Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Zawsze na czas: aparat Sony α6000 z najszybszym wśród aparatów z wymiennymi obiektywami systemem AF

Komunikat prasowy   •   Lut 12, 2014 05:00 CET

Firma Sony poinformowała, że w niedługim czasie na rynku pojawi się nowy korpus ILCE-6000, wyróżniający się najszybszym wśród aparatów z wymiennymi obiektywami działaniem systemu AFi.

Nastawianie ostrości trwa zaledwie 0,06 sekundy. W rezultacie nowy model doskonale spisuje się w sytuacjach, z którymi nie radzi sobie wiele innych urządzeń: na przykład przy fotografowaniu ulotnego wyrazu twarzy albo atomowego serwu. A dzięki 24,3-megapikselowemu przetwornikowi obrazu Exmor APS HD CMOS i procesorowi BIONZ X każde zdjęcie odznacza się bogactwem szczegółów i faktur.

Korpus α6000 wzbogaci

Wewnątrz niedużego, starannie zaprojektowanego korpusu kryje się znacznie więcej zaawansowanych rozwiązań. Należy do nich jasny, czytelny wizjer OLED Tru-Finder™. Poza komponowaniem ujęć umożliwia on podgląd ostrości, ekspozycji i wpływu zmian różnych ustawień na wygląd końcowego zdjęcia.

Znajdujące się na górze korpusu pokrętło trybu i pokrętło sterujące pozwalają szybko i intuicyjnie wybrać żądane parametry ujęcia, bez odrywania wzroku od fotografowanej sceny. 7 przycisków o programowalnym działaniu — w tym dwa dedykowane przyciski funkcji użytkownika — umożliwia przypisanie łącznie 43 funkcji. Do doświetlenia portretów i ciemnych wnętrz można natomiast użyć wbudowanej lampy błyskowej.

Wbudowane Wi-Fi pozwala z łatwością przesyłać wykonane zdjęcia do telefonu; w przypadku wyposażonych w technologię NFC komputerów VAIO oraz smartfonów i tabletów Xperia™ z systemem Android nawiązywanie łączności sprowadza się do jednego dotknięcia. Jedno dotknięcie wystarcza też do uruchomienia funkcji Smart Remote Control, umożliwiającej użycie telefonu komórkowego do zdalnego wyzwalania migawki i wyświetlania zdjęć.

Aparat α6000 współpracuje z serwisem

Wraz z aparatem α6000 pojawią się przeznaczone do niego akcesoria — między innymi „skrojona na miarę” osłona LCS-EBC, chroniąca korpus przed zakurzeniem i porysowaniem w codziennym użytkowaniu. Umożliwia ona przesyłanie danych przez łącze USB, używanie funkcji NFC, a nawet instalację aparatu na statywie.

Ochronę aparatu zapewni wykonana z hydrofobowej tkaniny i zapinana na zamek błyskawiczny torba LCS-ASB1, przeznaczona do noszenia w ręku lub na ramieniu.

Torba LCS-BBXL, również wykonana z hydrofobowej tkaniny, ułatwia bezpieczne przenoszenie długich obiektywów, takich jak SEL18200LE lub SEL55210. Jest w niej ponadto pewien zapas miejsca, który można wykorzystać na przykład do schowania osłony obiektywu. W sprzedaży pojawi się również półsztywny ochraniacz ekranu PCK-LM17, zabezpieczający ekran LCD aparatu przed porysowaniem, zakurzeniem i pobrudzeniem odciskami palców.

Aparat z wymiennymi obiektywami α6000 można już zamawiać na stronie www.sony.pl. Jego sprzedaż w Europie rozpocznie się w kwietniu 2014 r.

Najważniejsze cechy

ILCE-α6000

Współpraca z obiektywami

Obiektywy Sony z mocowaniem E

Przetwornik obrazu

Typ

APS-C (23,5 x 15,6 mm), Exmor APS HD CMOS

Liczba pikseli (efektywnie)

Około 24,3 megapiksela

System zapisu (fotografie)

Format zapisu

JPEG (DCF 2.0, Exif 2.3, zgodność z MPF Baseline), RAW (format Sony ARW 2.3)

System zapisu (film)

Format zapisu

Zgodność z formatem AVCHD 2.0 / MP4

Nośniki

Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick XC-HG Duo, karta pamięci SD, karta pamięci SDHC (zgodna z UHS-I), karta pamięci SDXC (zgodna z UHS-I)

System nastawiania ostrości

Typ

Fast Hybrid AF (AF z wykrywaniem fazy/AF z wykrywaniem kontrastu)

Liczba pól ostrości

179 pól (AF z detekcją fazy) / 25 pól (AF z detekcją kontrastu)

Sterowanie ekspozycją

Typ pomiaru

Pomiar z wykorzystaniem 1200 stref

Czułość ISO (zalecany wskaźnik naświetlenia)

Fotografie: odpowiednik ISO 100 – 25 600 (co 1/3 EV),

automatyczna (ISO 100 – 25 600, możliwość wyboru górnej/dolnej granicy)

Filmy: odpowiednik ISO 100 – 12 800 (co 1/3 EV), automatyczna (odpowiednik ISO 100 – 12 800 z możliwością wyboru górnej i dolnej granicy)

Wizjer

Typ

Wizjer elektroniczny 1,0 cm (typ 0,39"), kolorowy

Liczba punktów

1 440 000 punktów

Pokrycie kadru

100%

Powiększenie

Około 1,07x (w przeliczeniu na format 35 mm, przy ogniskowej 50 mm i ostrości nastawionej na nieskończoność, -1 m-1)

Ekran LCD

Typ

7,5 cm (3,0"), TFT

Liczba punktów

921 600 punktów

Regulacja kąta

Maksymalnie około 90° w górę, 45° w dół

Wi-Fi

Oglądanie na smartfonie

Tak

Przesyłanie do komputera

Tak

Oglądanie na telewizorze

Tak

NFC

Tak (zgodność ze znacznikami NFC Forum typu 3,

zdalne sterowanie jednym dotknięciem, udostępnianie jednym dotknięciem)

Współpraca z serwisem PlayMemories Camera Apps

Tak

Dźwięk

Mikrofon

Wbudowany mikrofon stereofoniczny

Głośnik

Wbudowany, monofoniczny

Wymiary (bez wystających elementów)

Około 120,0 x 66,9 x 45,1 mm

Waga

Około 285 g (sam korpus)

Około 344 g (z akumulatorem i kartą Memory Stick PRO Duo)


i Wśród aparatów cyfrowych z wymiennymi obiektywami wyposażonymi w przetwornik obrazu o rozmiarze APS-C. Według stanu na 12 lutego 2014 r., badanie przeprowadzone przez Sony. Pomiar wewnętrzną metodą pomiarową Camera & Imaging Products Association przy zamontowanym obiektywie E PZ 16 – 50 mm F3,5-5,6 OSS, wyłączonej funkcji wstępnego nastawiania ostrości i korzystaniu z wizjera.

[i] „Ciemna noc”, „Jasna noc” lub „Własny”

[ii] Korpus ILCE-α6000 jest zgodny z nowo opracowanym przez Sony interfejsem programowania aplikacji „Camera Remote API beta”. Pozwala on posiadaczom smartfonów i tabletów elektronicznych z technologią Wi-Fi na zdalne sterowanie aparatami i kamerami Sony. Wymagane jest do tego zainstalowanie najnowszej wersji aplikacji Smart Remote Control, rozprowadzanej za pośrednictwem serwisu PlayMemories Camera Apps w krajach, w których serwis ten jest dostępny.