Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Urzekające piękno jaskiń lodowych Islandii

Komunikat prasowy   •   Lis 26, 2015 01:01 CET

Technologia przetworników obrazu Sony pozwala dokładniej obejrzeć cuda natury — dawniej niemożliwe do sfotografowania w taki sposób.

  • Niezwykła ostrość i szczegółowość fotografii ukazuje tajemne piękno jaskiń w jednym z największych europejskich lodowców: Vatnajökull.
  • Przetwornik obrazu jest sercem każdego aparatu. Od jego właściwości zależy ilość przechwytywanego światła i szczegółów utrwalanych na zdjęciach. Dzięki postępowi w technologii przetworników obrazu Sony użytkownicy najnowszych aparatów Sony mogą wykonać idealnie ostre zdjęcia nawet w skrajnie słabym oświetleniu — które dawniej uniemożliwiało fotografowanie.
  • Niezwykła seria zdjęć ukazuje nieziemskie jaskinie lodowe Islandii, których jaskrawoniebieskie, pęcherzykowate ściany przywodzą na myśl świat podwodny. Fotografie ukazują także płynące wodospady, idealnie przejrzyste szczeliny lodowe oraz tunele przecinające tę mroźną fortecę.

Ten nadzwyczajny cykl zdjęć ukazuje jaskinie lodowe w lodowcu Vatnajökull na Islandii. Fotografie powstały dzięki nowej technologii przetworników obrazu Sony, pozwalających uzyskać wyjątkową ilość szczegółów przy słabym oświetleniu.

Lodowiec Vatnajökull stale przesuwa się i zmienia, odsłaniając skomplikowane systemy jaskiń, które już po kilku tygodniach zmieniają się w nowe twory.

Fotograf Mikael Buck oraz renomowani lokalni przewodnicy Einar Runar Sigurdsson i Helen Maria odkrywali ten mroźny świat, używając najnowszych aparatów cyfrowych Sony: α7R II z pierwszą na świecie pełnoklatkową matrycą w technologii BSI, łączącą bardzo wysoką rozdzielczość z bardzo dużą czułością, RX10 II oraz RX100 IV z pierwszym na świecie przetwornikiem obrazu „stacked CMOS” Exmor RS typu 1,0", który fantastycznie spisuje się w warunkach słabego oświetlenia i dużego kontrastu. Zdjęcia wykonano bez żadnych zewnętrznych źródeł — wyłącznie w świetle zastanym, które przesącza się przez lodowe ściany grot.

Pokazane na zdjęciach jaskinie ożywają. Widać subtelności ich naturalnej rzeźby, delikatną strukturę sopli oraz gładkość i marmurkową fakturę ścian formujących się w nieustannym ruchu. Fotografie przedstawiają też mgliste ciągi wodne w mroźnej twierdzy i lodowate wodospady, które opadając, przekształcają jaskrawoniebieskie ściany groty. Aby pokazać skalę i majestat niebieskiej jaskini, Buck sfotografował także lokalnego wspinacza pokonującego jej ścianę.

Badam te jaskinie lodowe z Local Guide już od lat — mówi Helen Maria z firmy Local Guide, najstarszego na Islandii biura przewodników górskich. — Być tu, w ich wnętrzu, to naprawdę wspaniałe przeżycie. Tym większe, że ma się świadomość ulotności oglądanych widoków. Technologia przetworników obrazu Sony pozwala utrwalać te twory natury i ich misterne piękno z większą niż kiedykolwiek ilością szczegółów. Wrażenie jest naprawdę magiczne, a ta seria zdjęć oddaje je lepiej niż jakakolwiek wcześniejsza. Mam nadzieję, że dzięki niej pojawi się tu znacznie więcej osób.

Jeszcze kilka lat temu wykonanie takich zdjęć wymagałoby zabrania na lodowiec pokaźnego zestawu sprzętu, oświetlenia i innych akcesoriów, co oczywiście stanowiłoby poważne obciążenie fotografa — mówi Yann Salmon Legagneur, dyrektor ds. marketingu produktów do obrazowania cyfrowego w Sony Europe. — Matryce modeli Sony z serii α7 i RX sprawiły jednak, że dziś do uzyskania niesamowitych zdjęć przy słabym oświetleniu fotograf potrzebuje tylko niedużego aparatu.

Firma Sony jest liderem w technologii przetworników obrazu i ich produkcji. Jej udział w globalnym rynku matryc obrazujących wynosi około 50%. Sony systematycznie pokonuje kolejne bariery i ograniczenia techniczne przetworników — i właśnie dzięki temu powstają takie zdjęcia. W tym roku firma zamierza wprowadzić na rynek kolejne dwa zaawansowane modele matryc, będących fundamentalnym elementem każdego aparatu. Dzięki nim firma będzie mogła umacniać swoją pozycję w branży.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2015, wyniósł w przybliżeniu 68 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net