaniu jego eleganckiego wzornictwa i charakteru[iii].

Cena i dostępność

Dwa nowe obiektywy — zmiennoogniskowy 24–70 mm F2,8 GM oraz stałoogniskowy 85 mm F1,4 GM — będą dostępne w Europie w marcu 2016 r., w cenach 2 400 euro (model SEL2470GM) i 2 000 euro (model SEL85F14GM).

Trzeci — teleobiektyw zmiennoogniskowy FE 70-200 mm F2,8 GM — oraz zgodne z nim telekonwertery 1,4x i 2x będzie można kupić w Europie w maju 2016 r. Ceny nie są na razie znane.

[i]Aby obiektywy współpracowały z niektórymi aparatami konieczna może być aktualizacja oprogramowania systemowego. Więcej szczegółów można znaleźć na naszej stronie pomocy technicznej — www.esupport.sony.com.

[ii] W przypadku nagrywania filmów z niektórymi korpusami aparatów mogą wystąpić ograniczenia w działaniu systemu AF. Aby system automatyki ostrości obiektywu FE 85 mm F1,4 GM współpracował z niektórymi aparatami, konieczna może być aktualizacja oprogramowania systemowego. Więcej szczegółów można znaleźć na naszej stronie pomocy technicznej poświęconej zgodności poszczególnych obiektywów z korpusami aparatów.

[iii] W momencie prezentacji tylko model SEL70200GM jest zgodny z dwoma telekonwerterami.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2015, wyniósł w przybliżeniu 68 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net