Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Wystawa Sony World Photography Awards 2014 — prezentacja prac zwycięzców konkursu oraz Mary Ellen Mark, Williama Kleina i fotografów z agencji Panos Pictures

Komunikat prasowy   •   Kwi 07, 2014 14:30 CEST

Nadchodzący maj będzie okazją do poznania prac najlepszych współczesnych fotografów – profesjonalistów i amatorów. Wtedy właśnie w londyńskim Somerset House rozpocznie się wystawa podsumowująca konkurs Sony World Photography Awards 2014. Tegoroczna ekspozycja zajmie zarówno wschodnie, jak i zachodnie skrzydło historycznego budynku i będzie jedną z największych wystaw fotograficznych w Wielkiej Brytanii.

Poza zdjęciami zwycięzców i laureatów konkursu Sony World Photography Awards, dla zwiedzających przygotowano kolekcję prac amerykańskiej fotograf Mary Ellen Mark, laureatki nagrody SWPA za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię, a także wybór powstałych na zamówienie Sony zdjęć wybitnego fotografika Williama Kleina i fotografów z agencji Panos Pictures.

Pokaz wystawy dla przedstawicieli mediów odbędzie się w środę 30 kwietnia o godz. 12:00, w przeddzień otwarcia dla publiczności. Osoby zainteresowane udziałem w tym pokazie są proszone o kontakt mailowy z Kristine Bjørge (

Nie wszystkie prace dotykają tak poważnych tematów: Francuzka Sophie Gamand zaprezentowała na przykład serię zabawnych zdjęć psów w czasie najmniej lubianej przez nie czynności – kąpieli.

Wśród prac brytyjskich fotografów znajdziemy między innymi poruszające zdjęcia dżokejów po wyścigach autorstwa Spencera Murphy’ego, martwe natury fotografowane przez mieszkającą w Bristolu Amandę Harman i serię portretów mężczyzn grających kobiece role w charakterystycznej, brytyjskiej formie pantomimy (tzw. „pantomime dames”) przygotowane przez Mary Turner.

Zwycięzcy tegorocznej edycji SWPA zostaną ogłoszeni w Londynie w środę 30 kwietnia, w przeddzień otwarcia wystawy.

Mary Ellen Mark – nagroda za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię

Znana na całym świecie ze swoich zdjęć dokumentalnych i znakomitych portretów Mary Ellen Mark uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej fotografii, a jej prace – za przykład najwyższej klasy fotografii dokumentalnej.

30 kwietnia Mary Ellen Mark odbierze nagrodę Sony World Photography Awards 2014 za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię.

Aby uczcić to wydarzenie, na wystawie kończącej tegoroczną edycję konkursu Sony World Photography Awards znajdzie się także retrospektywa jej najbardziej znanych prac z całych czterdziestu lat kariery fotograficznej – w tym fotografie z planów filmowych – a także najnowsze zdjęcia, między innymi z projektów „Indian Circus” i „Streetwise”. Więcej szczegółów

Obok zdjęć będzie także można oglądać filmy wyprodukowane przez Mark i jej męża, reżysera i filmowca Martina Bella.

Program Global Imaging Ambassadors firmy Sony: zdjęcia Williama Kleina i fotografów Panos Pictures

Global Imaging Ambassadors to program realizowany z inicjatywy Sony we współpracy z World Photography Organisation. Jego celem jest popularyzowanie sztuki fotograficznej i umożliwienie współpracy najlepszym fotografom na świecie.

W pierwszej grupie mistrzów zaproszonych do tego programu znalazł się słynny fotograf William Klein i współpracownicy agencji Panos Pictures. Ich zdjęcia także znajdą się na wystawie kończącej tegoroczny konkurs SWPA.

Zdjęcia Williama Kleina powstałe w ramach projektu „Brooklyn, by William Klein” zostaną wystawione w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy. To przełomowy cykl – bo przygotowując go, słynny fotograf po raz pierwszy posługiwał się wyłącznie aparatami cyfrowymi. Klein wraca do korzeni – portretuje Brooklyn w sześćdziesiąt lat po swoim słynnym albumie „Life is Good and Good for You in New York”. Fotografuje deptak na Coney Island, budynki sądów, zapiaszczone boczne uliczki – a powstałe w ten sposób zdjęcia naznaczone są jego niepowtarzalnym stylem. Jednocześnie z otwarciem wystawy odbędzie się także premiera albumu fotograficznego „Brooklyn + William KLEIN”.

Na wystawie dorobku agencji Panos Pictures, przygotowanej we współpracy z Sony, znajdą się zdjęcia z projektów realizowanych w różnych zakątkach świata przez pięciu znakomitych fotografów, od reportaży dokumentujących rosnącą popularność nowego brazylijskiego tańca zwanego passinho po zdjęcia ukazujące życie na brzegach Brahmaputry w indyjskim stanie Asam. Nie ulega wątpliwości, że wszystkie wyszły spod ręki najlepszych profesjonalistów w branży fotograficznej.

Na wystawie będzie także można zobaczyć książki i albumy, które znalazły się w finale konkursu KKF Book Awards na najlepsze książki o fotografii i obrazie filmowym, jak również zdjęcia autorstwa zwycięzców i finalistów brytyjskiego konkursu fotograficznego dla uczniów, zorganizowanego we współpracy z siecią hoteli butikowych Hotel Indigo.

Imprezy w dniach 1 – 4 maja 2014 r.

W tygodniu otwarcia wystawy w londyńskim Somerset House odbędzie się także wiele innych imprez związanych z fotografią, między innymi dyskusje, pokazy, warsztaty fotograficzne i spotkania z autorami książek. Na spotkaniach pojawią się znakomici fotografowie: William Klein, Zackary Canepari i Mary Ellen Mark. Nastąpi także oficjalne rozpoczęcie nowego programu Global Imaging Ambassadors. W czasie tego wyjątkowego, czterodniowego weekendu każdy miłośnik fotografii znajdzie coś dla siebie. Szczegółowe informacje na http://worldphoto.org/events

Pokaz dla przedstawicieli mediów: środa 30 kwietnia, godz. 12:00 – 13:00