Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Wizja przyszłości robotyki i sztucznej inteligencji na wystawie Milan Design Week

Komunikat prasowy   •   Kwi 09, 2019 10:00 CEST

Firma Sony pokazuje, jak roboty mogą wzbogacić życie i społeczeństwo

  • Wystawa „Affinity in Autonomy” (Podobieństwo w autonomii) ukazuje świat, w którym sztuczna inteligencja i technologia są ściślej zintegrowane z codziennym życiem ludzi; ważnym tematem jest także głębsza analiza relacji między ludźmi a robotami
  • Autorzy wystawy analizują emocje, towarzyszenie człowiekowi i zachowanie się automatów; przyglądają się także temu, jak ludzie wchodzą w interakcje i współegzystują z robotami dziś, jak może to wyglądać w przyszłości i jaki wpływ na nasze zmysły ma technologia
  • Od stworzenia w 1999 r. swojego pierwszego robota rozrywkowego AIBO firma Sony nieustannie poszerza swoją wiedzę i zrozumienie sztucznej inteligencji i robotyki

Od 9 do 14 kwietnia firma Sony będzie prezentować swoją wizję wzbogacania ludzkiego życia przez robotykę na wystawie Milan Design Week.

Ekspozycja skupia się na przyszłych relacjach między ludźmi a robotami zdolnymi do odczuwania emocji. Stanowi próbę pokazania, że kiedy my, ludzie, poczujemy, iż nasi automatyczni przyjaciele naprawdę żyją, zaczniemy dostrzegać w nich podobieństwo i odczuwać rodzaj powinowactwa.

Osoby odwiedzające wystawę będą mogły przejść przez różne „strefy” ukazujące pięć najważniejszych obszarów interakcji między ludźmi a robotami:

1. Przebudzenie (Awakening): pierwsza strefa ma zwiększyć świadomość sensoryczną i umożliwić doświadczenie nowego typu inteligencji: ściana światła i dźwięku poprowadzi zwiedzających w przyszłość, gdzie będą mogli zobaczyć, jak ludzie wchodzą w interakcje z robotami na nowe, nieoczekiwane sposoby.

2. Autonomia (Autonomous): ta przestrzeń pozwala odkryć kwestie związane z niezależnością i wolną wolą robotów. Jej centralną część zajmuje wahadło, a wchodzących gości wykrywają autonomiczne byty. Sprawia to, że odwiedzający zmuszeni są zrewidować własne odczucia i reakcje.

3. Zgodność (Accordance): tę strefę wypełniają kule, a każda z nich ma własną, indywidualną osobowość. Kule łączą się ze sobą, współpracują, działają zgodnie z sąsiednimi obiektami. Nieprzewidywalne działania tych robotów mogą nawet doprowadzić do tworzenia się ich społeczności.

4. Afiliacja (Affiliation): dzięki ciągłym interakcjom z ludźmi roboty rozwijają się zarówno intelektualnie, jak i emocjonalnie, o czym można przekonać się w tym pomieszczeniu. Zrozumienie tej symbiotycznej relacji pozwoli zwiedzającym lepiej wyobrazić sobie przyszłość, w której roboty będą sprawiały wrażenie bardziej żywych.

5. Asocjacje (Association): w przyszłości roboty będą odgrywać integralną rolę w naszym życiu, w społeczeństwie i infrastrukturze. W ostatniej części wystawy zwiedzający będą musieli zadać sobie pytania o to, co sądzą na temat przyszłego „podobieństwa w autonomii” ludzi i robotów.

— Wystawa „Affinity in Autonomy” ukazuje stale ewoluującą relację między ludźmi a technologią — komentuje Yutaka Hasegawa, dyrektor Creative Center. — To spojrzenie na to, jak może wyglądać przyszłość robotyki opartej na sztucznej inteligencji poprzez analizę inteligencji i emocji robotów.

Od chwili powstania Creative Center w 1961 r. firma Sony przoduje w dziedzinie projektowania i innowacji, zachowując wierność zasadom głoszonym przez swoich założycieli: „Rób to, czego nikt wcześniej nie zrobił” oraz „Bądź zawsze o krok przed innymi”.

Od stworzenia w 1999 r. AIBO, pierwszego w historii robota mającego służyć rozrywce, firma Sony nieustannie rozwija swoją wiedzę i rozumienie zjawiska sztucznej inteligencji. Wystawa nawiązuje do pozycji Sony w tej dziedzinie; ewolucja emocji i zachowań robotów prowadzi do uczenia się i rozwoju, w czym istotną rolę odgrywa towarzyszenie człowiekowi.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net/

Informacje o wydarzeniu:

Nazwa: Affinity in Autonomy

Miejsce: Spazio Zegna, Via Savona, 56/A, Mediolan

Termin: Od wtorku 9.04 do niedzieli 14.04

Szczegóły: Strona internetowa sony.net/AiA/

Instagram: www.instagram.com/sonydesign_official/

Główne technologie wykorzystane na wystawie:

W eksponatach na wystawie „Affinity in Autonomy” wykorzystane zostały czołowe technologie przetworników obrazu Sony. Kamery stereoskopowe z wykonanym w technologii BSI przetwornikiem obrazu ToF (Time-of-Flight) i przeznaczony do czujników przetwornik obrazu CMOS z globalną migawką dają nowe możliwości interakcji dzięki wykrywaniu warunków w otoczeniu ludzi i robotów.

- Przetwornik obrazu ToF wykonany w technologii BSI

Wyznaczanie odległości za pomocą technologii ToF odbywa się poprzez pomiar czasu, w którym światło ze źródła dociera do obiektu, a po odbiciu od niego wraca do matrycy. Przetworniki obrazu ToF wyznaczają odległość dla każdego z pikseli, co pozwala na tworzenie dokładnych map głębi.

Nowy przetwornik CMOS jest wykonany w technologii BSI. Zwiększa ona dokładność wykrywania odbitego światła ze względu na wyższą czułość przetwornika.

- Przeznaczony do czujników przetwornik obrazu CMOS wyposażony w globalną migawkę (IMX418)

Ten nowy produkt wykorzystuje zalety przetwornika obrazu CMOS Sony z funkcją globalnej migawki zapobiegającej zniekształceniom w płaszczyźnie ogniskowej, a dodatkowo cechuje się mniejszym poborem mocy.

Jego kąt widzenia o proporcjach 1:1 minimalizuje utratę informacji o obrazie spowodowanych nachyleniem urządzenia, gdy kamera jest zamontowana z przodu, z tyłu, u góry, u dołu, z lewej lub z prawej strony wyświetlacza HMD, drona lub robota autonomicznego.

Informacje o Sony Creative Center

Firma Sony zawsze przodowała w dziedzinie projektowania i jako jedna z pierwszych stworzyła własne studio projektowe. Powstały w 1961 r. dział Sony Design wypracował sobie reputację czołowego, wielokrotnie nagradzanego zespołu projektowego. Dziś jego wartość i wkład w działalność firmy wykraczają poza proste projektowanie produktowe: dział ma także stale rosnące portfolio biznesowe w takich dziedzinach, jak medycyna, finanse, edukacja i rozrywka. Projektanci starają się przekształcać wartości funkcjonalne i innowacje w doświadczenie emocjonalne, między innymi w ramach „Projektu doświadczenia percepcyjnego”.

Więcej informacji o Sony Design można znaleźć pod adresem www.sony.net/design

Definicje

„Sztuczna inteligencja” („AI”) oznacza dowolną funkcjonalność (lub umożliwiającą ją technologię), która przetwarza informacje w celach postrzeganych przez ludzi jako „inteligentne” i która realizowana jest przez maszynowe uczenie się na podstawie danych lub przez zastosowanie określonych reguł lub wiedzy wyodrębnionych określonymi metodami.

Wskazówki etyczne grupy Sony dotyczące sztucznej inteligencji

We wrześniu 2018 r. firma Sony sformułowała Wskazówki etyczne Sony Group dotyczące sztucznej inteligencji mające na celu wzmocnienie pozycji ludzi i zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności osobom korzystającym z produktów opartych na sztucznej inteligencji.