Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Z końcem 2012 roku Sony rozpocznie sprzedaż 84-calowego telewizora LCD 4K

Komunikat prasowy   •   Sie 29, 2012 16:45 CEST

Sony Corporation poinformowało o zaplanowanym na koniec roku rozpoczęciu sprzedaży na całym świecie najnowszego telewizora LCD BRAVIA KD-84X9005. W modelu tym zastosowano największy w branży1, 84-calowy panel LCD o rozdzielczości 4K (3840 x 2160) oraz system „4K X-Reality PRO”, przeznaczony do optymalizacji obrazu o bardzo wysokiej rozdzielczości. Uzupełnieniem obrazu o wysokiej rozdzielczości na dużym ekranie jest mocny, wciągający dźwięk, jakiego nie zapewnia żaden z konwencjonalnych telewizorów.

1 Według stanu zdnia publikacji informacji: 29 sierpnia 2012r.

Nowy model jest wyposażony w panel LCD 4K o rozdzielczości około 8,29 megapiksela — mniej więcej 4 razy większej niż w standardzie Full HD. Zastosowano w nim ponadto opracowany przez Sony system optymalizacji obrazu „4K X-Reality PRO”, zapewniający wysoką jakość przy bardzo dużej rozdzielczości i przeznaczony do współpracy z telewizorami LCD 4K. System ten umożliwia przetwarzanie obrazów o różnych rozdzielczościach, takich jak filmy z kamery HD, programy telewizji cyfrowej czy nagrania z nośników Blu-ray Disc, i wyświetlanie ich w wysokiej jakości na ekranie 4K. W rezultacie widzowie mogą oglądać treści w odległości zaledwie 1,5 raza większej od wysokości ekranu (około 1,6m) i nawet przy tak małym dystansie uzyskać wysoką jakość obrazu bez zauważalnej siatki pikseli. W porównaniu ze standardem Full HD (w którym zaleca się odstęp równy potrojonej wysokości ekranu) wymagana odległość zmniejszyła się o połowę. Pozwala to na uzyskanie szerokiego, wynoszącego 60° kąta widzenia oraz niezwykle pięknego, realistycznego obrazu.Po bokach ekranu telewizora zamontowany jest specjalny system głośnikowy „10 Unit Live Speaker”. W połączeniu ze specjalizowaną, opracowaną przez Sony technologią przetwarzania dźwięku zapewnia on mocny, trójwymiarowy dźwięk, który zdaje się dobiegać do widza ze wszystkich kierunków.

Wysoka rozdzielczość pięknego obrazu na dużym ekranie i mocny dźwięk tworzą silne wrażenie uczestnictwa w występie na żywo lub w seansie kinowym, niemożliwe do uzyskania przy użyciu zwykłych telewizorów. Model KD-84X9005 daje także nowe możliwości wykorzystania fotografii cyfrowych o dużej rozdzielczości. Wyświetlony na dużym ekranie wspaniały widok wygląda jak wielkoformatowy plakat, rodzice mogą natomiast nacieszyć się widokiem swoich dzieci w naturalnych wymiarach. Dodatkowo, użytkownicy systemów PlayStation®3 mogą odtwarzać zdjęcia i inne treści 4K przy użyciu oprogramowania „PlayMemories Studio”.

Sony dysponuje technologią obejmującą wszystkie aspekty profesjonalnej produkcji treści 4K, od rejestracji obrazu aż po końcowe wyświetlanie. Produkowane przez firmę cyfrowe projektory kinowe 4K są już stosowane w salach kinowych na całym świecie. Wprowadzając flagową kamerę 4K CineAlta F65, Sony wzmocniło także swoją ofertę urządzeń do produkcji filmowej. W segmencie elektroniki użytkowej bardzo dobrze przyjęty został projektor do kina domowego VPL-VW1000ES.

Poprzez wprowadzenie modelu KD-84X005 zdużym ekranem o wysokiej rozdzielczości, który w pełni wykorzystuje doświadczenie Sony w technologii 4K, firma wprowadzan nowe zastosowania telewizora i w ten sposób dodatkowo wzmocnia pozycję swoich produktów BRAVIA.

Najważniejsze cechy

Imponujący obraz na dużym ekranie o wysokiej rozdzielczości

(1) Największy w branży, 84-calowy panel LCD

84-calowy panel LCD 4K (3840 x 2160) zawiera cztery razy więcej pikseli niż panele Full HD. Dzięki temu, mimo dużych wymiarów, ma rozdzielczość 52 ppi (pikseli na cal). W rezultacie widzowie mogą siedzieć w odległości zaledwie 1,5 raza większej od wysokości ekranu (około 1,6m) i nawet przy tak małym dystansie — zaledwie połowie odległości zalecanej przy oglądaniu obrazu Full HD (potrojona wysokość ekranu) — uzyskać wysoką jakość obrazu, bez zauważalnych pikseli. Poziomy kąt widzenia przy tak małej odległości wynosi około 60° i jest dwa razy większy niż dla ekranów Full HD (około 30°). Oglądany obraz wygląda przez to o wiele bardziej realistycznie.

(2) System optymalizacji obrazu o dużej rozdzielczości „4K X-Reality PRO”

Sony zoptymalizowało algorytmy systemu „X-Reality PRO”, wykorzystującego bazę danych do analizy wielu klatek obrazu o wysokiej rozdzielczości, przez dodanie bazy danych dla telewizorów LCD 4K. Wprowadzono także funkcję interpolacji obrazu do rozdzielczości 4K. Funkcja ta przetwarza różnego rodzaju obrazy — od filmów z Internetu o niskiej rozdzielczości po cyfrowe programy telewizyjne HD czy nagrania z płyt Blu-ray Disc — i umożliwia ich reprodukcję w postaci pięknego, żywego obrazu o rozdzielczości 4K.

(3) Kinowy wygląd obrazu 3D na dużym ekranie

84-calowy panel 4K i system optymalizacji obrazu „4K X-Reality PRO” umożliwiają oglądanie obrazów 3D w rozdzielczości wyższej niż Full HD. Telewizor KD-84X9005 interpoluje trójwymiarowy obraz Full HD z płyty Blu-ray 3D do rozdzielczości 4K (3840 x 2160) i przy użyciu filtra polaryzacyjnego wyświetla go jako obrazy o rozdzielczości 3840 x 1080 pikseli przeznaczone dla lewego i prawego oka. Dostarczane w komplecie okulary 3D mają lekką, wygodną w użyciu, pasywną konstrukcję i nie wymagają zasilania z baterii. Obecnie widzowie mogą więc oglądać materiały 3D na ekranie o imponującej wielkości, zupełnie jak w kinie.

(4) PlayMemories Studio

PlayMemories Studio - specjalne oprogramowanie dla PlayStation®3, sprawia, że segregowanie, edycja i oglądanie zdjęć i filmów jest tak intuicyjne jak granie w grę. Do końca marca 2013 r. do oprogramowania dodana zostanie obsługa obrazów w rozdzielczości 4K.

Mocny dźwięk

Telewizor KD-84X9005 jest oparty na wielu firmowych technologiach Sony, od przetwarzania sygnału po głośniki. Mocny dźwięk uzyskuje się dzięki architekturze „Signal TO Sound”.

(1) System głośnikowy „10 Unit Live Speaker”

Na bokach telewizora KD-84X005 zainstalowany jest trójdrożny system złożony z 10 głośników o łącznej mocy wyjściowej 50W. Głośniki te emitują tony niskie, średnie i wysokie w kierunku widza i są zoptymalizowane pod kątem współpracy z dużymi telewizorami. (Uwaga: w przypadku korzystania z zewnętrznego zestawu audio istnieje możliwość zdemontowania głośników.)

(2) Unikatowa technologia przetwrzania sygnału

Unikatowe technologie Sony „S-Force Front Surround 3D” i„Clear Phase” pozwalają na uzyskanie wirtualnego, 5.1-kanałowego efektu przestrzennego o wysokiej jakości przy użyciu jedynie przednich głośników.

Współpraca z Internetem

W ramach Sony Entertainment Network (SEN) Sony zapewnia dostęp do różnorodnych serwisów internetowych. Naciskając przycisk SEN na pilocie, użytkownik może wybierać różne serwisy z portalu Sony Entertainment Network, przeznaczonego dla posiadaczy telewizorów BRAVIA z funkcjami internetowymi. Chcąc w przyszłości łatwo i szybko połączyć się z ulubionym serwisem, użytkownik może dodać go do listy „Ulubione”.