Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sprawdź swoje możliwości z nową kamerą Sony Action Cam

Komunikat prasowy   •   Sty 07, 2014 02:00 CET

Z myślą o miłośnikach sportów ekstremalnych firma Sony wprowadza nową kamerę sportową

Nagrane filmy można z łatwością przetworzyć w darmowym programie PlayMemories Home, dostępnym dla systemów operacyjnych Windows i Mac. Funkcja widoku mapy pozwoli nawet na pokazanie przebytej trasy na mapie elektronicznej. Dodatkową zaletą programu jest edycja materiału nagranego w przyspieszonym tempie i możliwość połączenia nagrań z czterech kamer w jeden film z nałożonymi danymi GPS.

Stabilne nagrania na nartach, podczas biegania albo podczas jazdy na rowerze wyboistą ścieżką są zasługą zaawansowanego stabilizatora obrazu SteadyShot, 2,5 raza wydajniejszego niż w poprzednich wersjach.ii Różnica będzie szczególnie dobrze widoczna przy filmowaniu kamerą narażoną na wibrację: na motocyklu, quadzie itp.

Nowy model Action Cam umożliwia zapis filmu z dźwiękiem w tempie 120 i 240 klatek na sekundę. Takie nagrania można później płynnie odtwarzać w zwolnionym tempie — i podziwiać triki wykonywane na rowerze albo skateboardzie.Kamera jest dostarczana w komplecie z pilotem RM-LVR1[iv]: niewielkim, zakładanym na przegub dłoni urządzeniem, którego można używać do podglądu obrazu na żywo, rozpoczynania i zatrzymywania nagrywania, wyświetlania filmów, zmieniania ustawień i — po raz pierwszy! — do zdalnego sterowania nawet pięcioma kamerami AS100VR. Co istotne, wszystkie elementy sterujące są łatwe w użyciu nawet przy noszeniu grubych rękawic narciarskich.

Ciągłe dążenie konstruktorów Sony do doskonałości zaowocowało także lepszą jakością obrazu. Będzie ona zasługą 13,5-megapikselowego przetwornika CMOS Exmor R, nowego, wydajniejszego procesora obrazu BIONZ X oraz udoskonalonego, szerokokątnego obiektywu Zeiss Tessar®, którego kąt widzenia wynosi aż 170°.

Kolejną nowością jest zapis filmów Full HD w nowym formacie XAVC S, w którym maksymalna przepływność obrazu wynosi aż 50 Mb/s. Format ten zapewnia fantastyczną jakość każdej klatki obrazu — nawet przy szybkim panoramowaniu, sprawiającym spore kłopoty wielu innym kamerom.

Dodatkowe możliwości twórcze daje nowy tryb zapisu poklatkowego, w którym kamera automatycznie wykonuje fotografie w wybranych przez użytkownika odstępach: od 1 do 60 sekund. Tak zarejestrowana sekwencja może posłużyć na przykład do szybkiego zaprezentowania długiej podróży. Funkcja obrotu obrazu przyda się natomiast, gdy podczas nagrywania kamera jest przymocowania do kasku, motolotni itp. i obrócona o 180°.

Małym, ale przydatnym dodatkiem w nowym modelu jest druga, umieszczona na górze obudowy lampka kontrolna nagrywania. Pozwala ona na błyskawiczne skontrolowanie stanu nagrywania, gdy kamera znajduje się nisko nad ziemią lub nad wodą. Montaż nowego modelu ułatwia ponadto nowy adapter statywu, dzięki któremu nie trzeba już dokupywać uchwytu ochronnego.

Projektanci kamery wprowadzili też szereg rozwiązań będących ukłonem w stronę doświadczonych filmowców. W kształtowaniu ostatecznego wyglądu nagrania pomagają między innymi dwa ustawienia koloru „Neutralny” i „Żywy”. Ten drugi dodatkowo podkreśla mocne, krzykliwe barwy. Rozwiązaniem zapożyczonym ze sprzętu profesjonalnego jest zapis kodu czasowego[v], który ułatwia synchronizację scen przy montażu nagrań z różnych kamer.Ze sprzętu profesjonalnego wywodzi się także nowa funkcja „bitów użytkownika”. Służy ona do zapisu takich informacji, jak data, godzina czy numer sceny. Dane te, przechowywane w postaci 8-cyfrowej liczby w kodzie szesnastkowym, znacznie ułatwiają montaż filmów nagranych różnymi kamerami.

Funkcja NFC pozwala za jednym dotknięciem połączyć kamerę ze smartfonem Xperia, tabletem Xperia bądź innym współpracującym urządzeniem, a następnie przesłać filmy w celu opublikowania ich w Internecie. Połączenie jednym dotknięciem uruchomi też w smartfonie aplikację PlayMemories Mobile (jeśli jest zainstalowana), służącą między innymi do podglądu obrazu z kamery.

Zaplanowana na lato 2014 r. aktualizacja umożliwi użycie kamery do transmisji na żywo: będzie ona bezprzewodowo przesyłać obraz filmowy do smartfona, ten zaś zretransmituje go do Internetu. W rezultacie obraz z kamery obejrzą na żywo widzowie z całego świata.

W ofercie nie zabraknie też kolejnych akcesoriów, które pomogą jeszcze pełniej wykorzystać potencjał nowego modelu. Do nabycia będzie między innymi zestaw do montażu na rowerze HDR-AS100VRB oraz zestaw do mocowania na ubraniu HDR-AS100VRW.

Zamówienia na nową kamerę sportową Sony Action Cam HDR-AS100VR można już składać na www.sony.pl, a jej sprzedaż w Europie rozpocznie się w kwietniu 2014 r.

Kamera Action Cam – najważniejsze dane techniczne

Przetwornik obrazu

Przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ typu 1/2,3" wykonany w technologii BSI, rozdzielczość 13,5 megapiksela (efektywnie, w przybliżeniu)

Procesor obrazu

BIONZ X

Formaty wideo

XAVC S:MPEG4-AVC/H.264

MP4: MPEG-4 AVC/H.264

Tryby wideo (rozdzielczość)

XAVC S: 60p:1920x1080 60p/50p
30p:1920x1080 30p/25p
24p:1920x1080 24p

MP4: PS (1920 x 1080 60p/50p) / HQ (1920 x 1080 30p/25p) /

STD (1280 x 720 30p/25p) / SSLOW (1280 x 720 120p/100p) /

VGA (640 x 480 30p/25p) / HS120 (HS100) (1280x720 120p/100p) / HS240 (HS200) (800x480 240p/200p)

Typ obiektywu

Zeiss® Tessar

Ogniskowa (w przeliczeniu na format 35 mm)

SteadyShot wyłączony: 17.1 mm (170°)

SteadyShot włączony: 21.8 mm (120°)

Stabilizacja obrazu

SteadyShot (elektroniczny)

Sterowanie wieloma kamerami

Do 5 urządzeń (tylko HDR-AS100VR)

Ustawienia koloru

Żywy/Neutralny

Tryby tematyczne

Automatyczny / Pod wodą

Kod czasowy/Bity użytkownika

Tylko XAVC S

GPS

Wbudowany

Ładowanie przez USB

Tak

Złącze Multi Terminal/Micro USB

Tak (współpraca z urządzeniami zgodnymi ze standardem Micro USB)

Wi-Fi /NFC

Tak, sterowanie jednym dotknięciem

Wymiary
(szer. x wys. x gł.)

Około 24,2 x 46,5 x 81,5 mm

(z wystającymi elementami)

Współpraca z kartami pamięci

MP4: Memory Stick Micro™ (Mark 2)

MP4: karta pamięci microSD/microSDHC/microSDXC (klasa 4 lub wyższa)

XAVC S: karta pamięci microSDXC (klasa 10)

Waga (sama kamera)

Około 67 g

Waga (z dostarczonym akumulatorem)

Około 92 g (z dostarczonym akumulatorem NP-BX1)

Typ akumulatora

NP-BX1 (dostarczony)

Dostarczane wyposażenie

Akumulator (NP-BX1) (1 szt.)

Przewód USB micro (1 szt.)

Instrukcja obsługi (1 szt.)

Obudowa wodoodporna (SPK-AS2) (1 szt.)

Uchwyt samoprzylepny (VCT-AM1) (1 szt.)

Adapter statywu (1 szt.)

------------------------------------------------------------------------------------------

[i] W porównaniu z poprzednimi modelami Action Cam

[ii] W porównaniu z kamerą HDR-AS30V (pomiar Sony)

[iii] Dostarczany w komplecie tylko z modelem HDR-AS100VR, nie z HDR-AS100

[iv] Do użycia funkcji sterowania wieloma kamerami może być wymagana aktualizacja do wersji 2.00. Aktualizacja ta pojawi się z chwilą wprowadzenia produktu na rynek.

[v] Wykorzystanie kodu czasowego będzie możliwa tylko przy edycji nagrań w formacie XAVC S w programie Vegas™ Pro.