Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Zagrożone gatunki zwierząt w obiektywie aparatu Sony

Komunikat prasowy   •   Maj 05, 2017 06:01 CEST

Zimorodek zwyczajny w obiektywie Sony RX100 III

Rzadkie gatunki dzikich zwierząt w naturalnym środowisku na serii fantastycznych fotografii wykonanych aparatem Sony

Współpraca firmy Sony z Europejskim Stowarzyszeniem ds. Ochrony Przyrody (European Outdoor Conservation Association, EOCA) zaowocowała serią wspaniałych zdjęć popularyzujących najrzadsze gatunki zwierząt na świecie

Dzięki bezgłośnej migawce i superteleobiektywowi zmiennoogniskowemu w aparacie Sony RX10 III fotografowie z całej Europy mogli robić wspaniałe zdjęcia zwierzętom najbardziej zagrożonym wyginięciem

Żubr europejski, którego populację ocenia się na 3200 sztuk, maskonur zwyczajny, zimorodek i strepet to tylko niektóre gatunki zwierząt figurujące w „Czerwonej księdze gatunków zagrożonych” opublikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (International Union for Conservation of Nature, IUCN)

Nie każdy wie, że rosomak to nie tylko nazwa transportera opancerzonego, ale także coraz rzadziej spotykany gatunek drapieżnego ssaka, którego liczebność w Europie ocenia się na 2260 sztuk. Albo że żubr europejski, największy roślinożerca na naszym kontynencie, był już gatunkiem prawie wymarłym, który udało się odtworzyć w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Tej wiosny w całej Europie znakomici fotografowie specjalizujący się w zdjęciach przyrodniczych wykonali serię zdjęć zagrożonych gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku, wykorzystując niezwykle szeroki zakres ogniskowych aparatu Sony RX10 III. Autorami tych wspaniałych fotografii są: Brytyjczyk Sam Hobson, finalista konkursów Wildlife Photographer of the Year w latach 2014 i 2016, zdobywca wielu nagród, fiński fotograf Lassi Rautiainen, hiszpański fotograf natury Javier Alonso Huerta, szwajcarski fotograf przyrody Markus P. Stähli oraz fotograf natury Gustav Kiburg.

Zdjęcia przedstawiają siedem zagrożonych gatunków ssaków i ptaków. Partnerem Sony było Europejskie Stowarzyszenie ds. Ochrony Przyrody (EOCA), które finansuje projekty ekologiczne na całym świecie.

— Z przyjemnością prezentujemy tę kolekcję zdjęć pięknych, rzadkich zwierząt, które można spotkać w Europie — mówi Yann Salmon Legagneur, dyrektor ds. marketingu produktów do obrazowania cyfrowego w Sony Europe. — Aparat Sony RX10 III z superteleobiektywem zmiennoogniskowym o maksymalnej ogniskowej 600 mm i systemem bezgłośnej migawki umożliwia zrobienie takich zdjęć bez niepokojenia i płoszenia zwierząt.

— Dzięki tym zdjęciom możemy pokazać niezwykłe zwierzęta w ich naturalnym środowisku ludziom, którzy inaczej nie mieliby raczej szans ich zobaczyć — mówi Catherine Savidge, dyrektor naczelna Europejskiego Stowarzyszenia ds. Ochrony Przyrody. — W ciągu ostatnich 10 lat EOCA zebrało ponad 2 miliony euro od firm związanych z aktywnością fizyczną w plenerze. Całość tych środków została przeznaczona na projekty ochrony zagrożonych gatunków i środowisk w 41 krajach. Współpraca z firmą Sony pozwala nam lepiej prezentować opinii publicznej te niezwykle ważne działania.

— Jedną z największych zalet aparatu Sony RX10 III jest waga. Większość aparatów umożliwiających fotografowanie dzikiej przyrody to masywne korpusy z obiektywami, z którymi trudno jest przyjmować pewne pozycje. Najlepsze zdjęcia dzikich zwierząt uzyskuje się z wysokości ich oczu — ten aparat, w przeciwieństwie do większości, pozwala z łatwością fotografować z takiej pozycji.

Sam Hobson, finalista konkursów Wildlife Photographer of the Year w latach 2014 i 2016, autor zdjęć maskonura zwyczajnego na wyspie Skomer w Walii, rosomaka, edredona zwyczajnego i głowienki zwyczajnej

Aparat Sony RX10 III to doskonały sprzęt dla fotografów specjalizujących się w zdjęciach przyrodniczych — tak zawodowców, jak i amatorów.

Informacja o Europejskim Stowarzyszeniu ds. Ochrony Przyrody (EOCA)

Europejskie Stowarzyszenie ds. Ochrony Przyrody to inicjatywa europejskiej branży outdoorowej. Jego celem jest ochrona dzikich terenów, tak ważnych dla pasjonatów sportu i aktywnej turystyki.

Stowarzyszenie powstało, by wykorzystać ogromny potencjał branży i gromadzić środki finansowe wspieraniu oddolnych inicjatyw i organizacji ekologicznych. Jego działalność finansowana jest ze składek członkowskich oraz różnego rodzaju akcji pozyskiwania funduszy. 100% wpływów ze składek przeznacza się na wspieranie projektów. Członkiem Stowarzyszenia może zostać każdy, kto wykaże się działalnością w europejskiej branży outdoorowej. Strona internetowa EOCA: www.outdoorconservation.eu

Informacja o „Czerwonej księdze gatunków zagrożonych” IUCN

EOCA współpracuje z Międzynarodową Unią Ochrony Przyrody (IUCN), organizacją, która stworzyła „Czerwoną księgę” — listę gatunków zagrożonych wyginięciem. „Czerwona księga gatunków zagrożonych” IUCN zawiera spis zagrożonych gatunków roślin, grzybów i zwierząt, ich opisy i kategorie definiujące poziom zagrożenia według kryteriów zawartych w dokumencie „Categories & Criteria” (1994, ostatnia aktualizacja 2012). Stworzono go, aby oszacować względne ryzyko wyginięcia poszczególnych gatunków. Głównym celem „Czerwonej księgi” jest skatalogowanie i wskazanie tych roślin, grzybów i zwierząt, które są najbardziej zagrożone całkowitym wyginięciem (kategorie „krytycznie zagrożone”, „zagrożone” i „narażone”).

Lista wybranych gatunków zwierząt zagrożonych albo narażonych na wyginięcie

(* gatunki oznaczone gwiazdką zostały sfotografowane w ramach opisanego tu projektu)

Burzyk balearski 

Suhak stepowy

Kulik cienkodzioby 

Ryś iberyjski

Przepiórnik zwyczajny 

Mniszka śródziemnomorska

Trznadel złotawy 

Waleń biskajski

Hubara arabska 

Darniówka bawarska

Czajka towarzyska

Ketupa bosonoga

Orzeł stepowy

Kalandra czarna

Skowronik piaskowy

Gęś mała 

Norka europejska

Orlik grubodzioby 

Płetwal czerniakowy (sejwal)

Łabędź czarnodzioby 

Płetwal błękitny

Stepówka czarnobrzucha 

Borowiec azorski

Łyska czubata 

Karlik maderski (nietoperz z rodziny karlików)

Oceannik białobrewy 

Gacek kanaryjski

Petrel maderski 

Mysiogon dardanelski

Gil azorski 

Ślepiec piaskowy

Sterniczka zwyczajna 

Zębiełek kanaryjski

Fulmar zwyczajny

Ścierwnik

Raróg górski

Maskonur zwyczajny*

Pustynnik zwyczajny

Mewa różowa

Syczek arabski

Rybaczek srokaty (zimorodek srokaty)

Złotorzytka perska

Marmurka (kaczka jarzębata) 

Żubr europejski*

Sieweczka pustynna 

Rosomak tundrowy*

Żwirowiec stepowy 

Niedźwiedź polarny (niedźwiedź biały)

Edredon zwyczajny* 

Perewiaska marmurkowa (tchórz marmurkowy)

Rycyk (szlamik rycyk) 

Morświn zwyczajny

Mewa trójpalczasta 

Kaszalot spermacetowy

Pardwa mszarna 

Mopek zachodni

Lodówka 

Nocek Bechsteina

Uhla zwyczajna 

Nocek długopalcy

Głowienka zwyczajna* 

Gacek sardyński

Ogorzałka zwyczajna 

Podkowiec południowy

Jerzyk mały 

Podkowiec średni

Strepet* 

Zając kantabryjski

Nur lodowiec 

Zając apeniński

Nawałnik azorski 

Nornik iberyjski

Petrel ubogi 

Ślepiec olbrzymi

Ostrygojad zwyczajny 

Ślepiec podolski

Czajka zwyczajna 

Suseł moręgowany

Kulik wielki Zębiełek (rodzaj)

Biegus krzywodzioby 

Desman ukraiński

Orłosęp

Orzeł iberyjski

Zimorodek zwyczajny*

Raróg zwyczajny

Srokosz

Skowrończyk sierpodzioby

Wodniczka

Kowalik korsykański

Białorzytka żałobna

Trznadel popielaty

Trznadel czubaty

Turkawka zwyczajna

Nur białodzioby

Czajka indyjska

Krogulec mały

Łowiec krasnodzioby

Wróbel palestyński

Świergotek tundrowy

Trznadel białogłowy  

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2016, wyniósł w przybliżeniu 72 miliardy dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net