Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Studentka z Polski w finale programu uniwersyteckiego Sony World Photography Awards Student Focus 2013

Komunikat prasowy   •   Lut 19, 2013 01:05 CET

Studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie została zakwalifikowana do finału programu uniwersyteckiego Sony World Photography Awards Student Focus — najpoważniejszego na świecie programu i konkursu dla studentów kierunków fotograficznych.

24-letnia Natalia Wiernik znalazła się w gronie 10 finalistów konkursu Student Focus, a jej praca została wybrana spośród zgłoszeń, które napłynęły z ponad 230 uczelni z całego świata. Teraz przyjdzie jej stanąć w szranki z dziewięciorgiem pozostałych finalistów – z takich krajów jak Nowa Zelandia czy Argentyna. Stawką jest tytuł zwycięzcy programu Student Focus oraz cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony o wartości 35 000 euro, który zostanie przekazany zwycięskiej uczelni.

Zakwalifikowane do finału zdjęcie Natalii Wiernik nosi tytuł „Thanksgiving” (Dziękczynienie) i przedstawia królika, symbol płodności. Powstało podczas warsztatów dla studentów fotografii na krakowskiej ASP, których zadaniem było uchwycić i ukazać klimat świętowania we własnym kraju.

— Fotografia to moim zdaniem jeden z najważniejszych środków ekspresji — mówi Natalia Wiernik. — Kiedy dowiedziałam się, że przeszłam do finału programu Student Focus, byłam zaskoczona i zachwycona. Nie mogę już doczekać się finałowego zadania.

Natalia Wiernik jest studentką V roku w Pracowni Fotografii na Wydziale Grafiki ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Obecnie przygotowuje dyplom w Katedrze Filmu Animowanego, Fotografii i Mediów Cyfrowych pod kierunkiem dr hab. Agaty Pankiewicz, prof. ASP.

— W swoich obrazach Natalia łączy doświadczenie fotografa, malarza i grafika — mówi Agata Pankiewicz, opiekun naukowy polskiej finalistki. — Program studiów na Wydziale Grafiki sprzyja takim interdyscyplinarnym poszukiwaniom. Prace Natalii są wynikiem jej nadzwyczajnej spostrzegawczości, pomysłowości oraz umiejętności właściwego wykorzystania aparatu i narzędzi w postprodukcji. Jej sukces przede wszystkim jest jednak sumą jej 5-letnich, pełnych pasji studiów w obszarze sztuk wizualnych. Nie jestem zaskoczona, że właśnie ten obraz znalazł się na finałowej liście; czuję natomiast wielką satysfakcję, że wartości, które dostrzegłam w tej pracy, zostały docenione w tak prestiżowym konkursie.

Obraz będzie można oglądać od 26 kwietnia do 12 maja w słynnym londyńskim Somerset House w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2013. Zostanie on również opublikowany w wydawanej co roku księdze laureatów Sony World Photography Awards 2013.

Jako finalistka, Natalia Wiernik otrzyma aparat Sony α65, który posłuży jej do realizacji decydującego o zwycięstwie, finałowego zadania. Będzie ono polegało na wykonaniu cyklu 6-10 zdjęć, których motywem przewodnim będzie pojęcie „rodzina”.

Wszyscy finaliści zostaną zaproszeni na koszt WPO do Londynu, gdzie 25 kwietnia podczas gali Sony World Photography Awards nastąpi ogłoszenie zwycięzcy programu Student Focus 2013.

Informacja prasowa o wszystkich finalistach.

www.worldphoto.org/studentfocus

W celu uzyskania dodatkowych informacji oraz zdjęć prosimy o kontakt:
Jill Cotton, World Photography Organisation
+44 (0) 20 7886 3146 / + 44 (0)7557 261 537 / jill@worldphoto.org

Informacje uzupełniające

• Obrazy finalistów można pobrać, wchodząc na www.press.worldohoto.org. W sprawach akredytacji należy kontaktować się z Jill Cotton w World Photography Organisation.

• W gronie dziesięciorga finalistów znaleźli się:
• Afryka – RPA: Zanele Plaatjie, Vaal University of Technology
• Azja – Singapur: Eugene Soh, Nanyang Technological University
• Azja – Indie: Anshul Mehrotra, Jamia Millia Islamia, Delhi
• Europa – Belgia: Andréa Azéma, La Cambre, Bruksela
• Europa – Polska: Natalia Wiernik, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, Kraków
• Europa – Hiszpania: Sarai Rua Fargues, I.E.F.C, Barcelona
• Europa – Walii: Aimee Turner, Coleg Sir Gâr, Carmarthen
• Ameryka Północna – Meksyk: Marcelo Sanchez, Tecnologico de Monterrey, Monterrey
• Oceania – Nowa Zelandia: Kim Annan, The University of Auckland, Auckland
• Ameryka Południowa – Argentyna: Maria Candelaria Rivera Gadea, Escuela Motivarte, Buenos Aires

• Jurorami w programie uniwersyteckim Student Focus 2013 są kolekcjoner zdjęć, kurator wystaw fotograficznych i konsultant W.M. Hunt oraz brytyjscy fotograficy Jonathan Worth i Leonie Hampton. Mieli oni za zadanie wybrać 10 zdjęć finałowych: sześć obrazów z sześciu kontynentów oraz dodatkowo cztery zdjęcia z dowolnego regionu.

• Ci sami jurorzy wybiorą zwycięzcę konkursu, którego nazwisko poznamy 25 kwietnia 2013 r.

• Informacja o World Photography Organisation
WPO wspiera zawodowych fotografików, fotografów-amatorów i studentów kierunków związanych z fotografią. Tworzy globalną płaszczyznę komunikacji, wymiany doświadczeń i prezentacji osiągnięć w takich dziedzinach, jak fotografia dziennikarska, sztuki piękne i fotografia reklamowa. Różne inicjatywy i programy angażują fotografów w działalność komercyjną, kulturalną i edukacyjną, tworząc równocześnie wydarzenia kulturalne dostępne dla szerokiej publiczności. Imprezy organizowane obecnie pod szyldem WPO obejmują konkurs Sony World Photography Awards, program uniwersytecki World Photography Student Focus Competition, festiwal World Photo wraz z imprezami towarzyszącymi oraz program World Photography Focus Programme.