Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

World Photography Organisation ogłosiło nazwiska finalistów tegorocznych konkursów: studenckiego i młodzieżowego

Komunikat prasowy   •   Mar 10, 2020 15:30 CET

World Photography Organisation ogłosiło nazwiska finalistów dwóch tegorocznych konkursów: studenckiego i młodzieżowego. Przekazano także nowe informacje o projektach fotograficznych zrealizowanych dzięki grantom studenckim za rok 2019 r. Prace finalistów konkursów studenckiego i młodzieżowego oraz studentów nagrodzonych grantami będzie można obejrzeć w kwietniu na wystawie Sony World Photography Awards 2020 w londyńskim Somerset House.

FINALIŚCI KONKURSU STUDENCKIEGO

Na liście finalistów konkursu studenckiego znalazły się prace dziesięciorga studentów najlepszych wyższych uczelni z całego świata. Ich zadaniem było przygotowanie serii od 5 do 10 zdjęć na dwa zadane tematy. Wszyscy finaliści otrzymali cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony, który ułatwi im dokończenie projektu. Zwycięzca konkursu zdobędzie tytuł Fotografa roku w konkursie studenckim, a jego uczelnia otrzyma sprzęt fotograficzny firmy Sony o wartości 30 000 euro.

Pierwszym z tematów konkursowych był Invisible Lines (Niewidzialne linie). Studenci mieli za zadanie opowiedzieć na zdjęciach o ludziach, którzy starają się pokonywać niewidzialne bariery — biologiczne, społeczne lub intelektualne. Cykl Reyada Abedina (Bangladesz, Counter Foto — A Center for Visual Arts) zatytułowany The Name of My City is Dust and Smoke and Life (Moje miasto zwie się pył, dym i życie) ukazuje Dhakę — rodzinne miasto autora, w którym szybki rozwój infrastruktury i naruszenie granic między naturą a budowlami człowieka miały katastrofalny wpływ na równowagę ekologiczną w samym mieście i jego otoczeniu. Z kolei Ioanna Sakellaraki (Grecja, Royal College of Art) w projekcie The Truth is in The Soil (Prawda jest w ziemi) przedstawiła tradycyjne społeczności zawodowych płaczek, mieszkanek półwyspu Mani w Grecji. Podejmując temat osobistego żalu i straty, Sakellaraki ukazuje sylwetki płaczek w zestawieniu z abstrakcyjnymi tłami, oddającymi związek i pogodzenie się ze śmiercią.

Do najciekawszych prac poświęconych drugiemu tematowi - Sustainability Now (Równowaga ekologiczna dziś), należy cykl Guardians (Strażnicy) autorstwa Fangbina Chena (Chiny, Qilu University of Technology). Fotograf pokazał starania, jakie podejmowała jego lokalna społeczność, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zdjęcia Chena, odwołujące się do drapieżnictwa jako możliwej przyczyny epidemii, stanowią wezwanie do przemyślenia związków ludzi ze światem natury. Z kolei cykl Roots of Cause (Praprzyczyna) Arantzy Sánchez Reyes (Meksyk, LCI Monterrey) stanowi refleksję nad wysiłkiem mieszkańców Monterrey — jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast Ameryki Łacińskiej — pragnących odzyskać równowagę z przyrodą poprzez wprowadzanie bardziej zrównoważonego stylu życia.

Do finału awansowali także: Micaela del Sol Angulo (Peru, Centro de la Imagen), Robin Ansart (Francja, Ecole Nationale Supérieure Louis-Lumière), Amy Davis (RPA, CityVarsity Cape Town), Ashley Tofa (Nowa Zelandia, The University of Auckland), Tobia Faverio (Włochy, Nuova Accademia di Belle Arti) oraz Chip Skingley (Wielka Brytania, University of the West of England — Bristol).

Jury tegorocznego konkursu studenckiego przewodniczy Tim Clark — kurator, pisarz i redaktor naczelny magazynu 1000 Words.

GRANTY STUDENCKIE SONY 2019

Najnowsze granty dla studentów otrzymali trzej finaliści konkursu studenckiego Sony World Photography Awards 2019: Joel Davies (Wielka Brytania), Sam Delaware (USA) i Tobias Kobborg Kristensen (Dania). Każdy z nich mógł wydać 3500 dolarów, by używając aparatów Sony przygotować projekt Changing Cities (Zmieniające się miasta), dokumentujący ekologiczne inicjatywy w różnych miastach.

Wyniki ich pracy zostaną zaprezentowane na wystawie Sony World Photography Awards 2020. Znajdą się na niej następujące cykle:

We Reap What We Sow (Jaki siew, taki plon) Joela Daviesa ukazuje działalność organizacji dobroczynnej Freightliners Farm z dzielnicy Islington w Londynie, będącej najgęściej zaludnionym obszarem Wielkiej Brytanii. Zdjęcia Daviesa dokumentują pracę ochotników i gości w gospodarstwie, które stanowi niesłychanie potrzebny obszar zieleni i pomoc dla gminy. Cellular Culture (Kultura komórkowa) Sama Delaware’a to przedstawienie nowatorskich badań prowadzonych przez producenta żywności z San Francisco, firmę JUST Inc., która poszukuje sposobu laboratoryjnej produkcji mięsa w celu ograniczenia wpływu na zasoby naturalne Ziemi. Cykl Green Copenhagen (Zielona Kopenhaga) Tobiasa Kobborga Kristensena ukazuje natomiast działania i inicjatywy władz oraz mieszkańców miasta pragnących, by w 2025 roku Kopenhaga jako pierwsza stolica na świecie osiągnęła neutralność pod względem emisji dwutlenku węgła.

FINALIŚCI KONKURSU MŁODZIEŻOWEGO

Konkurs młodzieżowy 2020 odbywał się w nowej formule, której celem było stworzenie młodym fotografom dodatkowych możliwości. W rezultacie liczba zgłoszeń wzrosła o ponad 50%. Od czerwca do grudnia 2019 r. uczestnicy mogli nadesłać do 3 zdjęć na zadany temat miesiąca, taki jak krajobraz, podróż, portret czy fotografia uliczna. Zwycięzcy poszczególnych edycji miesięcznych automatycznie awansowali do finału konkursu o tytuł Fotografa roku w kategorii młodzieżowej 2020.

W gronie finalistów znaleźli się:

Jason Chen (USA, 17 l., Krajobraz, czerwiec 2019), który ukazał majestatyczną rzekę i wodospad znane jako Wielki Kanion Yellowstone. Dita Suci Putri Rahmawati (Indonezja, 18 l., Środowisko naturalne, lipiec 2019 r.), autor zdjęcia ukazującego zanieczyszczenia i niebezpieczne warunki życia na wysypisku śmieci TPST Piyungan w okręgu Yogyakarta. Bruce Bai (Chiny, 17 l., Natura i dzika przyroda, sierpień 2019) za zdjęcie przedstawiające spokojną taflę jeziora Qinghai w Chinach. Ram Kaushalyan (Indie, 17 l., Podróż, wrzesień 2019 r.), który utrwalił twarz młodej kobiety podczas przygotowań do Mahaśiwaratri — corocznego święta obchodzonego przez wyznawców boga Śiwy. Kolton Almany (USA, 16 l., Portret, październik 2019), autorka portretu w scenerii biblioteki symbolizującej różne rozdziały i historie w życiu ludzi. Hsien-Pang Hsieh (region Tajwan, 19 l., Fotografia uliczna, listopad 2019), którego zdjęcie przedstawia pozornie szybko idącego, a w rzeczywistości stojącego, mężczyznę. Zamysłem autora było ukazanie dużego tempa życia i zachęta, by czasem trochę zwolnić. Liam Moynihan (USA, 17 l., Temat dowolny, grudzień 2019) za czarno-białe, kontrastowe zdjęcie trzech chłopców grających w piłkę na obozie letnim w Worton w stanie Maryland.

Przewodniczącą jury konkursu młodzieżowego jest Gisela Kayser, dyrektor zarządzająca i dyrektor artystyczny berlińskiej galerii Freundeskreis Willy-Brandt-Haus e.V. Nagrodą dla zwycięzcy będzie cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony, który pomoże rozwijać talent.

FINALIŚCI KONKURSU STUDENCKIEGO 2020

  • Reyad Abedin, Bangladesz

Counter Foto – A Center for Visual Art

  • Robin Ansart, Francja

Ecole Nationale Supérieure Louis-Lumière

  • Micaela Del Sol Angulo, Peru

Centro de la Imagen

  • Fangbin Chen, Chiny kontynentalne

Qilu University of Technology

  • Amy Davis, RPA

CityVarsity Cape Town

  • Tobia Faverio, Włochy

NABA Nuova Accademia di Belle Arti

  • Ioanna Sakellaraki, Grecja

Royal College of Art (Wielka Brytania)

  • Arantza Sánchez Reyes, Meksyk

LCI Monterrey

  • Chip Skingley, Wielka Brytania

University of the West of England

  • Ashley Tofa, Nowa Zelandia

The University of Auckland

FINALIŚCI KONKURSU MŁODZIEŻOWEGO 2020

KRAJOBRAZ: Jason Chen, USA

ŚRODOWISKO NATURALNE: Dita Suci Putri Rahmawati, Indonezja

NATURA I DZIKA PRZYRODA: Bruce Bai, Chiny Kontynentalne

PODRÓŻ: Ram Kaushalyan, Indie

PORTRET: Kolton Almany, USA

FOTOGRAFIA ULICZNA: Hsien-Pang Hsieh, region Tajwan

ZDJĘCIA DOSTĘPNE SĄ NA WORLDPHOTO.ORG/PRESS

INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE

O KONKURSIE SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS

Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie, który odbywa się już po raz trzynasty, jest darmowy. SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie — zarówno uznani, jak i początkujący — mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań. Konkurs co roku honoruje także najbardziej wpływowych artystów nagrodą Za wybitny wkład w fotografię. Wśród dotychczasowych zdobywców tego wyróżnienia znaleźli się Martin Parr, William Eggleston i Nadav Kander. Prace zwycięzców i finalistów konkursu prezentowane są na prestiżowej, corocznie organizowanej wystawie w londyńskim Somerset House. Bilety można rezerwować na stronie: worldphoto.org/sony-world-photography-awards-exhibition

INFORMACJA O PROGRAMIE SONY GRANT

Zainicjowany w 2016 roku, prowadzony przez World Photography Organisation program Sony Grants zwiększa zaangażowanie firmy Sony w projekty wspierające współczesnych fotografów i przyczyniające się do dalszego rozwoju kultury fotograficznej na całym świecie. Program daje zwycięzcom i finalistom konkursu Sony World Photography Awards dodatkowe możliwości stałej współpracy z firmą Sony także po zakończeniu konkursu. Granty są przyznawane wybranym przez firmę Sony uczestnikom konkursu profesjonalnego oraz studenckiego.

INFORMACJA O WORLD PHOTOGRAPHY ORGANISATION

World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działa w blisko 180 krajach, a jej celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczyci się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych — oraz PHOTOFAIRS: czołowe międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii. Więcej informacji można znaleźć pod adresem worldphoto.org. World Photography Organisation prowadzi profile w serwisach Instagram (@worldphotoorg), Twitter (@WorldPhotoOrg) i LinkedIn/Facebook (World Photography Organisation), stosując hasztagi #sonyworldphotographyawards #swpa. 

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net/