Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

UNLTD. – rusza aukcja charytatywna unikatowych obiektów pod telewizor zaprojektowanych przez polskich designerów

Komunikat prasowy   •   Gru 04, 2013 11:00 CET

W projekcie UNLTD., organizowanym przez Sony oraz Pies Czy Suka, wzięło udział pięciu artystów / duetów artystycznych: Kompott, Beton, Lange&Lange, Malafor oraz Magdalena Tekieli. Ich zadaniem było wykonanie instalacji / obiektu / mebla pod telewizor Sony BRAVIA serii W9. Każdy z artystów stworzył unikalny prototyp mebla, który doskonale podsumowuje hasło UNLTD. (unlimited) i równie dobrze komponuje się z nowoczesnym produktem Sony.

Mebel autorstwa Magdaleny Tekieli reprezentuje prosty, elegancki i wysublimowany styl nawiązujący do skandynawskiego designu. Obiekt wykonany jest z litego drewna dębowego. Zewnętrznie pokryty jest lakierem typu piano w kolorze czarnym. Nóżki natomiast wykonane są ze stali malowanej proszkowo na kolor czarny. Mebel posiada cztery wyjmowane szuflady od frontu oraz boczne uchylne schowki. Całość mebla zamykana jest roletą.

Obiekt autorstwa studia MALAFOR nosi nazwę "SELEKTOR". Jest to komplet składający się z mebla pod telewizor oraz z krzesła, na którym telewizję można oglądać. Zainstalowane okiennice można zamknąć by zasłonić telewizor lub programy, których nie chce się oglądać – “selektor wizji”. Mebel wykonany jest z płyty poliuretanowej, a skrzydła okiennic z aluminium. Krzesło do oglądania jest zaprojektowane tak, by pomiędzy telewizorem a oglądającym stworzył się swoisty dialog- oglądający jest odseparowany od innych bodźców wzrokowych za pomocą osłon z boków krzesła.

Pomysłem studia Lange&Lange w konstrukcji pod Sony BRAVIA serii W9 było zaburzenie logicznego postrzegania cienia. Wykorzystanie pomysłu przyniosło niezwykle oryginalny efekt, który daje do myślenia i nie pozwala się skupiać wyłącznie na obrazie telewizora. Aluminiowa konstrukcja wykonana jest ze szkła i blachy lakierowanej proszkowo. Mebel jest podświetlony oświetleniem LED.

Interpretacja mebla autorstwa Krystiana Kowalskiego ze studia Kompott to próba znalezienia fizycznego otoczenia dla nowoczesnych technologii. Punktem wyjścia dla stworzenia projektu była najważniejsza według Kowalskiego cecha technologii telewizora Sony, czyli bogactwo kolorów. Lekka ażurowa forma, zestawiona z geometrycznymi bryłami o łagodnych pastelowych kolorach, jest propozycją współczesnego mebla korespondującego z nowoczesną technologią telewizora. Akcesoria zaprojektowane są tak, aby mogły zmieniać swoje miejsce w obrębie mebla.

Twórcom ze studia Beton oglądanie telewizji kojarzy się z pochmurną, deszczową pogodą. Telewizyjna deszczowa chmura jest wykonana ze stalowej blachy o grubości 2 mm. Chmura stoi na "strugach deszczu" – 13 cienkich stalowych nóżkach, pionowych i skośnych. Nóżki przymocowane są do długiego, prostego blatu, na którym może stanąć telewizor. Blat – z dwóch stron, symetrycznie – jest zakończony giętymi numerycznie wywinięciami.


„PRZETWORY odkrywają młode talenty w świecie designu oraz pokazują, że projektowanie może iść w zgodzie z odpowiedzialnością za środowisko
i zrównoważonym rozwojem. Jest nam bardzo milo, że Sony to doceniło i zechciało nie tylko zaprezentować swój projekt podczas naszej imprezy, ale także wesprzeć nasze działania dochodami z aukcji, szczególnie, że projekty UNLTD. są szczególnie udane” – powiedziała Monika Brzywczy, organizatorka festiwalu „Przetwory”.

Obiekty można oglądać do 3 grudnia br. w Pies Czy Suka przy ul. Szpitalnej 8A w Warszawie, a następnie na festiwalu Przetwory w warszawskim Soho Factory w dniach 14-15 grudnia 2013r. To właśnie na koniec Przetworów odbędzie się kulminacja aukcji obiektów, z której pieniądze zostaną przeznaczone na Stowarzyszenie Artanimacje od ośmiu lat organizujące Rezydencję Twórczego Recyclingu PRZETWORY.

Aby wziąć udział w aukcji należy wejść na poniższe adresy:

Aukcja odbywa się w dniach 02-15 grudnia 2013r.

Embed Video

Więcej informacji na temat projektu znajduje się pod adresem: www.sony.pl/unltd oraz na http://www.facebook.com/piesczysuka

Więcej informacji na temat nowych produktów Sony BRAVIA znajduje się na: http://www.sony.pl/product/tv-102-40-lcd/kdl-40w905a, http://www.sony.pl/product/tv-139-55-lcd/kd-55x9005a