Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Szansa dla wszystkich polskich fotografów: rozpoczęcie konkursu Poland National Award w ramach Sony World Photography Awards 2019

Komunikat prasowy   •   Paź 02, 2018 12:20 CEST

Lokalne talenty fotograficzne przed możliwością wyróżnienia i globalnej promocji

Ogłoszenie specjalistów z branży tworzących jury edycji 2019

Nowe zdjęcia do publikacji są dostępne pod adresem www.worldphoto.org/press

2 października 2018 r. — World Photography Organisation ma przyjemność poinformować o rozpoczęciu polskiej edycji konkursów National Award. Stanowią one tradycyjne już elementy programu konkursowego Sony World Photography Awards. Dzięki nim uczestnicy z ponad 50 krajów, niezależnie od poziomu umiejętności, mają szansę na wyróżnienie w renomowanym konkursie międzynarodowym.

Do konkursu Poland National Award automatycznie kwalifikowani są fotografowie z Polski, którzy zgłosili prace w jednej z 10 kategorii konkursu otwartego. Jury będzie nagradzać pojedyncze zdjęcia z różnych kategorii, takich Architektura, Podróż, Kultura i Fotografia uliczna (pełną listę zamieszczono poniżej).

Nagrodą dla zwycięzcy polskiej edycji konkursu będzie nie tylko cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony, lecz także globalna promocja zdjęcia i jego prezentacja na corocznej wystawie Sony World Photography Awards, która odbędzie się w Londynie w kwietniu 2019 r.

„Rok 2017 był dla mnie bardzo trudny. Czułam, że muszę oczyścić umysł i pobyć trochę w otoczeniu dzikiej przyrody, więc wybrałam się w dwumiesięczną podróż po Stanach Zjednoczonych. Po powrocie zgłosiłam na konkurs jedno ze zrobionych tam zdjęć i, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, zostało ono nagrodzone! To naprawdę ogromna zachęta, by kontynuować przygodę z fotografią i realizować marzenia.” — mówi o swoim zwycięstwie Justyna Zduńczyk, która zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Dzika przyroda” Konkursu otwartego SWPA 2018 oraz lauretka nagrody Poland National Award SWPA 2018.

W organizowanym już od 12 lat konkursie Sony World Photography Awards honorowane są najlepsze fotografie powstałe w okresie ostatnich 12 miesięcy. Prace można bezpłatnie zgłaszać na stronie www.worldphoto.org/swpa. Zwycięzcy i finaliści konkursu mogą liczyć na uznanie i rozgłos na arenie międzynarodowej, będące uzupełnieniem nagród pieniężnych, najnowszego cyfrowego sprzętu fotograficznego Sony oraz ekspozycji na wystawach na całym świecie.

Międzynarodowe jury konkursu tworzą wybitni eksperci z branży fotograficznej, związani na co dzień z muzealnictwem, działalnością wydawniczą, mediami i organizacją festiwali. Kolegium sędziowskie konkursów otwartego, młodzieżowego i konkursów National Award będzie pracować pod kierownictwem Rebecci McClelland, dyrektora fotografii i kierownika działu produkcji artystycznej w agencjach Saatchi & Saatchi i Prodigious (Wielka Brytania).

Pełne biogramy dostępne są pod adresem: https://www.worldphoto.org/sony-world-photography-awards/judges

Kilka rad dla uczestników przekazał Mike Trow, przewodniczący jury konkursu profesjonalnego 2019:

— Atrakcyjność Sony World Photography Awards wynika z szerokiego zakresu tematycznego oraz globalnego zasięgu wybranych obrazów i zawartego w nich przekazu. Uczestnikom radzę, by dokładnie zastanowili się nad wyborem kategorii i mieli przekonanie do tego, co opowiadają za pomocą swoich zdjęć. By prezentowali własne postrzeganie świata, unikając banału. Techniki i style fotografowania stają się bardziej śmiałe i dynamiczne, zatem niezbędna jest także doskonała technika. Aby zaimponować jurorom o uznanym dorobku, trzeba wykazać się doskonałym materiałem zdjęciowym oraz umiejętnością jego edycji w taki sposób, by praca była spójna, piękna i dynamiczna.

Kalendarium wydarzeń

Przyjmowanie prac na konkurs Sony World Photography Awards 2019 kończy się w następujących terminach:

●30 listopada 2018 r. (godz. 14.00) — konkurs studencki

●4 stycznia 2019 r. (godz. 14.00) — konkursy otwarty, młodzieżowy i National Award

●11 stycznia 2019 r. (godz. 14.00) — konkurs profesjonalny

Ogłoszenie listy finalistów konkursów otwartego i młodzieżowego nastąpi 5 lutego 2019 r. Nazwiska zwycięzców w konkursach otwartym i National Award zostaną podane 26 lutego 2019 r. Publikację listy finalistów konkursów profesjonalnego i studenckiego zaplanowano na 2 kwietnia 2019 r. Zdobywca tytułu Fotograf roku, zwycięzcy konkursów otwartego, studenckiego i młodzieżowego oraz zwycięzcy poszczególnych kategorii profesjonalnych zostaną ogłoszeni 17 kwietnia 2019 r.

Kontakt dla prasy:

Dział prasowy World Photography Organisation

+ 44 20 7886 3043 / press@worldphoto.org

*****

INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE

KONKURSY I KATEGORIE SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS 2019 — pełne opisy kategorii znajdują się tutaj

Konkurs profesjonalny — ocenie podlega całość przedstawionego materiału.

Kategorie: Architektura / Zadanie / Kreatywność / Odkrycie / Dokument / Krajobraz / Świat natury i dzika przyroda / Portret / Sport / Martwa natura

Konkurs otwarty — ocenie podlega pojedyncze zdjęcie.

Kategorie: Architektura / Kultura (przy wsparciu serwisu Culture Trip) / Kreatywność / Ruch / Krajobraz / Świat natury i dzika przyroda / Portret / Martwa natura / Fotografia uliczna / Podróż (przy wsparciu kolei Eurostar)

Konkurs młodzieżowy — dla fotografów w wieku od 12 do 19 lat. Oceniane będzie pojedyncze zdjęcie związane z tematem „Różnorodność”.

Konkurs studencki — dla studiujących na kierunkach związanych z fotografią. Oceniany będzie cykl zdjęć na zadany temat związany z hasłem „Ewolucja”.Finaliści otrzymają zadanie przygotowania kolejnego cyklu o wskazanym temacie.

Konkursy National Award — wyróżniane są lokalne talenty fotograficzne z ponad 50 krajów.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net/

Informacja o World Photography Organisation
World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działamy w blisko 180 krajach, a naszym celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczycimy się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — najbardziej różnorodny na świecie konkurs fotograficzny — oraz PHOTOFAIRS: międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii odbywające się w Szanghaju i San Francisco. Więcej informacji podano na stronie www.worldphoto.org

Sony Imaging Products & Solutions Inc. jest podmiotem całkowicie zależnym od Sony Corporation, odpowiedzialnym za produkty i rozwiązania do obrazowania cyfrowego — od aparatów konsumenckich poprzez rozwiązania dla telewizji i użytkowników profesjonalnych po sektor medyczny.