Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sześcioro polskich fotografów na liście finalistów Sony World Photography Awards — największego na świecie konkursu fotograficznego

Komunikat prasowy   •   Lut 24, 2015 01:01 CET

 • Fotografowie zgłaszali swoje prace w kategoriach otwartych i profesjonalnych
 • Rekordowa liczba zgłoszeń — 173 444 prace ze 171 krajów
 • Prace finalistów będzie można oglądać w londyńskim Somerset House od 24 kwietnia do 10 maja
 • Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 23 kwietnia. Łączna pula nagród wynosi 30 000 dolarów, laureaci otrzymają także cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony
 • Zdjęcia można zobaczyć na stronach press.worldphoto.org oraz Image.net

Sześcioro fotografów z Polski znalazło się na ogłoszonej dziś liście finalistów Sony World Photography Awards — największego na świecie konkursu fotograficznego.

Finaliści i kategorie, w których zgłosili swoje prace:

 • Joanna Bałaś, kategoria profesjonalna, Architektura
 • Bogusława Trela, kategoria profesjonalna, Współczesność
 • Tomasz Lazar, kategoria profesjonalna, Portret
 • Marcin Klocek, kategoria profesjonalna, Sport
 • Adrian Jaszczak, kategoria otwarta, Kultura i sztuka
 • Wojciech Kruczyński, kategoria otwarta, Panorama

Zdjęcia zakwalifikowane do listy finałowej wybrano spośród 173 444 prac ze 171 krajów — to największa liczba zgłoszeń w ośmioletniej historii konkursu i wzrost o 24% w stosunku do jego ubiegłorocznej edycji.

W kategoriach otwartych oceniano pojedyncze zdjęcia, w kategoriach profesjonalnych — serie zdjęć.

Teraz finaliści będą walczyć o pierwsze miejsce w poszczególnych kategoriach — zwycięzcy otrzymają najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony. Laureatów w kategoriach otwartych poznamy 31 marca; nazwiska trzynastu zwycięzców poszczególnych kategorii profesjonalnych zostaną ujawnione 23 kwietnia w czasie ceremonii wręczenia nagród w Londynie.

Na tej samej uroczystości ogłoszony zostanie zdobywca nagrody L’Iris d’Or i tytułu Fotografa Roku w kategorii profesjonalnej. Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 dolarów. Poznamy także zwycięzców w kategorii młodzieżowej i studenckiej. Zdobywca tytułu Fotografa Roku w kategorii otwartej otrzyma nagrodę w wysokości 5000 dolarów.

Zdjęcia sześciorga polskich finalistów będą prezentowane w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2015 w londyńskim Somerset House w dniach od 24 kwietnia do 10 maja. Na wystawie zobaczymy także zdjęcia, filmy i albumy o fotografii autorstwa Elliotta Erwitta, laureata nagrody za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię.

Sony World Photography Awards to konkurs mający na celu wyróżnienie i nagrodzenie najlepszych współczesnych zdjęć wykonanych w ubiegłym roku. Udział w nim biorą fotografowie o różnych umiejętnościach. Konkurs obejmuje pięć podstawowych kategorii: profesjonalną, otwartą, młodzieżową, studencką i smartfonową. Więcej informacji o konkursie i nagrodach można znaleźć na stronie www.worldphoto.org

Astrid Merget Motsenigos, dyrektor kreatywna World Photography Organisation i organizatorka konkursu, tak komentowała prace fotografów, którzy znaleźli się w tym roku w gronie finalistów:

„Celem konkursu Sony World Photography Awards jest docenienie utalentowanych artystów ze świata fotografii. Po raz kolejny prace finalistów ukazały energię, różnorodność i umiejętności zarówno uznanych profesjonalistów, jak — co równie ważne — coraz liczniejszej armii amatorów, dla których znalezienie się w grupie finalistów oznacza uznanie i wyjątkową szansę.

Rekordowa liczba zgłoszeń była dla naszych jurorów ogromnym wyzwaniem. Obecnie z dumą prezentujemy finałowe prace, które naprawdę ukazują wszystko to, co najlepsze w fotografii.”

UWAGA: 

 • Prace finalistów można pobrać ze stron press.worldphoto.org oraz Image.net
 • W mediach społecznościowych można używać tylko zdjęć z kategorii młodzieżowej i otwartej. Wszystkie fotografie muszą zawierać informacje o autorze.
 • Zdjęcia zamieszczane w serwisie Twitter prosimy oznaczyć #SWPA oraz tagiem @WorldPhotoOrg.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2014, wyniósł w przybliżeniu 75 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net