Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Student z Krakowa finalistą programu uniwersyteckiego Student Focus w konkursie Sony World Photography Awards 2016

Komunikat prasowy   •   Mar 01, 2016 00:01 CET

  • Polak poleci do Londynu, aby poznać wynik rywalizacji o sprzęt fotograficzny Sony wartości 30 000 euro
  • Ogłoszenie zwycięzcy 21 kwietnia
  • Możliwość pobrania zdjęć ze strony press.worldphoto.org

Adam Żądło, 23-letni student Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, jest jednym z dziesięciorga finalistów programu uniwersyteckiego Student Focus w konkursie fotograficznym Sony World Photography Awards 2016.

Zdjęcie Adama Żądło zatytułowane „Pasterze” zostało wybrane spośród prac nadesłanych przez ponad 400 instytucji edukacyjnych z sześciu kontynentów. Jego autor znalazł się w gronie dziesięciorga fotografów z całego świata, którzy polecą do Londynu, by poznać ostateczny wynik rywalizacji o tytuł zwycięzcy programu Student Focus oraz o główną nagrodę: wart 30 000 euro cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony. Polak ma również szansę na publikację w British Journal of Photography (najstarszym na świecie magazynie o tematyce fotograficznej, współpracującym obecnie z programem Student Focus) oraz na wykorzystanie kanału tego wydawnictwa w serwisie Instagram.

Sony World Photography Awards to największy konkurs fotograficzny na świecie. Program uniwersytecki Student Focus, prowadzony w ramach tej imprezy, stał się już dla wielu studentów przepustką do branżowej czołówki i stworzył młodym fotografom szansę na zdobycie światowego rozgłosu.

— Zdjęcie „Pasterze” powstało w moim rodzinnym Pcimiu — mówi o swojej wyróżnionej pracy Żądło. — Moja rodzina ma tam gospodarstwo hodowlane i to właśnie z niego czerpałem inspiracje. Znalezienie odpowiedniego miejsca w lesie, chodzenie z owcami, dostosowanie się do trudnych warunków (brak światła)... Wszystko to było dla mnie bardzo dużym wyzwaniem. Dużo pomagała mi rodzina. Na zdjęciu widać mojego brata Mateusza („elf z tabletem”) i siostrę Monikę.

— Jestem bardzo szczęśliwy i przejęty, że znalazłem się w finale programu Student Focus — mówi Żądło. Sztuka jest przygodą mojego życia, a to wyróżnienie da mi nowe impulsy do tworzenia prac.

Żądło oraz pozostali finaliści mają obecnie za zadanie wykonać nową serię zdjęć cenionym, pełnoklatkowym aparatem Sony α7 ILCE-7K — będącym jednym ze składników nagrody dla każdego z wyróżnionych studentów. Prace studentów‑finalistów będzie można oglądać od 22 kwietnia do 8 maja w londyńskim Somerset House na wystawie 2016 Sony World Photography Awards Exhibition. Ukażą się one także w dorocznym albumie Sony World Photography Awards.

Cykle zdjęć powstałe w ramach zadania finałowego posłużą ekspertom z jury do wyłonienia jednego zwycięzcy, którego uczelnia otrzyma sprzęt fotograficzny Sony o wartości 30 000 euro.

Nasza uczelnia już po raz trzeci awansuje do finału i chcielibyśmy powtórzyć sukces z 2013 roku, w którym konkurs wygrała Natalia Wiernik — mówi o sukcesie swojego studenta Agata Pankiewicz, wykładająca w Pracowni Fotografii. — Miło mi, że w tym roku student z mojej pracowni na Wydziale Grafiki został dostrzeżony i nagrodzony przez międzynarodowe jury.

  • Finałowe zdjęcia można pobrać z witryny press.worldphoto.org
  • W mediach społecznościowych prosimy używać tagów #SWPA, #SWPAStudentFocus i @WorldPhotoOrg

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2015, wyniósł w przybliżeniu 68 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net