Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Startuje konkurs Sony World Photography Awards 2014

Komunikat prasowy   •   Cze 03, 2013 10:00 CEST

W imprezie mogą brać udział nie tylko dla zawodowcy, lecz również amatorzy, młodzież i studenci kierunków związanych z fotografią. Mimo że udział w konkursie jest darmowy, na zwycięzców czeka wiele cennych nagród, zarówno pieniężnych, jak i w postaci najnowszego cyfrowego sprzętu fotograficznego firmy Sony. Prace można zgłaszać już teraz za pośrednictwem serwisu www.worldphoto.org. Ogłoszenie nazwisk zwycięzców nastąpi 30 kwietnia 2014 r. w Londynie.

Konkurs Sony World Photography Awards jest organizowany od sześciu lat. W tym stosunkowo krótkim czasie jury oceniło przeszło 555 tysięcy obrazów zgłoszonych przez fotografów z 230 krajów. Obecnie impreza przyciąga czołówkę międzynarodowej społeczności fotografików i należy do najbardziej znanych światowych konkursów fotograficznych. W zeszłym roku nagroda L’Iris D’Or i tytuł Fotografa Roku przypadły Norweżce Andrei Gjestvang — autorce przejmującego cyklu portretów dzieci i młodzieży ocalałych w lipcu 2011 r. z masakry na wyspie Utøya koło Oslo.

Zdobywca tegorocznej głównej nagrody L’Iris d’Or i tytułu Fotografa Roku 2014 otrzyma 25 tysięcy dolarów USA. Dla Fotografa Roku w kategorii otwartej przewidziano nagrodę w wysokości 5 tysięcy dolarów USA. Zwycięzcy poszczególnych kategorii konkursowych dostaną najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony. Produkty Sony o dużej wartości będą również nagrodą dla uczelni, której reprezentant wygra w programie uniwersyteckim Student Focus. W ubiegłym roku zwyciężczynią programu została studentka ASP im. Jana Matejki w Krakowie, Natalia Wiernik, która została nagrodzona za niezwykły cykl portretów „Protagoniści”.

Zdjęcia laureatów i finalistów tegorocznej edycji zostaną opublikowane w księdze Sony World Photography Awards 2014 i zaprezentowane podczas wystawy w londyńskim Somerset House.

W Sony World Photography Awards 2014 zaplanowano następujące konkursy:

 • Dla zawodowców – 15 kategorii, w których podstawą oceny będzie cykl prac
 • Otwarty – 10 kategorii, w których oceniane będzie pojedyncze zdjęcie
 • Dla młodzieży – 3 kategorie dla uczestników w wieku poniżej 20 lat
 • Program uniwersytecki Student Focus – dla osób w wieku 18-30 lat studiujących kierunki związane z fotografią na wyższych uczelniach

Zgłoszenia na konkurs otwarty i dla młodzieży będą przyjmowane do poniedziałku 6 stycznia 2014 r. do godz. 23:59 GMT. Prace w konkursie dla zawodowców będzie można zgłaszać do czwartku 9 stycznia 2014 r. do godz. 23:59 GMT. Pełną listę kategorii zamieszczono w informacjach uzupełniających.

Zadaniem uczestników programu Student Focus jest wykonanie jednego zdjęcia przeznaczonego do publikacji na czołówce gazety. Obraz może mieć stonowany charakter lub wywoływać posmak sensacji — ważne jest, by zwracał uwagę na kwestię lub zdarzenie , które skłoniły fotografa do wykonania zdjęcia, a potencjalny czytelnik chciał na jego widok dowiedzieć się czegoś więcej. Przyjmowanie prac w programie Student Focus zakończy się 6 grudnia 2013 r.

Kalendarium edycji 2014 przedstawia się napująco:

 • 6 grudnia – zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkurs Student Focus
 • 6 stycznia – zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkurs otwarty i dla młodzieży
 • 9 stycznia – zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkurs dla zawodowców
 • 4 lutego – ogłoszenie listy finalistów konkursów dla zawodowców, otwartego i dla młodzieży
 • 18 lutego – ogłoszenie finalistów programu uniwersyteckiego Student Focus
 • 18 marca – ogłoszenie zwycięzców kategorii w konkursie otwartym i dla młodzieży
 • 31 marca – ogłoszenie zdobywcy nagrody za wybitny wkład w fotografię
 • 30 kwietnia – gala Sony World Photography Awards w Londynie i ogłoszenie zdobywcy nagrody L’Iris D’Or / tytułu Fotografa Roku, zwycięzców w poszczególnych kategoriach dla zawodowców oraz zdobywców tytułów Fotografa Roku w konkursie otwartym, konkursie dla młodzieży i programie uniwersyteckim Student Focus
 • 1 maja do końca maja – wystawa Sony World Photography Awards 2014 w londyńskim Somerset House
Więcej informacji o Sony World Photography Awards i World Photography Organisation można znaleźć na www.worldphoto.org.

Informacje uzupełniające:

Sony World Photography Awards 2014 – pełna lista kategorii:

KONKURS DLA ZAWODOWCÓW

● Architektura

● Kultura i sztuka

● Kampania reklamowa

● Fotografia konceptualna

● Współczesność

● Wydarzenia bieżące

● Moda i uroda

● Krajobraz

● Styl życia

● Natura i dzika przyroda

● Ludzie

● Portret

● Sport

● Martwa natura

● Podróże

KONKURS OTWARTY

● Architektura

● Kultura i sztuka

● Po retuszu

● Słabe oświetlenie

● Natura i dzika przyroda

● Panorama

● Ludzie

● Uśmiech

● Ułamek sekundy

● Podróże

KONKURS DLA MŁODZIEŻY

● Środowisko naturalne

● Portret

● Kultura

Wszystkie konkursy mają charakter otwarty. Zgłaszane zdjęcia muszą być wykonane w 2013 roku. Uczestnicy mogą wziąć udział w konkursie dla zawodowców lub w konkursie otwartym. Nie jest możliwe zgłoszenie udziału w obu konkursach. Pełne warunki uczestnictwa są dostępne na www.worldphoto.org

Zdjęcia z konkursu Sony World Photography Awards 2013 są dostępne za pośrednictwem centrum prasowego World Photography Organisation. Rejestracja na press.worldphoto.org/register

Informacja o World Photography Organisation

WPO wspiera zawodowych fotografików, fotografów-amatorów i studentów kierunków związanych z fotografią. Tworzy globalną płaszczyznę komunikacji, wymiany doświadczeń i prezentacji osiągnięć w takich dziedzinach, jak fotografia dziennikarska, sztuki piękne i fotografia reklamowa. Różne inicjatywy i programy angażują fotografów w działalność komercyjną, kulturalną i edukacyjną, tworząc równocześnie wydarzenia kulturalne dostępne dla szerokiej publiczności. Imprezy organizowane obecnie pod szyldem WPO obejmują konkurs Sony World Photography Awards, program uniwersytecki World Photography Student Focus Competition oraz program Youth on Assignment. Ponadto WPO rozpoczęło prace nad organizacją Photo Shanghai: pierwszych w regionie Azji i Pacyfiku targów sztuki poświęconych fotografii.