Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Wszystko co musisz wiedzieć o produktach Sony w kontekście 4K

Komunikat prasowy   •   Sty 10, 2014 11:30 CET

Firma Sony systematycznie wzbogaca swój ekosystem 4K przeznaczony dla użytkowników indywidualnych i gospodarstw domowych. Oprócz wprowadzania kolejnych produktów zgodnych z technologią 4K, powiększa także ilość i różnorodność miejsc, w których dostępne są materiały 4K.

Najnowsze osiągnięcia z tej dziedziny zostały zaprezentowane na targach elektroniki użytkowej CES, odbywających się w Las Vegas od 7 do 10 stycznia br. Ich krótki opis zamieszczamy poniżej.

Elektronika użytkowa 4K

W ramach rozwoju oferty 4K dla domu Sony wprowadziło nowe produkty 4K: telewizory, projektory i kamery. Firma tworzy również nowe sposoby wykorzystania materiałów 4K. W tym celu zapewnia zgodność swojego sprzętu z nowymi kodekami i pozwala użytkownikom aparatów cyfrowych w prosty sposób eksportować z nich obrazy 4K.

Nowe telewizory BRAVIA® 4K

 • Wprowadzono trzy serie obejmujące łącznie 9 modeli z ekranami o przekątnej od 49 do 85 cali (w roku 2013 ofertę tworzyło 5 modeli należących do trzech serii, z ekranami o przekątnej od 55 do 84 cali). Nowe telewizory są wyposażone w szereg technologii Sony. Procesor obrazu 4K X-Reality® PRO umożliwia interpolację różnych materiałów do formatu 4K, wyświetlacz TRILUMINOS® rozszerza przestrzeń reprodukowanych barw, a nowa technologia X-tended Dynamic Range® PRO zwiększa głębię czerni, bogactwo przejść tonalnych i jaskrawość najjaśniejszych fragmentów. Połączenie tych rozwiązań owocuje obrazem, którego walory znacznie przewyższają samą rozdzielczość 4K.
 • W telewizorach BRAVIA 4K na 2014 rok zastosowano dekoder zgodny z najnowszym formatem kompresji H.265/HEVC (High Efficiency Video Coding). Dzięki temu mogą one samodzielnie, bez podłączania dodatkowych urządzeń, wyświetlać materiały 4K/60p strumieniowo oraz z innych źródeł.
 • Telewizory BRAVIA 4K na 2014 rok są również przystosowane do odbioru sygnału 4K/60p przez łącze HDMI 2.0, co zapewnia płynność wyświetlania programów sportowych i innych, dynamicznych obrazów w tym formacie. Zgodność z MHL 3.0 pozwala natomiast na wyświetlanie obrazu 4K reprodukowanego przez urządzenia mobilne.

Nowe modele projektorów 4K do kina domowego
(ogłoszone wcześniej)

 • Jesienią 2013 roku w ofercie projektorów Sony 4K do kina domowego pojawiły się dwa nowe modele: VPL-VW500ES i VPL-VW1100ES. Oba urządzenia obsługują sygnał wejściowy 4K/60p przesyłany przez łącze HDMI 2.0.
 • Model VPL-VW500ES wyróżnia się znacznie mniejszymi gabarytami (o 33% mniejszą objętością i o 30% mniejszą wagą w porównaniu z modelem VPL-VW1000ES), uzyskanymi między innymi przez zmniejszenie wielkości i wagi obiektywu oraz modyfikacje w układzie podzespołów optycznych. Sony liczy, że ułatwiona instalacja zaowocuje powiększeniem kręgu odbiorców nowych projektorów 4K.
Nowy model FDR-AX100E w gamie konsumenckich kamer Sony 4K Handycam®
 • Kamera FDR-AX100E jest mniej więcej cztery razy mniejsza od obecnego modelu FDR-AX1E. Jej wyposażenie obejmuje przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ typu 1,0" wykonany w technologii BSI, którego efektywna rozdzielczość wynosi 14,2 megapiksela. Mimo niewielkich wymiarów — do obsługi urządzenia wystarcza jedna ręka — kamera gwarantuje szczegółowość, głębię i realizm, jaką odznaczają się tylko nagrania 4K.
 • Wykorzystywany przy zapisie format XAVC S umożliwia nagranie około 130 minut materiału filmowego 4K (przy korzystaniu z karty pamięci XQD 64 GB).
 • Kamera FDR-AX100E umożliwia ponadto przekształcanie materiału 4K do formatu 2K (Full HD). Ogromna ilość danych w każdej klatce filmu 4K zapewnia niezwykle wysoką jakość przekształcenia. Użytkownik może ponadto swobodnie wybrać żądany fragment obrazu 4K i wyświetlić go na telewizorze Full HD 2K.
Wyświetlanie zdjęć z aparatów cyfrowych (przewód HDMI/Wi-Fi)

 • Aparaty Sony, w tym ogłoszony na targach CES 2014 model α5000 oraz wprowadzone jesienią zeszłego roku modele RX10, α7 i α7R będą wyposażone w funkcję przekształcania zdjęć o wysokiej rozdzielczości w obrazy 4K (3840x2160) oraz ich wyświetlania na telewizorze 4K przy użyciu przewodu HDMI.
 • W przypadku telewizorów zgodnych z Wi-Fi możliwe będzie również bezprzewodowe przesyłanie zdjęć.
Treści 4K
 • Do autentycznego wzbogacenia wrażeń 4K w domu niezbędna jest większa różnorodność dostępnych materiałów 4K oraz sposobów ich wykorzystania. Aby osiągnąć ten cel, Sony podejmuje różne inicjatywy indywidualne i z udziałem partnerów. Należy do nich wprowadzanie nowych serwisów z filmami 4K i fotografiami oraz obsługa i wdrażanie nowych kodeków.
 • Dodatkowo Sony będzie świadczyć pomoc techniczną na rzecz FIFA, tak aby zapewnić produkcję materiałów z finału tegorocznego mundialu FIFA World Cup™ w technologii 4K.

Współpraca z Netflix

 • Podczas konferencji prasowej Sony na targach CES 2014 Reed Hastings, współzałożyciel i dyrektor generalny kalifornijskiej firmy Netflix opisał jej współpracę z Sony i wyraził życzenie, by znaleźć się wśród pierwszych podmiotów oferujących konsumentom rozrywkę w formacie 4K Ultra HD.
 • Netflix planuje rozszerzenie swojej oferty o materiały 4K Ultra HD w pierwszej połowie 2014 r. Będą one oferowane wszędzie tam, gdzie jest dostępny Netflix.
 • Dekoder formatów wideo w telewizorach BRAVIA 4K na 2014 jest zgodny z najnowszym formatem kompresji HEVC. Pozwala to na wyświetlanie materiałów 4K/60p ze strumieni internetowych i innych źródeł bez żadnych dodatkowych urządzeń. Dodatkowo, telewizory BRAVIA zoptymalizowano w taki sposób, by skrócić oczekiwanie na rozpoczęcie odtwarzania materiałów z serwisu Netflix.
Współpraca z YouTube™

Sony współpracuje z YouTube™, by w przyszłości serwis ten oferował materiały w rozdzielczości 4K z wykorzystaniem formatu VP9.

Rozszerzenie katalogu tytułów „Blu-ray Disc™ Mastered in 4K”

 • Od 2013 roku Sony oferuje materiały sfilmowane lub poddane remasteringowi w formacie 4K, a następnie przeniesione w formacie Full HD na nośniki Blu-ray Disc. Katalog takich tytułów wydanych przez Sony stale się powiększa i według stanu na 1 stycznia 2014 obejmuje 20 pozycji. Sony zamierza nadal wzbogacać ofertę filmów poddanych remasteringowi w formacie 4K.
Rozwój serwisu Sony Playmemories Online
 • Trwa rozwój serwisu chmurowego Sony PlayMemories Online, który umożliwia przechowywanie zdjęć i filmów oraz wyświetlanie fotografii 4K na telewizorach BRAVIA 4K. Użytkownicy serwisu mogą wyświetlać zgromadzone przez lata kolekcje zdjęć oraz albumy udostępnione przez znajomych i członków rodziny w formie pokazu slajdów 4K z podkładem muzycznym. Taki pokaz można włączyć bezpośrednio z głównego ekranu, tak jak audycję telewizyjną.
 • Z serwisu, który w momencie uruchomienia w kwietniu 2012 r. był dostępny w sześciu krajach, będą od stycznia 2014 roku mogli korzystać mieszkańcy 27 krajów i regionów.
Współpraca z serwisem społecznościowym dla fotografujących 500px
 • Modele BRAVIA 4K na 2014 r. zapewnią również dostęp do serwisu 500px. Dzięki temu ich nabywcy będą mogli oglądać pochodzące z całego świata zdjęcia 4K o wysokiej jakości.
Wsparcie produkcji treści 4K podczas mundialu FIFA World Cup™ 2014
 • Sony oferuje również kluczowe produkty, systemy i narzędzia do organizacji produkcji dla przemysłu i telewizji, w tym kompleksowe rozwiązania obejmujące wszystkie aspekty produkcji programów 4K na żywo, od rejestracji obrazu po jego wyświetlanie.
 • Sony będzie świadczyć pomoc techniczną na rzecz FIFA, tak aby zapewnić produkcję materiałów z finału tegorocznego mundialu FIFA World Cup™ w technologii 4K.
Podmioty z grupy Sony oraz ich partnerzy nadal będą współpracować i podejmować różne inicjatywy na rzecz rozwoju ekosystemu 4K oraz wzbogacenia wrażeń 4K.

Wszystkie nazwy handlowe są znakami handlowymi lub zastrzeżonymi znakami handlowymi odpowiednich posiadaczy.