Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony wprowadza najmniejszą i najlżejszą na świecie kamerę 4K[i]

Komunikat prasowy   •   Sty 07, 2014 02:00 CET

Firma Sony zaprezentowała nową kamerę 4K Handycam®. Model AX100E jest oparty na najlepszych rozwiązaniach technologicznych Sony i doskonale nadaje się dla osób, które pragną nagrywać filmy w najwyższej możliwej rozdzielczości, a następnie wyświetlać je na

AX100E to pierwsza kamera 4K Handycam® wyposażona w duży, wykonany w technologii BSI przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ typu 1,0" — znacznie większy niż w typowych kamerach powszechnego użytku. Zaawansowana matryca rejestruje nieskazitelny obraz 4K Ultra HD (3840 x 2160 pikseli) z czterokrotnie większą ilością szczegółów niż w nagraniach Full HD, a nieostre tło nabiera dzięki niej pięknego, miękkiego wyglądu.

Dane z przetwornika 4K trafiają do bardzo wydajnego procesora obrazu Sony BIONZ X. Zapewnia on żywy, realistyczny wygląd filmów, uzyskiwany między innymi dzięki strefowej redukcji szumu i technologii reprodukcji szczegółów. W połączeniu z zaawansowaną funkcją Cinematone Gamma/Colour, nagrania w progresywnym formacie 25p zyskują ciepły, bogaty wygląd.

Okiem kamery Handycam® AX100E jest nowo opracowany obiektyw Zeiss Vario-Sonnar T* z zoomem optycznym 12x. W zoptymalizowanej pod kątem nagrań 4K konstrukcji, która zawiera 17 elementów optycznych w 11 grupach, wykorzystano między innymi zaawansowaną soczewkę asferyczną (AA) i soczewkę ze szkła ED.Nieskazitelny wygląd filmów i fotografii to także zasługa 7-listkowej przysłony obiektywu. Umożliwia ona uzyskanie imponującego, typowego dla kamer profesjonalnych efektu bokeh, czyli miękkiego wyglądu nieostrych fragmentów obrazu. Stabilność obrazu przy filmowaniu z ręki zapewnia natomiast stabilizator Optical SteadyShot.

Kolejną nowością w kamerach 4K Handycam® jest tryb równoczesnego nagrywania w dwóch formatach, z których jeden gwarantuje wysoką jakość obrazu, a drugi pozwala na łatwe publikowanie i udostępnianie ujęć. Do rejestracji, edycji i wyświetlania materiału w najwyższej rozdzielczości służą formaty XAVC S (maksymalnie 4K/60 Mb/s oraz HD/50 Mb/s) i AVCHD; równolegle kamera może nagrywać pliki w formacie MP4, o mniejszej rozdzielczości i objętości. Kiedy nagranie dobiegnie końca, można przyłożyć do kamery smartfon lub tablet z technologią NFC, bezprzewodowo przesłać do niego pliki MP4, a następnie opublikować je w Internecie.

Dodatkowe możliwości twórcze pojawiają się po włączeniu zapisu w przyspieszonym tempie: aż 120 klatek na sekundę[iii]. W tym trybie kamera nagrywa obraz w jakości HD (1280 x 720), który można później oglądać na komputerze w zwolnionym tempie — z płynnością godną powtórek na meczach piłkarskich w telewizji.

Aby wyświetlić filmy i zdjęcia na telewizorze 4K, wystarczy po prostu podłączyć dostarczony przewód HDMI. Tym, którzy nie posiadają jeszcze telewizora 4K, z pomocą przychodzi funkcja automatycznego przekształcania materiału 4K do formatu 2K (Full HD) o niezwykle wysokiej jakości.

Dodatkową zaletę stanowi możliwość skadrowania wybranego fragmentu filmu 4K odtwarzanego na dotykowym ekranie i wyświetlenia go jako obrazu Full HD: w tym celu wystarczy po prostu dotknąć żądanego miejsca na ekranie.

Wygodna obsługa, profesjonalny zestaw funkcji

Użytkownik kamery Handycam® AX100E ma duże możliwości kształtowania obrazu 4K.

Do komponowania ujęć służy jasny, kontrastowy wizjer OLED Tru-Finder™, który cechuje się szerokim kątem widzenia.

Sterowanie ilością światła docierającego do matrycy umożliwiają filtry szare (ND): przezroczysty, 1/4, 1/16 i 1/64. Dzięki nim można też sterować czasem otwarcia migawki i przysłoną — na przykład po to, by nie skracając czasu migawki uzyskać miękkie rozmycie tła obrazu filmowanego w pełnym słońcu.

Regulowanie ostrości lub ogniskowej oraz ekspozycji ułatwia pierścień sterujący na obiektywie kamery. Zaawansowani użytkownicy docenią ponadto umieszczone z boku pokrętło sterujące, do którego można przypisać funkcję regulacji wzmocnienia lub jasności. Wybieranie ustawień jest łatwe nawet przy zamkniętym ekranie LCD i kontrolowaniu obrazu w wizjerze.

Nowa funkcja My Voice Cancelling automatycznie osłabia dźwięki o częstotliwości głosu, które dobiegają bezpośrednio zza kamery, bez zmiany poziomu głosu filmowanej osoby. Dzięki niej w nagraniu nie pojawią się niechciane komentarze: słychać będzie tylko dźwięk z planu.

Bezprzewodowa łączność z telefonem, tabletem i telewizorem

Wbudowane technologie bezprzewodowe Wi-Fi i NFC pozwalają jednym dotknięciem rozpocząć transmisję filmów i zdjęć z kamery do smartfona albo tabletu. W tym celu wystarczy pobrać do posiadanego urządzenia z systemem iOS lub Android darmową aplikację PlayMemories Mobile.

Technologię Wi-Fi można ponadto wykorzystać do bezprzewodowego odtwarzania nagrań z kamery na telewizorze podłączonym do sieci domowej. (Wymagany jest telewizor zgodny z trybem urządzenia renderującego DLNA oraz punkt dostępowy; nie jest obsługiwany format XAVC S.

Zetknięcie kamery z innym urządzeniem wyposażonym w technologię NFC uruchamia również aplikację Smart Remote Control, służącą do zdalnego rozpoczynania i zatrzymywania nagrywania. Funkcja ta bardzo przydaje się podczas ujęć grupowych i przy występach solowych, gdy niewygodnie byłoby biec od kamery na scenę po włączeniu filmowania.

Nowa kamera 4K Sony FDR-AX100E pojawi się w Europie w maju 2014 r.

Kamera 4K FDR-AX100E – najważniejsze dane techniczne

Przetwornik obrazu

Przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ typu 1,0" wykonany w technologii BSI, efektywna rozdzielczość około 14,2 megapiksela

Procesor obrazu

BIONZ X

Rozdzielczość fotografii

Maks. 20,0 megapiksela

Format zapisu filmu

Format XAVC S: MPEG4-AVC/H264

Format AVCHD; MPEG4-AVC/H264 AVCHD 2.0

MP4: MPEG-4 AVC/H.264

Rozdzielczość obrazu filmowego (nagranie 4K)

XAVC S 4K: 3840×2160/30P, 24P

Rozdzielczość obrazu filmowego (nagranie HD)

XAVC S HD: 1920x1080/60P, 30P, 24P

AVCHD: 1920x1080/60p (PS), 24p (FX, FH), 50i (FX, FH), 1440x1080/50i (HQ, LP)

MP4: 1280x720/30p

Nagrywanie filmu w dwóch formatach

XAVC S/MP4 lub AVCHD/MP4*

*Z wyjątkiem trybów XAVC S 60p i AVCHD PS

Typ obiektywu

Zeiss Vario-Sonnar T*, ogniskowa 29,0 mm (w przeliczeniu na format 35 mm)

Zakres zoomu

Zoom optyczny: 12x

Clear Image Zoom: 18x (4K), 24x (2K)

Ogniskowa (w przeliczeniu na format 35 mm) (tryb filmu)

f = 29,0 – 348,0mm (16:9), wyłączony „aktywny” tryb SteadyShot

System nastawiania ostrości

System AF z detekcją kontrastu

Tryby balansu bieli

Automatyczny, zapamiętywanie po naciśnięciu, plener, pomieszczenia, temperatura barwowa

Stabilizacja obrazu

Stabilizator obrazu Optical SteadyShot z „aktywnym” trybem

Wizjer elektroniczny

OLED Tru-Finder

Wyświetlacz LCD

Panoramiczny (16:9) wyświetlacz Xtra Fine LCD™ 3,5", (921 tys. punktów)

Format zapisu dźwięku

MPEG-4 Linear PCM, 2 kanały (48 kHz / 16 bitów)
[tylko XAVC S 4K]

Dolby Digital 5.1 kanałów,
Dolby Digital 5.1 Creator [tylko AVCHD]

Dolby Digital 2 kanały Stereo,
Dolby Digital Stereo Creator [tylko AVCHD]

MPEG-4 AAC-LC 2 kanały (MP4)

Mikrofon / Głośnik

Wbudowany mikrofon 5.1-kanałowy/Głośnik monofoniczny

Gniazdo na karty pamięci

XAVC S: karta pamięci SDXC (klasa 10);

AVCHD: Memory Stick PRO Duo (Mark 2), Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick XC-HG Duo, SD/SDHC/SDXC (klasa 4 lub wyższa)

Gniazda i złącza

Gniazdo słuchawkowe (mini jack stereo); wejście mikrofonowe (mini jack stereo); USB typu A (wbudowane); złącze Multi terminal/Micro USB*; złącze zdalnego sterowania (zintegrowane ze złączem Multi terminal/Micro USB*); wyjście HDMI (micro, tylko wyjście sygnału); stopka akcesoriów (Multi Interface); kompozytowe wyjście wideo; wejście zewnętrznego zasilania

* Współpraca z urządzeniami zgodnymi ze standardem Micro USB.

Inne cechy

BRAVIA Sync; PhotoTV HD; bezpośrednie kopiowanie (tylko AVCHD)

Wymiary (szer. x wys. x gł.)

Około 81 x 83,5 x 196,5 mm (z osłoną obiektywu: około 90 x 83,5 x 223,5 mm)

Waga (sama kamera)

Około 790 g

Waga (z dostarczonym akumulatorem NP-FV70)

Około 915 g

Dostarczane wyposażenie

Akumulator NP-FV70; zasilacz sieciowy; przewód zasilający; przewód HDMI (micro); pomocniczy przewód połączeniowy USB; pilot (RMT-835 z baterią [CR2025]); osłona obiektywu; przykrywka obiektywu


* Wśród kamer 4K umożliwiających nagrywanie w formacie XAVC S. Według stanu z daty informacji, na podstawie badań przeprowadzonych przez Sony. W niniejszej informacji prasowej termin „4K” oznacza rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli.

[ii] FDR-AX1E

[iii] Najwyższa jakość obrazu uzyskiwana przez kamerę Handycam® przy tej liczbie klatek na sekundę.

[i] FDR-AX1E