Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony wprowadza zaawansowany aparat kompaktowy RX100 VII, łączący wydajność korpusu α9 z kieszonkowymi wymiarami 

Komunikat prasowy   •   Lip 25, 2019 16:15 CEST

 • Nowo opracowany 20,1-megapikselowy[i], warstwowy przetwornik obrazu CMOS Exmor RS™ typu 1,0" z własnym układem pamięci DRAM oraz procesor obrazu BIONZ X™ najnowszej generacji
 • Wydajność na poziomie aparatu α9: wyliczanie parametrów śledzenia AF/AE nawet 60 razy na sekundę[ii] i zdjęcia seryjne z szybkością 20 kl./s[iii] z automatyką ostrości/ekspozycji i bez znikającego obrazu[iv]
 • Najlepszy na świecie[v] system AF z 357 umieszczonymi w płaszczyźnie ogniskowej polami AF opartymi na wykrywaniu fazy oraz 425 polami AF opartymi na wykrywaniu kontrastu; największa na świeciev szybkość ustawiania ostrości: 0,02 s[vi]
 • Śledzenie ostrości w czasie rzeczywistym i ustawianie ostrości w czasie rzeczywistym na oczy ludzi i zwierząt[vii]
 • Obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–200 mm[viii] F2,8 – F4,5 o dużym otworze przysłony i dużej krotności zoomu
 • Nowy tryb „Pojedynczej serii zdjęć”[ix] umożliwiający fotografowanie z szybkością do 90 kl./s[x]
 • Profesjonalny zestaw funkcji przy filmowaniu: 4K[xi] HDR (HLG)[xii], śledzenie obiektu w czasie rzeczywistym, ustawianie ostrości na oczy w czasie rzeczywistym, stabilizator obrazu 4K Active SteadyShot™, zapis filmów w układzie pionowym i wbudowane gniazdo mikrofonowe

Firma Sony ogłosiła nowy aparat z nagradzanej serii RX: RX100 VII (DSC-RX100M7). Model ten, oparty na rozwiązaniach technicznych z pełnoklatkowego korpusu bezlusterkowego Sony α9, wyznacza nowe standardy działania aparatu kompaktowego. Jego użytkownicy mają więc pewność, że mimo kieszonkowych wymiarów ich aparat zapewnia profesjonalną jakość zdjęć wykonywanych w codziennych sytuacjach.

Kluczowymi podzespołami aparatu RX100 VII są nowo opracowany warstwowy przetwornik CMOS Exmor RS typu 1,0" i procesor obrazu BIONZ X najnowszej generacji. Ich połączenie zaowocowało niespotykaną wcześniej wydajnością systemu AF oraz szybkością osiąganą dotychczas wyłącznie przez korpus α9. Elastyczność podczas zdjęć to także rezultat zastosowania obiektywu ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–200 mmviii F2,8 – F4,5. Dzięki dużemu zakresowi ogniskowych aparat RX100 VII sprawdzi się w różnorodnych zastosowaniach, zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych.

Nowy standard wydajności systemu AF w aparacie kompaktowym

Aparat RX100 VII wyposażono w najlepszy na świeciev system AF z 357 umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej polami AF wykrywającymi fazę oraz 425 polami wykrywającymi kontrast. Ulepszenia w sterowaniu napędem obiektywu skróciły ponadto ustawianie ostrości do najmniejszej na świeciev wartości: 0,02 svi. Znaczącązmianą w działaniu automatyki ostrości i ekspozycji podczas zdjęć seryjnych[xiii] jest wyliczanie parametrów AF/AE nawet 60 razy na sekundęii oraz utrwalanie dynamicznych akcji z szybkością do 20 kl./siii, ze śledzeniem ostrości i ekspozycji.

Przetwornik obrazu umożliwia obecnie fotografowanie bez zaników obrazuiv. Oznacza to, że podgląd pozostaje widoczny nawet przy zdjęciach z szybkością 20 kl./siii, jak w modelu α9. Nowością w aparacie RX100 VII jest tryb zapisu „Pojedyncza seria zdjęć”ix. Pozwala on fotografować w formacie JPEG/RAW z szybkością do 90 kl./sx, z użyciem migawki niwelującej zniekształcenia. W trybie „Pojedyncza seria zdjęć”ix dynamiczne akcje są utrwalane tak, jak na pojedynczych zdjęciach. Aparat wykonuje jednak 7 zdjęć w szybkością 90, 60 lub 30 kl./s, umożliwiając wybór najlepszego momentu.

RX100 VII jest pierwszym aparatem kompaktowym z funkcjami „Śledzenie w czasie rzeczywistym” oraz „Ustawianie ostrości na oczy w czasie rzeczywistym”. Pierwsza z nich, wykorzystująca najnowszy algorytm Sony, rozpoznaje obiekty z użyciem sztucznej inteligencji i gwarantuje maksymalną precyzję przy ich utrwalaniu, również za pomocą panelu dotykowego z tyłu aparatu. „Ustawianie ostrości na oczy w czasie rzeczywistym” to najnowsza wersja renomowanej, opartej na sztucznej inteligencji technologii Sony Eye AF. Rozpoznaje ona obiekty w celu wykrycia oczu i ich analizy w czasie rzeczywistym, a przez to zwiększa wydajność, szybkość i dokładność działania funkcji Eye AF przy fotografowaniu ludzi i zwierzątvii. W rezultacie fotograf może skoncentrować się wyłącznie na kompozycji ujęcia[xiv].

Idealne narzędzie do filmowania

Aparat RX100 VII jest lekki i nieduży: waży około 302 g przy wymiarach 102 x 58 x 43 mm[xv]. Oznacza to, że można go stale mieć przy sobie i zainstalować tam, gdzie nie zmieszczą się większe modele. Tym bardziej zaskakujący jest więc zestaw profesjonalnych funkcji do filmowania, które znakomicie ułatwią pracę autorom wideoblogów i innym twórcom treści:

 • Wewnętrzny zapis filmów 4K w formacie XAVC S™ o dużej przepływności, z indywidualnym odczytem wszystkich pikseli bez ich łączenia w grupyxi
 • Śledzenie ostrości w czasie rzeczywistym i ustawianie ostrości na oczy w czasie rzeczywistym w czasie filmowania
 • Stabilizator obrazu 4K Active SteadyShot, 8-krotnie wydajniejszy niż standardowy stabilizator 4K SteadyShot[xvi]
 • Wbudowane wejście mikrofonowe[xvii]
 • Krzywe Hybrid Log-Gamma (HDR) / S-Gamut3.Cine/S-Log3, S-Gamut3/S-Log3
 • Zgodność z dodatkiem „Movie Edit” do aplikacji mobilnej Imaging EdgeTM umożliwiającym stabilizację i edycję filmów
 • Zapis filmów w układzie pionowym[xviii]
 • Funkcja nagrywania interwałowego[xix] do tworzenia animacji poklatkowych
 • Tryb Super Slow Motion[xx]: nagrywanie z szybkością do 1000 kl./s
 • Możliwość obrócenia ekranu o 180 stopni: ułatwienie przy filmowaniu wideoblogów

— RX100 VII wyznacza nowe standardy fotografowania i filmowania aparatem kompaktowym — mówi Yann Salmon-Legagneur, dyrektor ds. marketingu produktu w dziale Digital Imaging Sony Europe. — Jesteśmy przekonani, że jego fenomenalna szybkość i system AF spotkają się z bardzo dobrym przyjęciem klientów. Świadomość, że ich aparat dorównuje potencjałem modelowi α9, przełoży się na pełne zaufanie do tego modelu.

Nowy futerał na aparaty z serii RX100

Nowością w ofercie akcesoriów Sony do aparatów z serii RX100 jest wykonany z materiału o wyglądzie skóry futerał ochronny z osłoną obiektywu i paskiem na ramię (LCJ-RXK). Zapewnia on dostęp do gniazda mikrofonowego i złącza USB, można więc ładować aparat i przesyłać obrazy bez jej zdejmowania.

Dostępność

Dostawy aparatu RX100 VII i futerału LCJ-RXK do Europy rozpoczną się w sierpniu 2019 r.

Pełne dane techniczne produktu znajdują się pod adresem:

RX100 VII: https://www.sony.pl/electronics/cyber-shot-aparaty-kompaktowe/dsc-rx100m7

LCJ-RXK: https://www.sony.pl/electronics/cyber-shot-aparaty-kompaktowe-gorby-oslony-paski/lcj-rxk

Filmową prezentację nowego aparatu RX100 VII można obejrzeć tutaj.

Artykuły, filmy i nowe zdjęcia wykonane najnowszymi aparatami i innymi produktami Sony α można też znaleźć w serwisie https://www.sony.pl/alphauniverse. Ten europejski portal fotograficzny Sony ma 22 wersje językowe i zawiera informacje o produktach i konkursach oraz aktualne listy krajowych wydarzeń związanych z produktami Sony.

[i] Rozdzielczość efektywna, w przybliżeniu.

[ii] Gdy używana jest migawka elektroniczna, dla czasów otwarcia migawki 1/60 s i krótszych.

[iii] Gdy używana jest migawka elektroniczna, w trybie zdjęć seryjnych „Hi”. Dla czasów otwarcia migawki 1/60 s i krótszych.

[iv] Gdy używana jest migawka elektroniczna. Im dłuższy czas otwarcia migawki, tym mniejsza częstotliwość odświeżania ekranu.

[v] Wśród aparatów cyfrowych z niewymiennym obiektywem i przetwornikiem obrazu typu 1,0". Stan na lipiec 2019 r., badanie Sony.

[vi] Pomiar wewnętrzny, norma Camera & Imaging Products Association, przy f = 9,0 mm (szeroki kąt), EV 6,6, automatyce programowej, trybie ustawiania ostrości AF-A i centralnym obszarze AF.

[vii] Tryb ustawiania ostrości w czasie rzeczywistym na oczy zwierząt działa tylko przy fotografowaniu. Nie można go łączyć z funkcją śledzenia ostrości. Nie są rozpoznawane oczy pewnych zwierząt. Efektywność ustawiania ostrości zależy od sceny i właściwości motywu.

[viii] Kąt widzenia (w przeliczeniu na format 35 mm).

[ix] W jednej serii wykonywanych jest siedem fotografii. Ostrość i ekspozycja są nastawiane na pierwsze zdjęcie.

[x] Przy wybranym trybie zapisu „Pojedyncza seria zdjęć: Hi”.

[xi] 3840 × 2160 pikseli. Do nagrywania filmów w formacie XAVC S wymagana jest karta pamięci SDHC/SDXC klasy 10 lub wyższej. Do nagrywania przy przepływności 100 Mb/s wymagana jest karta pamięci SDHC/SDXC UHS-I (U3). Kiedy funkcja „Temp. auto. wyłącz.” jest ustawiona na „Standardowa”, czas wykonywania zdjęć seryjnych jest ograniczony do mniej więcej 5 minut.

[xii] Aby wyświetlać filmy HDR (HLG), należy za pomocą przewodu USB podłączyć ten produkt do telewizora Sony zgodnego z HDR (HLG).

[xiii] W porównaniu z modelem RX100 VI.

[xiv] Aparat pozwala na wybór lewego lub prawego oka zarówno w menu, jak i przy użyciu panelu dotykowego.

[xv] Szerokość × wysokość × głębokość.

[xvi] Kąt kompensacji obrazu przy minimalnej ogniskowej (w porównaniu ze standardowym trybem 4K).

[xvii] Do podłączenia mikrofonu bez użycia zestawu z uchwytem niezbędne jest dodatkowe wyposażenie.

[xviii] Odtwarzanie filmów w aparacie odbywa się w układzie poziomym. Możliwość odtwarzania filmów w pionie zależy od urządzenia.

[xix] Podczas nagrywania interwałowego nie działa funkcja Wi-Fi.

[xx] Nie jest możliwe nagrywanie dźwięku. Wymagana jest karta pamięci SDHC/SDXC klasy 10 lub wyższej.

[xxi] W tym jeden w korpusie aparatu RX100 VII.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net/