Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony wprowadza nowy obiektyw 18–110 mm z elektryczną regulacją ogniskowej przeznaczony do korpusów z matrycami Super 35mm / APS-C

Komunikat prasowy   •   Wrz 09, 2016 09:00 CEST

SELP18110G
  • Obiektyw E PZ 18–110 mm F4 G OSS (SELP18110G) wyróżniający się znacznym współczynnikiem zoomu: 6,1x
  • Wysoka rozdzielczość dostosowana do wymogów profesjonalnych produkcji filmowych 4K
  • Konstrukcja Sony SMO (Smooth Motion Optics) ograniczająca niepożądane zmiany ostrości lub położenia obrazu w czasie regulacji ostrości lub ogniskowej
  • Profesjonalny system obsługi wykorzystujący niezależne pierścienie ostrości, przysłony i ogniskowej
  • Wbudowany stabilizator obrazu Optical SteadyShotTM
  • Zwarta, lekka konstrukcja odporna na pył i wilgoć(i)

Firma Sony przygotowała nowe narzędzie dla filmowców: zaawansowany obiektyw z elektryczną regulacją ogniskowej przeznaczony do korpusów z matrycami Super 35mm / APS-C. Pokrywa on zakres ogniskowych 18–110 mm, czyli od szerokiego kąta do teleobiektywu (27–165 mm w przeliczeniu na format 35 mm(ii), krotność zoomu: 6,1x. Maksymalna przysłona F4 jest stała w całym zakresie ogniskowych, dzięki czemu pozwala uzyskać piękne efekty małej głębi ostrości i dobierać stabilne, spójne ustawienia ekspozycji.

Obiektyw należy do rodziny produktów G Lens™. Znakomicie współpracuje z kamerami i aparatami z mocowaniem typu E — od profesjonalnej kamery PXW-FS7 po aparaty z wymiennymi obiektywami z serii α7(iii), i model α6300. Produkt odznacza się najwyższą jakością, a utrwalane za jego pomocą obrazy zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. System optyczny składa się z 18 elementów w 15 grupach, w tym 6 soczewek asferycznych i 3 ze szkła niskodyspersyjnego ED (Extra-low Dispersion), oraz 7-listkowej przysłony kołowej. Ta skomplikowana konstrukcja pozwala uzyskać bardzo wysoką rozdzielczość obrazu i jest szczególnie dobrze dostosowana do wymogów profesjonalnej produkcji filmowej w jakości 4K.

Model SELP18110G to drugi obiektyw(iv), oparty na konstrukcji Sony SMO (Smooth Motion Optics) eliminującej niepożądane fluktuacje obrazu podczas zmieniania ustawień w czasie nagrywania filmu. Technologia SMO wpływa na trzy główne aspekty działania obiektywu, które mogą w istotny sposób rzutować na jakość filmu. Pierwszy to niestabilność kąta widzenia (Focus Breathing) — zmiany kąta widzenia występujące przy nastawianiu ostrości są ograniczane przez wewnętrzny mechanizm ustawiania ostrości. Drugi element to niewielkie wahania ostrości przy regulacji ogniskowej, za których eliminację odpowiada specjalny mechanizm regulacyjny. Kompensację ostatniego z elementów — przesuwania się osi obrazu w czasie regulacji zoomu — zapewnia konstrukcja gwarantująca stałą długość fizyczną.

Obiektyw SELP18110G charakteryzuje bardzo ciche działanie, które znajdzie uznanie osób zajmujących się profesjonalną produkcją filmową. Trzy pierścienie umieszczone na tubusie umożliwiają nastawianie ostrości, ogniskowej (zoomu) i przysłony. Opory ich ruchu dobrano tak, by zapewnić jak najlepszą precyzję i komfort użytkowania. Zoom można regulować zarówno za pomocą silnika, jak i ręcznie, a użytkownik ma możliwość doboru kierunku działania pierścienia do własnych przyzwyczajeń. Wyróżnikiem obiektywu jest stała długość, niezależna od wybranych ustawień, co jest dużą zaletą podczas pracy z akcesoriami. Po raz pierwszy w rodzinie α na obiektywie umieszczono również koło zębate o podziałce 0,8 mm, które umożliwia współpracę ze standardowymi akcesoriami do ustawiania ostrości.

Uzupełnieniem doskonałych parametrów optycznych i funkcjonalności jest odporna na wilgoć i pył obudowa(v), dzięki której obiektyw doskonale nadaje się do użytku w terenie. Uzyskanie ostrych fotografii i płynnych filmów przy zdjęciach z ręki ułatwia wbudowany stabilizator obrazu Optical SteadyShot oraz zwarta i lekka konstrukcja obiektywu. 

Obiektyw SELP18110G z elektryczną regulacją ogniskowej przeznaczony do korpusów z matrycami Super 35mm / APS-C będzie dostępny w Europie od grudnia 2016 r.

(i) 1105 g bez uchwytu do statywu.

(ii) Dotyczy aparatów z wymienną optyką wyposażonych w przetwornik obrazu formatu APS-C.

(iii) Tylko w trybie APSC

(iv) Drugim obiektywem opartym na technologii SMO jest SELP28135G.

(v) Nie gwarantuje się stuprocentowej odporności na pył i wilgoć.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2016, wyniósł w przybliżeniu 72 miliardy dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net