Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony wprowadza przetwornik obrazu ToF wykonany w technologii BSI

Komunikat prasowy   •   Gru 20, 2017 17:25 CET

Sony Corporation ogłosiło wprowadzenie przetwornika obrazu ToF (time-of-flight) typu 1/2" wykonanego w technologii BSI. Urządzenie ma rozdzielczość VGA i cechuje się lepszymi parametrami rekonstrukcji głębi. Rozpoczęcie dostaw jego próbnych egzemplarzy zaplanowano na kwiecień 2018 r. Nowy przetwornik należy do linii produktów Sony DepthSense™, którą tworzą produkty do rekonstrukcji głębi obrazu wyposażone w funkcję dalmierza. Jest to pierwszy w tej linii model ToF wykonany w technologii BSI.

Miniaturowe przetworniki umożliwiające stworzenie dokładnej mapy głębi mają wiele zastosowań, takich jak rozpoznawanie gestów, rozpoznawanie obiektów czy wykrywanie przeszkód. Są wykorzystywane w robotyce, dronach przeznaczonych do pracy autonomicznej, wirtualnej rzeczywistości, rozszerzonej rzeczywistości oraz systemach rzeczywistości mieszanej. Małe rozmiary nowego produktu uzyskano dzięki opracowaniu kwadratowego piksela o wymiarze 10 µm. Dokładny pomiar dystansu w zakresie od małych do dużych odległości przekłada się na szereg potencjalnych zastosowań we wspomnianych powyżej dziedzinach.

IMX456QL: przetwornik obrazu ToF wykonany w technologii BSI

Nazwa modelu Rozpoczęcie dostaw próbek Rozpoczęcie dostaw z produkcji masowej (planowane) Cena próbki (bez podatku)
Wykonany w technologii BSI przetwornik obrazu ToF IMX456QL kwiecień 2018 r. listopad 2018 r. 3000 jenów japońskich

Wyznaczanie odległości za pomocą technologii ToF odbywa się poprzez pomiar czasu, w którym światło ze źródła dociera do obiektu, a po odbiciu od niego wraca do matrycy. Przetworniki obrazu ToF wyznaczają odległość dla każdego z pikseli, co pozwala na tworzenie dokładnych map głębi. Warunkiem zwiększenia dokładności w zakresie od małych do dużych odległości jest efektywne wykrywanie odbitego światła oraz przetwarzanie sygnału z dużą szybkością klatek.Nowy przetwornik CMOS jest wykonany w technologii BSI. Zwiększa ona czułość matrycy, a przez to dokładność wykrywania odbitego światła. O ile standardowe czujniki ToF sprawiają problemy z pomiarem większych odległości, rzędu 10 metrów, nowy produkt jest wyposażony w tryb zwiększania czułości, pozwalający mierzyć takie odległości z dużą częstotliwością. Możliwe jest ponadto generowanie dokładnych map głębi o rozdzielczości VGA przy pomiarach niewielkich odległości: od mniej więcej 30 centymetrów do 1 metra.

Dodatkowo, ze względu na generację map głębi dla każdej klatki, obraz można rejestrować z większą szybkością klatek niż przy pomiarze odległości z użyciem lasera skanującego obiekt. Ogranicza to deformacje poruszających się obiektów na mapach głębi.

Główne cechy

● System TOF wykonany w technologii BSI umożliwia bardzo dokładne określanie dystansu w zakresie od małych do dużych odległości

Nowy przetwornik zapewnia wysoką rozdzielczość i dokładność map głębi dla zakresu odległości od 30 centymetrów do 10 metrów (wartości przybliżone) przy wykorzystaniu tylko jednego modułu kamery ToF.

(U góry po lewej) Obraz zarejestrowany przez przetwornik obrazu CMOS

(U góry po prawej) Mapa głębi uzyskana przy użyciu nowego przetwornika

(U dołu) Model 3D stworzony poprzez połączenie obrazu monochromatycznego z mapą głębi

(odległość od obiektu: 0,5 m)

(Po lewej) Obraz zarejestrowany przez przetwornik obrazu CMOS

(Po prawej) Mapa głębi uzyskana przy użyciu nowego przetwornika (odległość od obiektu: 4,5 m)

(Po lewej) Obraz zarejestrowany przez przetwornik obrazu CMOS

(Po prawej) Mapa głębi uzyskana przy użyciu nowego przetwornika (odległość od obiektu: 7,5 m)

● Ograniczenie deformacji poruszających się obiektów

Ponieważ przetwornik generuje mapę głębi dla każdej klatki, poziom deformacji poruszających się obiektów na mapach głębi jest mniejszy niż przy pomiarze odległości z użyciem lasera skanującego obiekt.

● W zestawie pakiet SDK wspomagający opracowywanie aparatów

Razem z próbkami dostarczany będzie pakiet SDK (sprzęt i oprogramowanie), który ułatwi opracowywanie aparatów.

Najważniejsze dane techniczne

Nazwa modelu IMX456QL
Efektywna liczba pikseli 640 (poziomo) x 480 (pionowo), 0,307 megapiksela
Rozmiar obrazu Przekątna 8,0 mm (typ 1/2")
Zalecana długość fali ze źródła światła 850 nm / 940 nm
Wymiary piksela 10 µm × 10 µm
Częstotliwość modulacji 5–100 MHz
Kontrast modulacji 0,8*1
Szybkość klatek przy rekonstrukcji głębi 120 kl./s
Dokładność pomiaru z odległości 1 m 6 mm*2

*1 Przy częstotliwości modulacji 100 MHz

*2 Panujące oświetlenie: 2000 luksów, moc źródła światła: 104 mW (stała), częstotliwość modulacji: 100 MHz, długość fali ze źródła światła: 850 nm

Firma Softkinetic Systems S.A. została przejęta w 2015 r. przez Sony Semiconductor Solutions Corporation i jest jego podmiotem zależnym. Zajmuje się rozwojem technologii przetworników obrazu ToF. Od 18 grudnia firma działa pod nową nazwą: Sony Depthsensing Solutions Holding SA/NV. Zmiana ta jest efektem szybkiej integracji procesów technologicznych i rozpoczęcia sprzedaży produktów — w tym nowego przetwornika — pod marką Sony DepthSense™. Sony planuje, że nowa firma stanie się ośrodkiem badawczo-rozwojowym specjalizującym się w rozwiązaniach do rekonstrukcji głębi. Pozwoliłoby to na tworzenie produktów o jeszcze większym potencjale.

DepthSense™ jest znakiem towarowym Sony Depthsensing Solutions Holding, podmiotu zależnego Sony Semiconductor Solutions, w Japonii i innych krajach.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2017, wyniósł w przybliżeniu 76 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net